Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare stimati fireblade-isti...

 

am citit vreo 50 de pagini din acest topic dupa care m-am plictisit, mai ales ca nu am gasit informatia pe care o cautam.

Am ocazia sa iau un 929 rr din 2001. Problema se pune in felu' urmator. O voi folosi 70% oras si 30% afara. Stiu! De ce mama dracu iti iei ss pentru oras? Asta probabil o sa fie intrebarea voastra si nu o contest. Imi place ffff mult cum arata si cum suna ;)

Intrebarea ar fi.. 1. este destul de manevrabila pentru oras? 2. Am auzit ca in ture mici e destul de cuminte.. e adevarat?

 

Va multumesc anticipat pentru orice lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile ar fi ,1 te-ai mai dat pe motor sau 929 este primul motor al tau ?

2 tu ca om esti mai cu capul pe umeri sau nu ?

 

 

Iar din ce am incercat io ,un f4 pot spune ca este cum ar veni un pic mai relaxant, dar in special toate ss sunt NEmanevrabile si NEconfortabile in oras dar sincer te obisnuiesti cu pozitia in timp, ptr oras care arata bine si este si relaxant ca pozitite ai mai multe variante FZ6le ,Banditu S, Hornetu S,,, deastea,, dar, cand pui pixda pe saua din spate la astea nu i sa mai vad bikini, ca nu mai sta aplecata peste rezervor :) Io mi-am bagat picioarele in ea de manevrabilitate m-au tentat mai mult Bikini :) ;)

Editat de ATenT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile ar fi ,1 te-ai mai dat pe motor sau 929 este primul motor al tau ?

2 tu ca om esti mai cu capul pe umeri sau nu ?

 

 

Iar din ce am incercat io ,un f4 pot spune ca este cum ar veni un pic mai relaxant, dar in special toate ss sunt NEmanevrabile si NEconfortabile in oras dar sincer te obisnuiesti cu pozitia in timp, ptr oras care arata bine si este si relaxant ca pozitite ai mai multe variante FZ6le ,Banditu S, Hornetu S,,, deastea,, dar, cand pui pixda pe saua din spate la astea nu i sa mai vad bikini, ca nu mai sta aplecata peste rezervor :) Io mi-am bagat picioarele in ea de manevrabilitate m-au tentat mai mult Bikini :) ;)

 

1. primu motor al meu (am mai mers pe un bandit de 400 dar nu se pune)

2. am 28 ani familie, copil si B de 10 ani... am vazut destule situatii in cei peste juma' de mil de km pe care ii am asa ca situatiile din trafic le cunosc destul de bine.

Editat de eugen19
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. primu motor al meu (am mai mers pe un bandit de 400 dar nu se pune)

2. am 28 ani familie, copil si B de 10 ani... am vazut destule situatii in cei peste juma' de mil de km pe care ii am asa ca situatiile din trafic le cunosc destul de bine.

 

 

daca nu se pune banditu', apoi cu siguranta nu se pun nici cei 500k de km, cei 28 de ani, cei 10 ani de B, sau multele situatii ce le cunosti din trafic. Singurul lucru ce se va pune si va influenta direct cele de mai sus e copilul... Gandeste de cateva zeci de ori si cumpara odata. Personal, in situatia ta si cu experientele de-acum nu m-as arunca. Depinde numai de capatana, si-aia e cu dus si-ntors cand e inundata de adrenalina...

 

929 e frumoasa, puternica, mai greu cu reglatu ceasului si statu' fara fluctuatii la relati, suficient de comoda/manevrabila pt. cele 70 de procente ce le vrei in oras, cat si pt. restu' de 30 de-afara. Te obisnuiesti, desi dupa 1 an 2 de d'astea incomode daca o sa te sui pe un hornet sau mai "rau", transalp...

 

daca motoreta e ok si pretul e corect, e o alegere pe cinste.

