Sari la conținut

pareri, impresii, sfaturi cizme enduro


Postări Recomandate

cautand sa imi iau o pereche de cizme as dori ca posesorii sau cunoacatorii modelelor de top sa isi spuna parerea despre:

1. Alpinestar tech 10

2. Gaerne SG12

3.Sidi crossfire

cam astea le-am gasit pe piata, preturi apropiate.

Astept pareri si impresii pro si contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SIDI Crossfire 2

 

Sidi

 

SG 10 sau 12 ,fara nici o ezitare

 

nu stiu cum e tech10, eu am ca prima pereche tech3 si iti zic sigur ca urmatoarea nu o sa fie tot alpinestars.

deci recomandarea mea ar fii varianta 2 sau 3

 

Omu' vrea si explicatii pro/contra ... argumente cum s-ar zice...

 

Eu am avut A-stars Tech 6 - au tinut lejer 5-6 ani fara probleme notabile (mici crapaturi) si in acest interval am schimbat doar bombeul metalic - ma declar multumit, iar acum folosesc Acerbis (motivul achizitiei in detrimentul A-stars a fost strict pretul).

 

Am vazut Sidi "mega-explodate" dupa 2-3 ani de utilizare... depinde si de utilizator....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de Sidi, Acerbis sunt niste galosi ordinari. Cu Acerbis mergi de parca ai niste bocanci din lemn in picioare.

Si de stricat, daca nu le folosesti, oricare cizma tine mult.

1. corect

2. dupa cum spuneam, pretul a fost de nerefuzat la Acerbis, iar dupa 3 ani se incapataneaza sa moara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nu am fost clar, ideea era sa va spuneti parerea de utilizator, ce v-a placut sau deranjat la marca si modelul de cizma pe care il aveti.

eu folosesc de 2 ani tech 8 si pot spune ca sunt foarte multumit de ele, nu intra apa in ele decat in conditii extreme(cand intru in rau cu toata cizma, ploua toata ziua, sau cand le spal cu karcherul), lejere la condus, cu priza buna pe scarite si sol. acum vreau sa-mi iau inca o pereche de cizme si vreau sa vad daca sunt alte alternative, poate gasesc un raport calitate-pret mai bun. deocamdata sidi sunt cele mai ieftine si A-star cele mai scumpe.


» Post actualizat in 09 Dec 2015 23:18

nu stiu cum e tech10, eu am ca prima pereche tech3 si iti zic sigur ca urmatoarea nu o sa fie tot alpinestars.

deci recomandarea mea ar fii varianta 2 sau 3

cred ca e o diferenta considerabila intre tech3 si tech 8-10. 3 este un entry-level . se vede si diferenta de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este trist cand dai 900 ron pe o pereche entry si ajungi la concluzia ca sunt cam de cacao.Mai pui 200, 300 ron si iti iei de la SIDI sau Gaerne ceva peste entry level . Am avut tech 3 si dupa doi ani imi ies degetele prin ei dar nu asta e problema. Ce ma deranjeaza pe mine e ca sunt CHEAP cu materiale de rahat cu prinderi de rahat si toate vin cu un pret mult prea mare.Si eu sunt in aceasi situatie ca si tine dar dupa ceva cautari pe forumuri (pe thumpertalk o sa gasesti mai multe) am exclus Alpinestars-urile si a ramas sa aleg intre SIDI si Gaerne.Nu vreau sa zic ca tech 10 sunt naspa dar cine a avut tech10-uri, SIDI sau Gaerne au dat verdicul in defavoarea tech-urilor. Daca gasesc castana pentru o pereche de Tech 10, nu o sa refuz dar nu as mai cumpara boots alpinestars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am folosit decat Oxtar pro si sunt foarte incantat de ele. Sunt la a doua pereche pt ca nu vreau sa mai fac experiente. Daca mi plac eu merg pe oxtar. Au papuc separat.

am avut oxtar. inafara de pretul un pic mai mic nu pot spune nimic bun de ele. talpa rigida si fara priza pe scarite, piatra, lemne, intra apa in ele , si se uzeaza cam repede. plus ca-s cam ridide cand sunt noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Folosesc topicul asta, daca tot e vorba despre cizme. Ce ati alege in zona de 1.000 de lei? Marirea bugetului nu este o optiune momentan, ca altfel cam stiu ce as fi vrut. :)

 

M-am oprit la TCX Pro 1.1 (1100 lei) si Forma Terrain TX HPS (1000 lei). Ma intereseaza sa am o protectie cat mai buna, inclusiv pe exterior in zona metatarsienelor, iar astea doua au plastic acolo.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te ai la oferta Fox. eu am avut niste Fox uri, dar nu mai stiu modelul, erau mai bune decat oxtarul. talpa avea o priza foarte buna pe scarite. si nici nu intra apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...