Sari la conținut

apropo de ...accidente


CeReBralF3
 Share

Postări Recomandate

bag de seama ca nu toata lumea de pe aici are permis

 

culmea e ca imi amintesc de din astia de se bat cu caramida in piept ca merg cum vor ei ca se plangeau acum ceva timp ca ar fi fost tavaliti de masini conduse de meseriasi ca ei

asa e viata

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Pai atunci nu avem absolut nici un motiv de suparare pe consevarii care circula cum vrea plua lor (ca sa te citez).

 

 

Sa mergi cum vrei tu FARA sa incurci / pui in pericol pe altii e toata smecheria...

» Post actualizat in 02 Jul 2015 13:27

@io, bogo:

1. in UE peste tot pe autostrazi sunt afise de atentionare gigantice ca este interzisa depasirea prin dreapta (deci nu ai voie sa mergi mai repede pe banda I decat vehicolul de pe banda II)

oare de ce?

In toata Austria n-am vazut asa ceva. Ungaria, nici atat, Slovacia, nexam, Cehia-nici atat. Romania, plua, Bulgaria - la fel.

» Post actualizat in 02 Jul 2015 13:29

Pai intreb. Nu e o rusine sa recunosti cand nu stii ceva :)

 

 

Nu, dar e o rusine sa nu stii si sa te dai expert pe alte topicuri.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 02 Jul 2015 13:29

 

Nu, dar e o rusine sa nu stii si sa te dai expert pe alte topicuri.

 

Asa cum te dadeai tu expert pe topicul cu accident cu victime si condus cu dovada ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cativa cretini de-astia care "gandesc" (impropriu spus) ca au timp sa-mi faca dreapta prin fata era sa murdaresc masina pe dedesubt de cateva ori.

Indiciu: nici cu mama lu' supersportu' nu ai cum sa faci asta daca nu dorm la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cativa cretini de-astia care "gandesc" (impropriu spus) ca au timp sa-mi faca dreapta prin fata era sa murdaresc masina pe dedesubt de cateva ori.

E de porc bre remarca. Chiar daca coca a comis-o, gandeste-te ca si altu de gabarit superior gandeste asa despre tine. Esti un bun roman!

 

Am vazut azi pe autostrada un cuplu de polonezi pe un RT1150. Bai asa frumos mergeau... mai si semnalizau, se retrageau pe banda 1 dupa ce depaseau, mai tineau si viteza legala. I-am vazut mai departe intr-o parcare radeau si pareau ca se bucura de mersul pe 2 roti. Invatati din chestia asta. Daca nu, considerati ca am postat ca sa mai adun un post.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o lua si tu ad literam, nu se procedeaza asa tot timpul decat daca ti o cauti cu lumanarea, dar daca odata ai gresit o incadrare sau iti aduci aminte in ultima secunda ca ar trebui sa o iei pe o strada, daca te simti in stare (siguranta) poti face si de astea, nu?

Poti face, dar e bine pentru tine si corect un claxon catre soferul din dreapta ta si un semn sa te lase...Si chiar si atunci e riscant, ca nu stii ce intelege el...daca vrea... sau nu ! Si cand imi amintesc in ultima secunda ca vreau sa o iau pe o strada laterala, o iau inainte si intorc mai sus...daca nu m-am incadrat bine pentru viraj! Nu fac manevre bruste si ricante...! Ma obligati sa pun din nou cele douazeci de puncte la semnatura, nu ati invatat lectiile...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cativa cretini de-astia care "gandesc" (impropriu spus) ca au timp sa-mi faca dreapta prin fata era sa murdaresc masina pe dedesubt de cateva ori.

Indiciu: nici cu mama lu' supersportu' nu ai cum sa faci asta daca nu dorm la semafor.

Oi avea si tu vreun Ferrari...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit ca poate chiar e, dar nu-si da seama?

Cat despre respectatul legii...asta e ipocrizia maxima cel mai des intalnita pe forumul asta si intre motociclisti in general. Sa te vad eu mergand prin oras cu ochii in vitezometru ca sa nu depasesti 50 la ora, sa te vad semnalizand cu 50 de metri inainte de a schimba banda in oras, sa te vadcum stai la coada pe banda fara sa te bagi printre masini cand e coada de 3 km la Unirii, etc, etc, etc. Si dupa aia mai stam de vorba despre a respecta legea vs. a merge cu mobra in oras.