 

bafta

Mesaj completat

sa nu mai zic (asta ca-l vad pe stau de 6 p'aici), ca mai ales in Bucuresti...cele 30 de procente sunt in functie de timpul liber ce-l ai. Pt o Cheia - cel mai aproape traseu ok - tre sa aloci o zi fara discutii...pe la noi nu mere cu sositu de la servici, suit pe mobra, dat pe curbe o ora-doua si dormit linistit...ca nu le-avem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Borosz: uite, eu mai am inca 3 bucati acasa. :)

 

post-28093-1258821170_thumb.jpg

 

Eu am numai doua, a lui Hayden, si a lui Pedrosa !! Dar ma duc maine sa cumpar inca una, ca nu cumva sa crezi ca esti mai smecher :D

Mesaj completat

apropo de miniaturi:

exista cu 954? ca am cautat si am gasit doar cu 929 :)

 

du-te si cumpara 'en gros' ca altfel te linsam !! ;)

eu nici n-am vazut 929, ca sigur cumparam.

Mesaj completat

ofofof, la un moment dat gasisem si eu un 929 in Bv., dar m-am chitrosit ca nu eram sigur daca-mi ajung banii de benzina pt. back si n-am mai gasit-o...mare parere de rau after... 954 nici eu n-am gasit, da sigur n-as mai lasa-o

ofof, eu am crezut ca esti baiat de treaba, dar cine se gandeste la benzina cand este vb de niste opere de arta... rusinica

Mesaj completat

Iar din ce am incercat io ,un f4 pot spune ca este cum ar veni un pic mai relaxant, dar in special toate ss sunt NEmanevrabile si NEconfortabile in oras dar sincer te obisnuiesti cu pozitia in timp, ptr oras care arata bine si este si relaxant ca pozitite ai mai multe variante FZ6le ,Banditu S, Hornetu S,,, deastea,, dar, cand pui pixda pe saua din spate la astea nu i sa mai vad bikini, ca nu mai sta aplecata peste rezervor.

Io mi-am bagat picioarele in ea de manevrabilitate m-au tentat mai mult Bikini

 

....eu chiar ma urc pe blade in bikini !! i'm too sexy for my bike :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare stimati fireblade-isti...

 

am citit vreo 50 de pagini din acest topic dupa care m-am plictisit, mai ales ca nu am gasit informatia pe care o cautam.

Am ocazia sa iau un 929 rr din 2001. Problema se pune in felu' urmator. O voi folosi 70% oras si 30% afara. Stiu! De ce mama dracu iti iei ss pentru oras? Asta probabil o sa fie intrebarea voastra si nu o contest. Imi place ffff mult cum arata si cum suna :)

Intrebarea ar fi.. 1. este destul de manevrabila pentru oras? 2. Am auzit ca in ture mici e destul de cuminte.. e adevarat?

 

Va multumesc anticipat pentru orice lamuriri.

 

Daca iti cumperi un motor de aproape 150 de caluti doar din considerentele enumerate mai sunt sunt sanse f mari sa te chinui in scurt timp sa-l vinzi. Apar apoi motive gen 'nevasta-mea nu o place, nu-mi da voie" bla bla si nenumarati indivizi care asemeni tie la inceput nu stiu daca o vor sau nu. Suna aiurea dar cam asa e. Daca nu iti place ea, feeling,pozitie,acceleratie bla bla mai mult ca sigur o sa prinda praf in garaj si n-o zic cu rautate iar sansele sunt destul de mari avand in vedere experienta apropiata de 0, lipsa care te face fie sa te dai panicat si super stresat fie in extrema cealalta, amandoua la fel de nocive.

 

Daca iti iei "miar' si "propovaduiesti" viteza legala atunci te minti singur! ;)

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Apar apoi motive gen 'nevasta-mea nu o place, nu-mi da voie" .....

 

Nevasta-mea oricum nu e de acord.... cu toate ca in tineretile ei a fost prietena ani buni cu un motorist si a avut mii de km ca pasager...

 

....nenumarati indivizi care asemeni tie la inceput nu stiu daca o vor sau nu....

