Sari la conținut

Accident usor


Ionut Victor Letinu
 Share

Postări Recomandate

Permis de 3 ani prima moto anul asta prim martie...aprox 7000km din care 5000 km in Bucuresti. drumul asta in parcurg zilnic 10 km dus- intors de luni pana vineri din aprilie...

 

se explica... 1. deci trebuia sa fii mai prevazator cand a aparut spatiul liber, lumea se baga si uneori nu vede... chiar daca incearca... ai venit oarecum pe unde nu se astepta, ploua, etc... pt. asta manevra se face super prevazator pana o incepi si rapid si larg dupa... 2. claxon... ce voiai sa faca? daca erai hotarat si stiai ce face treceai de el pana sa termine... faptul ca ai dat claxon doar il face sa reactioneze brusc si nu stii cum... 3. franarea, am zis. 4. injuraturile de dupa... serios, traficul nu e o lupta... as presupune ca avand si camera 'vanezi' cumva p-aia care gresesc? claxonul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iti respect parerea insa cand cineva iti pune viata in pericol din neatentie sau ca inumara banii la volan sau ca e beat sau ca vorbeste la telefon nu poti sta cu mainile in san...sau trebuia sa il felicit a reusit sa ma sperie? Ce se intampla daca mai venea cineva pe banda 1 in spatele meu? MA CONSIDER O PERSOANA CIVILIZATA SI RESPECTUOASA insa in momentele asta efectiv nu am cum sa stau calm....daca se intampla mai rau?

 

ai permis de b? cati km ai? ai facut vreodata un accident de orice fel din cauza ta? putea sa fie vreodata un accident din cauza ta? crezi ca "bai pu.., esti idiot, baga-mi-as in morti si ranitii" previn, inlatura urmarile sau indreapta comportamentul?

 

ps - da, mi-am luat-o cu mobra de 2 ori din cz altora... stiu cum e. n-am injurat sau sarit la omor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tu nu vezi vreun motiv sa-l injure? repet, trecem peste greseala riderului care si-a provocat partial cazatura (bruscand frana), dar idiotul ala a schimbat directia de deplasare fara sa semnalizeze si fara sa se asigure..

nu, chiar nu vad. cica pielea e cel mai mare ogran, asta in caz ca nu ai ceva mai mare. deci ai grija de el..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sunt de parere ca in tarile civilizate se cam face uz de semnal...ca doar daia e pus acolo....nu vine ca optiune

 

degeaba dadea... sau voiai cu 50m inainte de manevra? e bucuresti... traficul aici il 'citesti' inainte de semnal sau ramai un idealist care si-o ia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca in "tarile civilizate" iti luai amenda pe baza filmarii de mai sus.

 

Mergi mult prea tare pentru conditiile de drum si n-ai nici un plan.

» Post actualizat in 20 Aug 2015 17:09

Se dobandesc toate cu timpul! Rabdare,mai putine Oo umplute cu aer si ceva autoreflectie rezolva totul.

 

Spor.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa de la camera aia ti se trag toate

 

posibil. si eu suspectez ca poate fi o cauza.

» Post actualizat in 20 Aug 2015 17:10

Eu sunt de parere ca in "tarile civilizate" iti luai amenda pe baza filmarii de mai sus.

 

Mergi mult prea tare pentru conditiile de drum si n-ai nici un plan.

