Sari la conținut

Maneta ambreiaj scurta


Postări Recomandate

Stie cineva unde pot sa gasesc niste manete de ambreiaj scurte pentru un KTM EXC ? Nu de alta dar m-am saturat sa imi prind degetele si nici nu prea as vrea sa tai maneta... Am gasit pe http://midwestme.com/shop.html manete de frana sau ambreiaj pentru 2 degete care din cate am citit merg mult mai usor decat manetele stock. Problema e ca transportul din USA costa 30 USD iar maneta 70. Nu prea imi convine sa dau 100 USD pentru o maneta. Stiti ceva asemanator in Romania/Europa? Sau daca ne adunam mai multi putem sa facem o comanda...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asv shorty, in ro ar fi in jur de 270 ron o maneta.

sfatul meu este insa sa te obisnuiesti cu cele stock, mai regleaza pozitia lor, sunt cele mai bune daca nu le rupi.

 

cele care le prezinti sunt mult inferioare fata de asv din toate pct. de vedere.

Editat de dmikel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema am avut-o si eu pe 990 ADV si mi-am taiat din maneta. La adalmotors am fost si am probat maneta scurta(au si lunga si scurta). Deja aveam taiata maneta si imi place mai mult maneta mea(taiata) si asta datorita faptului ca nu mai avea bila in capat. Imi dadeam cu bila peste degete. La mine e Magura, din cate stiu la tine e Brembo, dar poti sa mergi si sa probezi pe undeva varianta scurta(Adalmotors-Vicma) ca eu cred ca au si pentru modelul tau. Era vreo 70-80 roni.

 

Nu stiu cum merg altii, dar eu pe enduro pot doar cu manete scurte( 2 degete pe maneta), altfel nu pot sa tin mansonul in mana si sa lucrez si cu ambreajul. Imi zboara ghidonul din mana cu lunga , in timp ce cu scurta ai mai mult control cu 3 degete pe manson.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu am gasit pentru motorul meu dar am gasit in UK versiunea super shorty care este asemanatoare cu cea din filmare. Tinand cont ca sunt cam la acelasi pret le prefer pe cele de la midwest engineering . Luni voi da comanda daca mai vrea cineva poate sa dea un PM.

 

LE: wawessh hai ca ma pun sa caut, poate gasesc ceva la un pret mai rezonabil...

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc manetele si din pacate nu se potrivesc pe EXC-uri. Oricum pana la urma o sa raman pe menetele de la Midwest engineering. Daca mai sunt doritori, let me know. Luni dau comanda.

 

3KG vs 1.5KG

post-18717-0-75979500-1444509877_thumb.jpg

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pilesti biloiul de la o maneta EXC clasica in mod adecvat, nu iti mai dai peste degete cu el. Il pilesti perpendicular pe maneta, dinspre exterior, si, astfel, ce ramane va intra usor intre degetul mijlociu ci cel inelar, fara sa deranjeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca pilesti biloiul de la o maneta EXC clasica in mod adecvat, nu iti mai dai peste degete cu el. Il pilesti perpendicular pe maneta, dinspre exterior, si, astfel, ce ramane va intra usor intre degetul mijlociu ci cel inelar, fara sa deranjeze.

 

Da bun sfat dar pana la urma am comandat maneta minune.. trebuie sa ajunga cam intr-o sapatama, maxim doua. Sunt curios daca a meritat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...