....Daca nu iti place ea, feeling,pozitie,acceleratie bla bla...

 

tocmai de asta as vrea sa ma plimb cu una macar 1 ora 2... Sa vad cum ma "asez".. pozitie, cum accelereaza, cum franeaza ca si asta e important..

 

 

 

Daca iti iei "miar' si "propovaduiesti" viteza legala atunci te minti singur!

 

nu sunt genu' de om al vitezei legale... sunt genul vitezei de siguranta. m-am trezit de cateva ori pe banditu ala ca aveam aproape 100 prin buc. Nu conteaza cat ai, ci alti factori... traficul, unde esti, starea drumului s.a.m.d. Sunt niste mici principii care le aplic si in conserva ;)

 

Pe de alta parte nu vreau sa imi iau una mica, sa treaca 3 luni, ma obisnuiesc cu ea si pe urma vad ca e limitata. Macar asa ma obisnuiesc de la bun inceput cu ea, daca mai plec si pe afara stiu ca ma ajuta si nu ma tarai sau zdruncin la 140 pe una mica... Asta e prima si nu am de gand s-o schimb din an in an, mai ales ca vad cat de mult se chinuie unii dintre voi s-o "marite" pe cea veche.

De asta ma interesa manevrabilitatea ei, dar cel mai probabil ca o sa fac o tura si o sa vad daca imi vine bine :)

 

Bafta si asfalt uscat tuturor.

PS: Uscat e ... vremea asta e criminala, cred ca si d-aia plang pe aici..

Editat de eugen19
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mi-am bagat picioarele in ea de manevrabilitate m-au tentat mai mult Bikini :) ;)

 

:D

 

Eugene, alege cu inima, daca tie iti place, go 4 it. Daca mai ai si capul pe umeri..si mai bine :) 900 pt oras e totusi cam mare, un 600 RR de exemplu e mult mai potrivit, dar alegerea iti apartine. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevasta-mea oricum nu e de acord.... cu toate ca in tineretile ei a fost prietena ani buni cu un motorist si a avut mii de km ca pasager...

 

 

 

tocmai de asta as vrea sa ma plimb cu una macar 1 ora 2... Sa vad cum ma "asez".. pozitie, cum accelereaza, cum franeaza ca si asta e important..

 

 

 

 

 

nu sunt genu' de om al vitezei legale... sunt genul vitezei de siguranta. m-am trezit de cateva ori pe banditu ala ca aveam aproape 100 prin buc. Nu conteaza cat ai, ci alti factori... traficul, unde esti, starea drumului s.a.m.d. Sunt niste mici principii care le aplic si in conserva :D

 

Pe de alta parte nu vreau sa imi iau una mica, sa treaca 3 luni, ma obisnuiesc cu ea si pe urma vad ca e limitata. Macar asa ma obisnuiesc de la bun inceput cu ea, daca mai plec si pe afara stiu ca ma ajuta si nu ma tarai sau zdruncin la 140 pe una mica... Asta e prima si nu am de gand s-o schimb din an in an, mai ales ca vad cat de mult se chinuie unii dintre voi s-o "marite" pe cea veche.

De asta ma interesa manevrabilitatea ei, dar cel mai probabil ca o sa fac o tura si o sa vad daca imi vine bine :D

 

Bafta si asfalt uscat tuturor.

PS: Uscat e ... vremea asta e criminala, cred ca si d-aia plang pe aici..

 

 

este suficient de manevrabila in oras; in afara am facut 750 de km intr-o zi si ma durea fundu, dar mainile nicio treaba, comparativ cu altele din aceeasi categorie sta foarte bine la confort.

este un motor echilibrat zic io, dar poate fi si racheta!

sfat: daca iti place, parerea mea este sa faci achizitia, se merita.

 

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este suficient de manevrabila in oras; in afara am facut 750 de km intr-o zi si ma durea fundu, dar mainile nicio treaba, comparativ cu altele din aceeasi categorie sta foarte bine la confort.

este un motor echilibrat zic io, dar poate fi si racheta!

sfat: daca iti place, parerea mea este sa faci achizitia, se merita.