 

+1. faza cu amenda cred ca e posibil si la noi... si 3 puncte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de multe ori prin situatii asemanatoare in care un "conservar" se baga pe banda 1-2 din scurt si fara semnalizare. Trebuie sa incerci sa prevezi ceea ce vor bivolii sa faca. Daca mergi pe corectitudine crezand ca toti sunt atenti si constienti ti-o poti lua destul de urat. Fii cu bagare de seama cand depasesti in asfel de situatii, redu viteza, eventual claxonezi sau turezi un pic motorul pentru a te face auzit. In cazul de fata aveai destul loc sa-l depasesti fara a fi nevoit sa franezi. Din punct de vedere legal este vina ta. Daca viitoare sa fii mai atent. Multa bafta si insanatosire rapida !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de multe ori prin situatii asemanatoare in care un "conservar" se baga pe banda 1-2 din scurt si fara semnalizare. Trebuie sa incerci sa prevezi ceea ce vor bivolii sa faca. Daca mergi pe corectitudine crezand ca toti sunt atenti si constienti ti-o poti lua destul de urat. Fii cu bagare de seama cand depasesti in asfel de situatii, redu viteza, eventual claxonezi sau turezi un pic motorul pentru a te face auzit. In cazul de fata aveai destul loc sa-l depasesti fara a fi nevoit sa franezi. Din punct de vedere legal este vina ta. Daca viitoare sa fii mai atent. Multa bafta si insanatosire rapida !

Ai dreptate ,tocmai au facut o modificare in legislatia rutiera prin care obliga conducatorii autovehiculelor aflate in miscare ,sa acorde prioritate celor vor sa se puna in miscare.Nu discutam de greseala lui ionut

» Post actualizat in 20 Aug 2015 17:27

mers era termenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. permis de 3 ani anul asta prima moto, anul asta 7000km

Eu am facut 13000 km in concediu anul trecut. 7000 km reprezinta o buza de inceput. Vezi, la co@iele astea umplute cu aer ma refeream mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate ,tocmai au facut o modificare in legislatia rutiera prin care obliga conducatorii autovehiculelor aflate in miscare ,sa acorde prioritate celor vor sa se puna in miscare.Nu discutam de greseala lui ionut

 

ce treaba are pusu in miscare cu situatia? poate voiai sa zici schimbat banda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce treaba are pusu in miscare cu situatia? poate voiai sa zici schimbat banda?

Nu mai terminam nici maine ,cel cu masina pleca de pe loc.Vezi filmuletul primele 2 sec,sau trebe sa desenez.

» Post actualizat in 20 Aug 2015 17:38

Ionut ,scoate fotografii din film ,exact cele care" trebuie" si du-te la pol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut 13000 km in concediu anul trecut. 7000 km reprezinta o buza de inceput. Vezi, la co@iele astea umplute cu aer ma refeream mai sus.

multi km inainte...si asfalt uscat.. nu ma consider teribilist si nu am co@iele umplute cu aer...au ce trebuie in ele..ce am vrut eu sa subliniez este ca drumul asta in fac de minim 40 de ori pe luna... am mai avut situatii in care nu mi s-a acordat prioritate si am reusit sa evit situatii mai grele decat asta...insa s-a intamplat sa pun frana pe marcaje...stiam ca sunt alunecoase dar fiind la inceput nu am reusit sa fac ceea ce trebuia.....am facut ce mi-a spus instinclul de conservare...si el mi-a spus ca nu am viteza si pot opri fara probleme in spatele lui si ca nu e nevoie sa fac alta manevra prin dreapta lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai terminam nici maine ,cel cu masina pleca de pe loc.Vezi filmuletul primele 2 sec,sau trebe sa desenez.

 

eu nu vad sa plece de pe loc. dar in fine... daca tu vezi, o fi plecand de pe loc inainte de inceputul filmuletului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vad sa plece de pe loc. dar in fine... daca tu vezi, o fi plecand de pe loc inainte de inceputul filmuletului...

Eu il vad semiascuns in prima sec dupa solenta alba ,o fi filmul mai scurt la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionute, nu aveai 20 km/h. Trebuia sa fi incetinit chiar si pentru faptul ca te apropiai de trecere, fara sa mai pomenim ca vizibilitatea iti era restransa de masina parcata inainte de zebra, plus ca toata situatia veni la pachet cu ploaie si vopsea alunecoasa. Asta doar daca vorbim de conduita in trafic. Pe de alta parte, ca tehnica de conducere, ai facut point fixation si, panicat, ai stors frana. Chiar si pe uscat sunt riscante manevrele alea. Legal eu as vedea-o ca pe culpa comuna, dar nu tin la aceasta parere. Ca motociclist iti atribui tie toata vina.