» Post actualizat in 02 Jul 2015 11:01

Relax, ii raspund doar ca sa ma mai amuz.

» Post actualizat in 02 Jul 2015 11:05

Confunzi utilajele. Mai studiaza.

» Post actualizat in 02 Jul 2015 11:13

Hai ca m-am plictisit si pauza de masa mi s-a terminat.

 

Ca sa concluzionam si sa stiti pe viitor:

* pe mine ma doare-n plua de lege, atata timp cat nu-mi ia gaboru' permisu'

* merg asa cum vrea plua mea, cum crede ea ca e safe; in niciun caz cum zic forumistii ca e bine

* cand mi-oi lua-o, daca mi-oi lua-o, n-o sa va chem pe niciuni din marii experti si proslavitori ai legii (proaste in multe aspecte dupa parerea pemea) sa ma scoateti din cakat

* reversul medaliei: caz concret de mare iubitor de lege, moralitate, echipament full si mers incet prin Bucuresti cu care am avut cam acelasi gen de divergenta si pe care, mai apoi, l-am adunat cu ambulanta de pe jos dintr-o intersectie.

* acestea fiind zise, cui nu-i convine ce spun sau cum merg n-are decat sa lase o cere la secretara mea pe birou

* pana o sa aiba secretara timp sa citeasca cererea, va pupa Jean

bravo ba. sunt foarte de acord. si nu fac misto. iar astia ultraortodocsi in trafic ar trebui sa-si cumpere o pereche de koaye. E usor sa te ascunzi dupa chestia cu respectarea legii cand tu nu ai talent, nu ai curaj. Adica esti un pampalau neindemanatic. Motocicletele nu sunt facute pt voi. imi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de porc bre remarca. Chiar daca coca a comis-o, gandeste-te ca si altu de gabarit superior gandeste asa despre tine. Esti un bun roman!

 

Sper doar sa descurajez eventualii cretini sinucigasi. Nu am lovit niciodata pe nimeni, intentionat sau nu, si in cateva sute de mii de km am evitat ceva oligofreni. Inclusiv pe aia pe care i-am injurat ceva vreme, mentionand si faptul ca meritau altfel.

Manevra este imposibila cu orice motor si talent la liniute daca plecam in acelasi timp.

Este atat de evident imposibila incat nu ma astept la ea, cand plec de pe loc ma uit in lung pe strada perpendiculara dupa "meseriasii" care ar trece pe rosu, nu pe geam langa mine.

Pana il vad pe idiot ce face si apas frana, sunt sanse mari sa-l prind cu coltul masinii cel putin. Si e o situatie care se termina foarte nasol pentru el - in cel mai bun caz doar ca-l arunca in lateral cu motorul peste el plus piciorul drept. Daca reactionez doar f putin mai tarziu, sui 2 tone de fier pe el si n-am ce-i face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper doar sa descurajez eventualii cretini sinucigasi. Nu am lovit niciodata pe nimeni, intentionat sau nu, si in cateva sute de mii de km am evitat ceva oligofreni. Inclusiv pe aia pe care i-am injurat ceva vreme, mentionand si faptul ca meritau altfel.

Manevra este imposibila cu orice motor si talent la liniute daca plecam in acelasi timp.

Este atat de evident imposibila incat nu ma astept la ea, cand plec de pe loc ma uit in lung pe strada perpendiculara dupa "meseriasii" care ar trece pe rosu, nu pe geam langa mine.

Pana il vad pe idiot ce face si apas frana, sunt sanse mari sa-l prind cu coltul masinii cel putin. Si e o situatie care se termina foarte nasol pentru el - in cel mai bun caz doar ca-l arunca in lateral cu motorul peste el plus piciorul drept. Daca reactionez doar f putin mai tarziu, sui 2 tone de fier pe el si n-am ce-i face.

subscriu! cu competarea ca astfel de specimene cu "talent" probabil ca n-au pus mana pe un volan sau o masina ,mai ales in situatia de care tu dai exemplu....se cred zmei , pana oasele fac poc.

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu talent si curaj... cand va rupeti gatul puneti pe cineva sa spuna aici cine sunteti, poate va facem si o statuie... un bust ceva. Auzi la el ...talent si curaj... sa ce, sa ajungi in gropa mai repede!? Talentul si curajul nu exclud anticiparea, precautia, cunoasterea legislatiei si aplicarea ei, adaptarea vitezei...Daca nu ati atins vreun mort inca, aflati ca e rece ca piatra...si greu tare...

