Sari la conținut

Prelucrare metal


nosfyrus
 Share

Postări Recomandate

Ia o hartie, muleaz-o pe piese si fa sablon exact. Dupa care iei o tabla de aceeasi grosime ca si piesa, pui hartia pe tabla si desenezi conturul. Cu o freza, chiar de mana (dremel, proxxon) faci sliturile. Gaurile le faci cu burghiu. Pana aici e simplu. Acum vine partea cu indoitul. Aici nu am alta idee decat ciocan si indemanare multa.

 

Piesele sunt ambotisate dupa o matrita. Nu se pune nimeni sa-ti faca matrita pentru 1 piesa si nici pentru 10. Sper ca te-am ajutat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

urmeaza intocmai sfatul de mai sus si tr sa iti iasa. Pentru indoire la unghiul ala(alea) prinde piesa in menghina si pe urma te apuci de ciocanit. Foloseste o bucata de lemn sa nu lovesti direct tabla ca se face urata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia o hartie, muleaz-o pe piese si fa sablon exact. Dupa care iei o tabla de aceeasi grosime ca si piesa, pui hartia pe tabla si desenezi conturul. Cu o freza, chiar de mana (dremel, proxxon) faci sliturile. Gaurile le faci cu burghiu. Pana aici e simplu. Acum vine partea cu indoitul. Aici nu am alta idee decat ciocan si indemanare multa.

 

Piesele sunt ambotisate dupa o matrita. Nu se pune nimeni sa-ti faca matrita pentru 1 piesa si nici pentru 10. Sper ca te-am ajutat.

 

Nu am piesa, dar ma gandeam sa fac un sablon din carton, direct pe motocicleta.Nu am freze, bormasina si nici menghina asa ca ma simt nevoit de apelez la cineva. Matrita o fac eu dintr-un carton

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa iti donez piesele din imagine , cate doua din fiecare . Sunt stative ptr rafturi si au cca 2,5mm grosime .


» Post actualizat in 21 Oct 2015 07:40

Poate reusesti sa obtii cu mici modificari ce vrei . Am utitat sa mentionez ca sunt din metal galvanizat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5129114 - Ms mult. Incerc sa termin astazi matrita si in functie de cum iese te anunt.Oricum nu am nevoie sa fie exact ca si cele din poza.

 

alex_en - o pereche costa 600 ron iar pe langa asta, nu se gasesc in Romania. Cu doua fierarie si un opritor de usa/roata de skate, faci aproape acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am piesa, dar ma gandeam sa fac un sablon din carton, direct pe motocicleta.Nu am freze, bormasina si nici menghina asa ca ma simt nevoit de apelez la cineva. Matrita o fac eu dintr-un carton

tabla de inox

» Post actualizat in 21 Oct 2015 08:38

Pot sa iti donez piesele din imagine , cate doua din fiecare . Sunt stative ptr rafturi si au cca 2,5mm grosime .

» Post actualizat in 21 Oct 2015 07:40

Poate reusesti sa obtii cu mici modificari ce vrei . Am utitat sa mentionez ca sunt din metal galvanizat .

galvanul nu rezista prelucrarii tablei , iar daca intra in contact cu aluminiul nu-i bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nosfyrus: iei un subler si iti faci un desen exact al piesei. Cu cartonul nu iese o chestie exacta. Este cam ca masuratul cu halatul. Dupa aceea mergi cu desenul cam in orice format (de ex. dwg sau dxf) la cine are o masinarie de taiat cu plasma (de ex. Bega Tehnomat SA) si iti face piesa plana. Apoi iti trebui un cineva priceput sa iti indoaie piesele la abkant. Dupa ce iti iese piesa la forma dorita o duci la un atelier de zincare, de care doresti: termica sau electrolitica (ca sa depui galvanul :) dupa cum s-a exprimat yuk) . Suruburi si distantiere nu pun probleme.

Personal nu cred ca vei iesi mult mai ieftin decat cea originala. Nu ma pricep la ce foloseste piesa asa ca nu imi dau seama in ce masura ai nevoie de precizie buna la piesa ca sa nu ramina de ex. blocata pe unde trebuie ea sa se miste (daca se misca). In plus ar trebui sa stii exact din ce material este facuta, poate trebuie sa nu se deformeze, sau poate trebuie sa fie elastica etc.

Sincer, sfatul lui alex_en este de urmat.

Succes!


» Post actualizat in 21 Oct 2015 09:29

M-am uitat cu atentie la ce ai scris tu ca foloseste. Inteleg ca te tine agatat de motor cand stai in picioare. Din punctul meu de vedere este o piesa de siguranta, asa ca as cumpara una originala. Daca cea facuta de tine da chix poti sa ai probleme sa te tii pe motor. Tu decizi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu cred ca este nevoie sa indoi tabla aia. Pana la urma trebuie doar sa fac un desen cu forma piesei si sa gasesc pe cineva sa imi decupeze forma si sa dea cateva gauri in ea, fara alte indoituri.. Am gasit cateva poze cu niste chestii asemanatoare facute la casa omului...

post-18717-0-53209400-1445420310_thumb.jpg

post-18717-0-60798200-1445420339_thumb.jpg

post-18717-0-50298800-1445420354_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alte variante , nu ai ? Inteleg ca piesa nu face altceva decat sa ofere aderenta pe gamba cizmei ptr a reduce din efortul la care sunt supuse bratele . Ce tip de motocicleta este ?

Exact :) Un ktm exc 300. Voi incerca sa revin pana maine cu schita pieselor. Chiar nu cred ca e prea complicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Materialul de la opritorul de usa cred ca este mai ok decat cel de la tampoane . Este si mai ieftin si poti sa-ti cumperi sa ai si rezerva ca la voi stau mobrele destul de des in paralel cu terra .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa faci usor sablonul, iei banda autoadeziva de hartie, din aceea care se foloseste in constructii, crem sau albastra, o lipesti peste piesa si o tai perfect la contur si gauri. O dezlipesti si gata. Ai facut modelul. Ca sa nu se lipeasca prea tare banda crem, o lipesti prima data pe blug (pantalon) si dupa aceea pe piesa aia. Daca nu-ti trebuie atata precizie, poti sa o faci si cu un flex si bohrmasina. Dar na, trebuie sa ai si unde. Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super inventiv :)) Buna idee iar cu un cutter, preiei perfect suprafata.

 

 

 

Ca sa faci usor sablonul, iei banda autoadeziva de hartie, din aceea care se foloseste in constructii, crem sau albastra, o lipesti peste piesa si o tai perfect la contur si gauri. O dezlipesti si gata. Ai facut modelul. Ca sa nu se lipeasca prea tare banda crem, o lipesti prima data pe blug (pantalon) si dupa aceea pe piesa aia. Daca nu-ti trebuie atata precizie, poti sa o faci si cu un flex si bohrmasina. Dar na, trebuie sa ai si unde. Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Stite cineva unde as putea sa fac la comanda doua piese de metal, in Timisoara? M-ar interesa doua piese asemanatoare cu piesele din poza de mai jos (voi face o macheta dupa care sa se faca piesele)

salut, ti-am lasat PM. 0723128018, iti face Pascota in Giroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...