Sari la conținut

Spite roata slabe


Effect20CM
 Share

Postări Recomandate

Mergi la cineva care stie sa centreze roti, acela va sti cum, cu ce si cit sa stringa spitele fara ca roata sa se faca "8" si sa se flendure in toate partile cind mergi! Nu-i normal sa mergi cu spite slabite :nono: , sansele ca roata sa se deformeze sint foarte mari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O metoda simpla de verificare este sa bati in spite usor, ca la tambal, sa vezi daca sunt tensionate la fel. Daca nu, nu e bine. Pot fi multe cauze: janta deformata, spite usor alungite adica sunt gata sa se rupa. Daca ai rabdare dai jos roata, dai jos guma, iti faci un suport si vezi cat mai este de rotunda si daca fuleaza. Poti sa lucrezi incet la ea si o faci. Pana la primavara mai este. Mie mi-a luat vreo 2 saptamani de lucru intermitent pentru o roata de spate chopper dar a iesit bine.

Oricum la fiecare sfarsit de sezon (sau dupa o lovitura ca lumea) verifici spitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti faci singur cheie de spite. Iti trebuie un polizor cu suport si un fier gros de ~1 cm. Masori spita cu subler si dupaia te apuci sa bagi polizorul in fier si corectezi pana se potriveste exact pe spita. Eu am facut-o dintr-un cutit de strung cumparat din targ. Am mai avut chei de spite cumparate si pentru bicle si motor si imi stricau spitele. Asta nu a dat nicio greseala deocamdata(poate ii trag o poza cand mai ajung la garaj). Centratul rotii e ca sudura, degeaba ai toate aparatele daca nu ai experienta, tot un ...... iese. Asa ca te sfatuiesc sa gasesti pe cineva care face asta daca nu vrei sa iti bati capul mult.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iti faci singur cheie de spite. Iti trebuie un polizor cu suport si un fier gros de ~1 cm. Masori spita cu subler si dupaia te apuci sa bagi polizorul in fier si corectezi pana se potriveste exact pe spita. Eu am facut-o dintr-un cutit de strung cumparat din targ. Am mai avut chei de spite cumparate si pentru bicle si motor si imi stricau spitele. Asta nu a dat nicio greseala deocamdata(poate ii trag o poza cand mai ajung la garaj). Centratul rotii e ca sudura, degeaba ai toate aparatele daca nu ai experienta, tot un ...... iese. Asa ca te sfatuiesc sa gasesti pe cineva care face asta daca nu vrei sa iti bati capul mult.

exact asa am facut si eu o cheie de spite ieri am facut o cu flexul am masurat cu sublerul si a iesit chiar bine am ridicat mobra de fata , am fixat o sarma groasa de jamba si am apropiat o de janta ca sa vad daca "bate" in momentul cand invart de roata , si surpriza era fff putin descentrata exact in locul unde erau slabe spitele , am gasit un tutorial pe net pe youtube in care explica la o bicicleta , daca roata bate intr o parte strangi spita opusa , si chiar asa e , le am strans pana am crezut ca sunt la fel de stranse ca celelalte si cand am dat iar de roata nu mai batea de loc iuhuuu :)) , pun clipul de pe yutube care pe mine unul m a ajutat , respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le strangi pe alea 3-4 numai atat cat daca le lovesti cu o cheie mica suna "cristalin" ... probabil 1/2 rotatie. Cand sunt slabite suna infundat. Faci o proba de acustica inainte sa strangi pe mai multe spite, te prinzi ce vreau sa zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le strangi pe alea 3-4 numai atat cat daca le lovesti cu o cheie mica suna "cristalin" ... probabil 1/2 rotatie. Cand sunt slabite suna infundat. Faci o proba de acustica inainte sa strangi pe mai multe spite, te prinzi ce vreau sa zic

da asa am si facut , s a rezolvat acum , de precizat e ca am folosit niste wd 40 inainte ca altfel nu cred ca le puteam rotii erau intepenite piulitele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosind wd40 nu le-ai facut sa se miste prea usor cu riscul sa se desfaca iar ? Eu cred ca as incerca sa pun foarte putina picatura pe filet ca sa ramana intepenite.

nu mergeau atat de usor te asigur plus ca nu cred ca s-ar desface singure pt ca stau in tensiune...am sa mai le ferific la o perioada de timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mergeau atat de usor te asigur plus ca nu cred ca s-ar desface singure pt ca stau in tensiune...am sa mai le ferific la o perioada de timp

Iti pot da un sfat: pune un semn de ex. cu marker care sa nu se ia, sau o picatura mica de vopsea pe spita si piulita. Asa o sa vezi daca s-a desfiletat piulita sau nu.

Daca doresti sa le intepenesti piulitele pe spita iti pot imprumuta o sticluta cu pasta de blocare. Se numeste Loctite 243. Dar nu cred ca este cazul. Nu se prea desurubeaza piulitele intrucat in afara de frecarea piulita-spita mai ai si frecarea piulita-janta. La tine cred mai degraba ca in urma unei lovituri sanatoase s-au alungit usor cateva spite, iar janta a lucrat elastic.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...