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ati atins vreun mort inca, aflati ca e rece ca piatra...si greu tare...

 

 

Corect.De 5 pagini fiecare isi 'da cu parerea' cam cum merge el si cum ar trebui crosetate benzile insa daca te uiti pe ultimul topic realizezi ca de fapt chiar si drumul drept este o problema pt multi.Bine,nu drumul ci viteza+neatentia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In germania ieie 80 de euro amenda daca faci asta:

For instance, it is illegal to pass on the right on theAutobahn. Slow moving vehicles must always move to the right, and faster vehicles may pass on the left only. The only exception is when both lanes are moving slowly (under 60 km per hour, 35 mph), as in the frequent traffic jams (Verkehrsstaus). In such cases drivers are allowed to pass on the right, but at a speed no higher than 20 km per hour faster than the traffic in the left lane. (For more on traffic laws in A, CH, and D see Driving – Part 2.)

http://www.german-way.com/travel-and-tourism/driving-in-europe/driving/

+1 !

valabil si pentru Austria si Ungaria :)

 

» Post actualizat in 02 Jul 2015 13:27

 

In toata Austria n-am vazut asa ceva. Ungaria, nici atat, Slovacia, nexam, Cehia-nici atat. Romania, plua, Bulgaria - la fel.

.

saptamana viitoare o sa-ti trimit o poza :)

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 !

valabil si pentru Austria si Ungaria :)

 

saptamana viitoare o sa-ti trimit o poza :)

 

numai bine!

Relax, peste doua saptamani o sa fiu iar acolo si o sa casc ochii dupa ce ziceai tu. Vorbeam serios ca n-am vazut, chiar o sa fiu atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce minunat! Sa incalci regulile de circulatie este un act de mandrie, pentru ca inseamna ca ai koaye, si in plus talent si curaj.

Banuiesc ca in mintea voastra militianul care va amendeaza este un nemernic care vrea sa va castreze si sa va suprime talentul si curajul.

Au ce invata de pe aici tinerii motociclisti.

Se poate face rapid o lista destul de consistenta de oameni (cu moto sau auto) care au facut dovada acestor caracteristici minunate invocate de voi si care au reusit sa trimita pe lumea cealalta o gramada de oameni nevinovati. Dar ce conteaza cand ai talent si curaj ....

Sa va vad pe astia koyosi si curajosi cat de mandrii veti fi de cel care va va baga in spital sau si mai rau va lua de linga voi pe cineva drag.

Poate doar atunci veti intelege cat de stramba este gandirea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce minunat! Sa incalci regulile de circulatie este un act de mandrie, pentru ca inseamna ca ai koaye, si in plus talent si curaj.

Banuiesc ca in mintea voastra militianul care va amendeaza este un nemernic care vrea sa va castreze si sa va suprime talentul si curajul.

Au ce invata de pe aici tinerii motociclisti.

Se poate face rapid o lista destul de consistenta de oameni (cu moto sau auto) care au facut dovada acestor caracteristici minunate invocate de voi si care au reusit sa trimita pe lumea cealalta o gramada de oameni nevinovati. Dar ce conteaza cand ai talent si curaj ....

Sa va vad pe astia koyosi si curajosi cat de mandrii veti fi de cel care va va baga in spital sau si mai rau va lua de linga voi pe cineva drag.

Poate doar atunci veti intelege cat de stramba este gandirea voastra.

Bine, Maica Stareta. O sa bag 20 de matanii penitenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, Maica Stareta. O sa bag 20 de matanii penitenta.

15 ajung . Peste 15 trebuie sa gafezi mai rau de atata . Serios , nimeni nu este perfect . Trebuie sa fim sinceri si sa recunoastem ca macar odata am facut lucruri gresite si am fost constienti de asta . Ne bucuram cand scapam si nu ajungem paralel cu calota glaciara sau cand ne ramane permisul in buzunar . Majoritatea profita de faptul ca pot pleca mai repede de la un semafor si cred ca este destul de greu sa tricotezi coloana si la final sa ajungi in pozitia regulamentara ptr a schimba directa de mers . De cele mai multe ori nu poti sa ajungi decat intre benzi , in mijloc . Daca ai loc in fata primei masini fara sa treci de semafor , atunci poti sa te incadrezi corect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, Maica Stareta. O sa bag 20 de matanii penitenta.

