Sari la conținut

Inscriptionare saua, piele ecologica


Paul_Fly
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toti,

am o motocicleta la care i-am schimbat invelitoarea de pe saua. Lucrarea a iesit bine doar ca a ramas fara sigla. Invelitoare este din piele ecologica.

Daca ma poate ajuta cineva cu niste metode cat de cat sigure dar si acceptabile ca pret pentru inscriptionarea ei.

Am gasit pe net o firma din Brasov si ca sa inscriptioneze 5 litere (dimensiune 2 cm X 18.5 cm) mi-a spus ca ma costa 150 euro, cred ca de banii aia as putea 2 bucati noi cu tot cu burete doar ca nu gasesc la noi.

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti,

am o motocicleta la care i-am schimbat invelitoarea de pe saua. Lucrarea a iesit bine doar ca a ramas fara sigla. Invelitoare este din piele ecologica.

Daca ma poate ajuta cineva cu niste metode cat de cat sigure dar si acceptabile ca pret pentru inscriptionarea ei.

Am gasit pe net o firma din Brasov si ca sa inscriptioneze 5 litere (dimensiune 2 cm X 18.5 cm) mi-a spus ca ma costa 150 euro, cred ca de banii aia as putea 2 bucati noi cu tot cu burete doar ca nu gasesc la noi.

Multumesc !

iti faci scrisul intr-un format vectorial in ceva de genul Corel Draw (daca vrei te pot ajuta cu asta), si mergi la o firma care decupeaza din autocolant, cu un cutter plotter. Nu cred sa iti iai mai mult de 10-15 lei pt asta.. lipesti autocolantul in negativ pe sa, si dai cu un spray peste gaurile ramase.. si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toti,

am o motocicleta la care i-am schimbat invelitoarea de pe saua. Lucrarea a iesit bine doar ca a ramas fara sigla. Invelitoare este din piele ecologica.

Daca ma poate ajuta cineva cu niste metode cat de cat sigure dar si acceptabile ca pret pentru inscriptionarea ei.

Am gasit pe net o firma din Brasov si ca sa inscriptioneze 5 litere (dimensiune 2 cm X 18.5 cm) mi-a spus ca ma costa 150 euro, cred ca de banii aia as putea 2 bucati noi cu tot cu burete doar ca nu gasesc la noi.

Multumesc !

teoretic,orice firma care face inscriptionare laser,poate face si pe piele...nu stiu insa daca fac pe pielea eco deja trasa pe o sha....merita intrebat.

daca vrei ceva standard,adica emblema HONDA sau altceva,uite aici:

http://www.gravat.ro/gravura-piele

sau

http://lorens.ro/gravura-mecanicalaser/gravura-piele-si-carton/

 

daca vrei ceva custom/personalizat pe care nu-l are altcineva ( hand-made),ia legatura cu user-ul danm aici:

/index.php?/topic/727873-gravura-piele-carving/?hl=danm&do=findComment&comment=3995245

 

 

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti faci scrisul intr-un format vectorial in ceva de genul Corel Draw (daca vrei te pot ajuta cu asta), si mergi la o firma care decupeaza din autocolant, cu un cutter plotter. Nu cred sa iti iai mai mult de 10-15 lei pt asta.. lipesti autocolantul in negativ pe sa, si dai cu un spray peste gaurile ramase.. si gata.

Am incercat varianta aceasta cu sablon pe cea veche dar nu gasesc vopseaua potrivita nu prinde foarte bine si se cojeste.

» Post actualizat in 29 Sep 2015 15:29

Era pe vremuri Sigmarom nu stiu daca se mai gaseste sau poate acum are o alta denumire

» Post actualizat in 29 Sep 2015 15:32

si honda nu-i honda daca nu scrie pe ea? :D

HONDA, e prima mea HONDA si vreau sa n-o confunde lumea. :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat varianta aceasta cu sablon pe cea veche dar nu gasesc vopseaua potrivita nu prinde foarte bine si se cojeste.

daca stii vreun atelier de serigrafie, cere-le un pic de alb sau ce culoare vrei tu, prinde pe multe materiale (inclusiv piele sau piele eco)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat varianta aceasta cu sablon pe cea veche dar nu gasesc vopseaua potrivita nu prinde foarte bine si se cojeste.

» Post actualizat in 29 Sep 2015 15:29

Era pe vremuri Sigmarom nu stiu daca se mai gaseste sau poate acum are o alta denumire

» Post actualizat in 29 Sep 2015 15:32

HONDA, e prima mea HONDA si vreau sa n-o confunde lumea. :crack: :crack:

da,se mai gaseste vopsea pr piele la magazinele de chimicale sau cu specific materiale pt incaltaminte...si o sa arate k piula...

fa treaba ca lumea,daca tot faci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu sa faci inainte , materialul care nu e original se pune destul de greu dar sa te mai ghidezi si dupa sablon


» Post actualizat in 29 Sep 2015 19:01

da,se mai gaseste vopsea pr piele la magazinele de chimicale sau cu specific materiale pt incaltaminte...si o sa arate k piula...

fa treaba ca lumea,daca tot faci!

Pai chiar as face o treaba calumea doar ca nu am cu cine, adica pe la noi nu prea sunt ateliere de profil si ce am gasit prin tara cum am scris mai sus e cam scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu folosesc aparatul asta pentru gravare : http://www.emag.ro/masina-pentru-gravare-dremel-engraver-290-jj-35-w-6000-rpm-f0130290jj/pd/EJG8KBBBM/ merge pe lemn,pe metal si pe piele. Merge si cu aparat de pirogravura ( se gasesc la lidl si pe la magazinele de bricolaj ). Daca ai nelamuriri nu ezita sa imi lasi un PM si fac tot posibilul sa te ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu folosesc aparatul asta pentru gravare : http://www.emag.ro/masina-pentru-gravare-dremel-engraver-290-jj-35-w-6000-rpm-f0130290jj/pd/EJG8KBBBM/ merge pe lemn,pe metal si pe piele. Merge si cu aparat de pirogravura ( se gasesc la lidl si pe la magazinele de bricolaj ). Daca ai nelamuriri nu ezita sa imi lasi un PM si fac tot posibilul sa te ajut.

Salut, multumesc pentru sugestie. Nu cred ca as putea sa-l folosesc la ce-mi trebuie mie pentru ca este piele ecologica defapt musama putin mai groasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, multumesc pentru sugestie. Nu cred ca as putea sa-l folosesc la ce-mi trebuie mie pentru ca este piele ecologica defapt musama putin mai groasa :)

este vopsea cauciucata speciala ptr a nu se coji. se gaseste la vopsele auto. faci un sablon si aplici vopseaua respectiva. o mai folosesc uni ptr a inscriptiona anvelopele auto. deci prinde bine pe cauciuc, ca asta este defapt si ce ai tu pe sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...