Bine ca ati scapat usor (sper), sunt convins ca ti-ai insusit o lectie valoroasa. Ca sfat, daca ai timp si bani, baga-te la un curs de perfectionare a pilotajului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca sunt un bou ,pana in clipa asta am avut impresia ca l-a atins putin cel cu auto parcat in fata trecerii,in momentul in care voia sa intre in trafic. Mii de scuze la toti.Acum chiar nu vad rostul cazaturii.Scuze inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios, traficul nu e o lupta... as presupune ca avand si camera 'vanezi' cumva p-aia care gresesc? claxonul?

 

Ba este, si e plin de dobitoci... daca tu concluzia asta o tragi despre cineva cu camera....e trist

 

o camera de genul ala te scuteste de culpa comuna atunci cand o comite altul si te accidenteaza.... eu zic sa te duci sa-i dai si un capac , a fost nesimtit sa filmeze si sa posteze tot :( sa-l obligi sa-i repare si spoileru lui ala cu masina si sa-si ceara scuze ca l-a injurat n casca !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, chiar nu vad. cica pielea e cel mai mare ogran, asta in caz ca nu ai ceva mai mare. deci ai grija de el..

 

esti genu care face topicuri si despre aia care tureaza motoarele noaptea,nu ? :))) si mergi cu 50 in oras, asa-i ?

» Post actualizat in 20 Aug 2015 18:49

 

cazul de fata e discutabil datorita celui cu masina...

 

Daca nu era cel cu masina si ti aparea pe trecere o persoana, mascata de Octavia aia bleu de pe dreapta, cadea 110% pt ca avea aceeasi reactie....

» Post actualizat in 20 Aug 2015 18:52

degeaba dadea... sau voiai cu 50m inainte de manevra? e bucuresti... traficul aici il 'citesti' inainte de semnal sau ramai un idealist care si-o ia.

 

pe de o parte o arzi legal, ca a gresit riderul, ca n avea ce sa caute acolo, ca nu a adaptat nu stiu ce viteza, pe de alta parte te contrazici si spui ca nu conteaza daca a dat sau nu ala semnal, ca traficul e de bucuresti, ca tre sa-l citesti.......

 

pai ori suntem golani,ori o ardem legal? Nici Octavia aia sau alte masini n-aveau ce cauta parcate la mai putin de 25 metri de intersectie.. (iar ala era parcat fix ca boul lipit de trecere si masca un posibil pieton...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stat si am revazut filmuletul de 100 de ori...nu imi explic cum am resit sa o scap...pur si simplu a fost frana, usor tras dreapta dar se pare ca secunda 2 jos....motocicleta are si ABS...dar cred ca nu am franat suficient de tare cat sa actioneze sau nu stiu.....cred ca fiecare a avut cel putin 1 moment pe 2 roti in care a avut ghinion si apoi s-a gandit ca ar fii procedat atfel sa nu mai zic de momentele cotidiene...cred ca totusi reuseam sa vad o persoana pe trecere asta daca nu cumva cineva in lasa nesupravegheat copilul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe de o parte o arzi legal, ca a gresit riderul, ca n avea ce sa caute acolo, ca nu a adaptat nu stiu ce viteza, pe de alta parte te contrazici si spui ca nu conteaza daca a dat sau nu ala semnal, ca traficul e de bucuresti, ca tre sa-l citesti.......

 

eu o ard cum stiu si cum ma simt bine... am dat sfaturi doar legate de ce trebuia sa faca sa nu se intample si am precizat ca dupa parerea mea ar cam pica vinovat la politie... cum o ard eu, e treaba mea... nu m-am plans pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...