Sa facem un fel de umor/misto ne pricepem la superlativ. Dar daca vrei iti dau numele unor oameni care au ramas fara fata lor omorata de un koyos pe 2 roti, plin de talent si curaj. Pe trecerea de pietoni. Atunci o sa ai tu koaye cand vei face un misto scurt cu parintii ei. Da?

Dar sunt convins ca si tu esti la fel ca toti romanii care sunt zmei pe sosele pina intra in c*c*t, si atunci sa vezi cum se incing telefoanele pe la neamuri si prieteni - ba care are o pila la Militie, la Procuratura, sa strumpfim expertiza, sa mutam trecerea de pietoni..... etc

Tu chiar nu iti dai seama ca sunt destui copii care isi iau carnetul de moto si ceea ce spui tu pentru ei va fi biblie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo ba. sunt foarte de acord. si nu fac misto. iar astia ultraortodocsi in trafic ar trebui sa-si cumpere o pereche de koaye. E usor sa te ascunzi dupa chestia cu respectarea legii cand tu nu ai talent, nu ai curaj. Adica esti un pampalau neindemanatic. Motocicletele nu sunt facute pt voi. imi pare rau.

 

:crack:

imi aduci aminte de unul cu adrenalina si tupeu

parca era 1-0 pentru stalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo ba. sunt foarte de acord. si nu fac misto. iar astia ultraortodocsi in trafic ar trebui sa-si cumpere o pereche de koaye. E usor sa te ascunzi dupa chestia cu respectarea legii cand tu nu ai talent, nu ai curaj. Adica esti un pampalau neindemanatic. Motocicletele nu sunt facute pt voi. imi pare rau.

 

Cum definești, tu, talentul? La fel, definește, te rog, curajul.

 

De aici pleacă, de fapt, problema. După mine, talentul nu înseamnă capacitatea de a tricota mașinile, în traficul ăsta îmbâcsit, mergând pe o roată cu viteze supersonice și cerând dreptul de a fi singur pe asfalt, ci capacitatea de a te bucura de mersul pe două roți, de a ajunge unde ți-ai propus și înapoi acasă, întreg, capacitatea de a anticipa evenimentele riscante și a evita necazurile.

Iar curajul poate fi cel care te face să te urci pe motocicletă, ținând seama de condițiile de trafic, de existența "talentaților și curajoșilor" pe orice combinație de roți - fie, ele, 2 sau 4 - nicidecum ceea ce te determină să încalci regulile fără frica de sancțiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa facem un fel de umor/misto ne pricepem la superlativ. Dar daca vrei iti dau numele unor oameni care au ramas fara fata lor omorata de un koyos pe 2 roti, plin de talent si curaj. Pe trecerea de pietoni. Atunci o sa ai tu koaye cand vei face un misto scurt cu parintii ei. Da?

Dar sunt convins ca si tu esti la fel ca toti romanii care sunt zmei pe sosele pina intra in c*c*t, si atunci sa vezi cum se incing telefoanele pe la neamuri si prieteni - ba care are o pila la Militie, la Procuratura, sa strumpfim expertiza, sa mutam trecerea de pietoni..... etc

Tu chiar nu iti dai seama ca sunt destui copii care isi iau carnetul de moto si ceea ce spui tu pentru ei va fi biblie?

Ba, fiecare pasare pe limba ei piere...

Si io am crescut printre tigani, borfasi, drogati, ciorditori (Dudesti, daca-ti spune ceva...), dar nu m-am gandit niciodata sa ma apuc de d-astea. Nici la 15 ani, nici la 25, nici la 35 si nici acum. Deci fiecare tre' sa treaca prin filtrul mintii proprii tot ce aude, ce vede. Cine nu e in stare si crapa din cauza asta, sa-i fie de bine. Selectie naturala.

» Post actualizat in 03 Jul 2015 08:33

Cum definești, tu, talentul? La fel, definește, te rog, curajul.

Talentul este sa mergi mult si bine si sa ajungi de fiecare data acasa intreg.

Curajul este sa faci ceva de care iti este, totusi, frica. (Ca chestie, mie mi-e frica de mersul cu mobra in Romanica, serios vorbind. Dar imi place atat de mult incat trec peste frica...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...