Sari la conținut

Rog Asistentza


tziganu'
 Share

Postări Recomandate

Mi-am facut mai demult 'cand eram mai tinerel' un Simson din piese de schimbfara acte fara nimic. Nu a mers niciodata bine si de cativa ani sta intr-o gradina la un prieten. L-am adus acasa si vreau sa il pun pe roti si sa-i fac acte. O sa am nevoie de o gramada de piese si o sa am multe intrebari. Stau foarte prost cu timpul "si cu banii" :finger: asa ca o sa fac tot posibilul sa imi caut pe forum raspunsuri dar m-ar ajuta mult daca o sa mai dea cate o geana pe aici cunoscatorii sa imi mai dea cate un sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici o carte tehnica si nu ma pricep atat de mult incat sa stiu daca jocul de la biela care il am de 3 mm (fata spate) este acceptabil sau nu. Voi ce ziceti? sus-jos nu pare sa aiba. Si mai am o intrebare despre carburator. Am inteles ca merge cel de Minsk de care cica am sanse sa gasesc nou. Asa este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici o carte tehnica si nu ma pricep atat de mult incat sa stiu daca jocul de la biela care il am de 3 mm (fata spate) este acceptabil sau nu. Voi ce ziceti? sus-jos nu pare sa aiba. Si mai am o intrebare despre carburator. Am inteles ca merge cel de Minsk de care cica am sanse sa gasesc nou. Asa este?

Salut!

Manual gasesti pe site-ul http://www.motorlife.ro/ la sectiunea "motociclete" si este in limba romana.

Cum vine aia "joc fata-spate"?

Carburatorul de Minsk este OK, merge bine cu el. Se poate si mai bine, daca ii pui un Mikuni japonez de pe xs-uri sau cb-uri de 400 sau keihin de pe gs de 500. De asemenea eu am incercat si jikov de pe java 350 si mi-a mers bine.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

numa' demostene?

 

Ai nene, ca te laud eu, iti citeam acu 4-5 ani posturile alea lungi si interesante despre modificari la simson. Astia tineri "n-are" de unde sa stie.

 

BTW, am un simson intreg, nemodificat, in stare f. buna, are ceva prob cu magentou. Ceva idei, ca nu vreau sa modific nimic la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

BTW, am un simson intreg, nemodificat, in stare f. buna, are ceva prob cu magentou. Ceva idei, ca nu vreau sa modific nimic la el.

 

Tre' desfacut, verificata platina, verificat sa nu ai joc in platoul cu platina si nici in cel cu avansul centrifugal. Verifica daca mai ai rotorul magnetizat (se simte la invartirea cu mana). Mai verifica rulmentii sa nu ai joc nici in ei. Si nu trebu8ie sa si joc nici in rotor (miscare independenta a axului fata de cilindrul metalic magnetizat). Vezi sa nu ai fire dezlipite pe bobina si nici contact instabil intre bobina si carcasa.

 

Daca toate-s in regula... si reglajele-s bine facute trebuie musai sa merga.

 

Daca nu...:

- platina merge de Skoda (d'aia rotunda... cred ca S100)

- pene se fac la "mesteri"

- rotorul se magnetizeaza (parca gasisem si aici pe forum pe unde)

- contactele se curata

- reglaju' se face la... oki

 

 

Spor

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nene, ca te laud eu, iti citeam acu 4-5 ani posturile alea lungi si interesante despre modificari la simson. Astia tineri "n-are" de unde sa stie.

 

BTW, am un simson intreg, nemodificat, in stare f. buna, are ceva prob cu magentou. Ceva idei, ca nu vreau sa modific nimic la el.

 

cred ca poti gasi ceva de simson...vb cu nenea CUXI, poate are :lol:

 

am zis de Demostene ca era legat de siteul ala, dar, stiu ca sunt multi altii de la care ai ce invata, cu care ai ce vorbi si cu care poti face schimb de experienta...numai bine tuturor :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...