 

bafta.

 

Roberte merci mult de sfat si opinie. Sper sa ma inteleg bine cu ea... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eugen: daca esti cu capul pe umeri si nu-ti vei lua motor pentru a impresiona, nu ar trebui sa fie probleme. Fireblade-ul a fost prima mea motocicleta. Avem doua sezoane impreuna si am reusit sa nu ne tavalim. Mai mult de atat, progresam continuu. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai salut baieti nu am mai intrat de mult pe aici :D

SergiuVsn vreau sa stiu si eu asta daca se potriveste motorul dupa 98 99 pe 96 97 ideea este ca eu am skimbat multe piese si nu se potrivesc kiar atat de multe... nici macar scaritele nu se potrivesc (suporti) sa nu mai zic de jug discuri telescoape ce am incercat eu capac alternator si multe altele..la care am intalnit probleme ca as vrea sai skimb si eu motorul la 919 meu ca saracul nu cred ca mai duce am cu el 78 de mii din care 20 de mii cred ca numai tavalit pe jos..

 

Pentru baieti cu machetele in miniatura am eu 89 de bucati la scara 1 pe 18 si am si 919 929 954 1000rr f3 f4 f4i 600rr 1100xx si multe altele de la honda si alte firme le strang de vro 3 ani cred.... Cele mai multe le am de la Maisto Am mai postat poze cu colectia acum cateva zeci de posturi.. care vreti sa vedeti cum arata un 929 la scara de 1 pe 18 va postez o poza :D am kiar si un 1000rr model 2006 cu suspensie fatza spate.. la scara de 1:12 :)

 

Acum care sti de unde iau un crash cage de 954 gata facut.. pentru montare ??

Si cadru coditza de 954.. ??? ai ca vine primavara... si trebuiesc facute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vre-o dublura 929-954?

 

 

stau-de-6 stai de 6, ca poimaine, cel tarziu raspoimaine ne-auzim in leg cu treaba, c-ar trei sa primesc raspuns. de fapt nu raspuns, chiar virament. sa speram

 

@adidas, parca tu ti-ai luat capra d-aia de te dai pe macadam cu ea, nu?

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adidas, parca tu ti-ai luat capra d-aia de te dai pe macadam cu ea, nu?

 

Inca nu, dar e in plan un KTM EXC :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eugen: daca esti cu capul pe umeri si nu-ti vei lua motor pentru a impresiona, nu ar trebui sa fie probleme. Fireblade-ul a fost prima mea motocicleta. Avem doua sezoane impreuna si am reusit sa nu ne tavalim. Mai mult de atat, progresam continuu. :D

 

cam asa ma gandeam si eu. si in plus nu am pe cine sa impresionez. sunt om cu familie si copil si nici la terase nu ma duc. o vreau, cum spuneam si in primul post, pentru ca sunt satul de stat in conserva degeaba. si as merge pe o varianta mai mare ca sa nu trag de ea cand plec din bucuresti.

Oricum merci mult pentru sfat si opinie. M-am lamurit. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e vremea asta urata afara, am inceput sa experimentez cate ceva.

Initial mi s-a parut o tiganie, dar pe urma a inceput sa-mi placa. E cauciucul vechi acum, dar cred ca dupa ce-l schimb in primavara, o sa-l fac la fel.

post-28093-1259418726_thumb.jpg

post-28093-1259418754_thumb.jpg

post-28093-1259418780_thumb.jpg

post-28093-1259418811_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa... Ai ca am Terminat si cu 919... Se Pare ca imi bate o biela... kit ca nu vreau so dau ca este mult mai buna de cat 954... da asta este.. care vreti s-o lu-ati pentru piese o dau cu totu care face un pretz bun... O sa vin cu poze...

 

Stau-de-6 Mai bine iti vindeam 954-ul..... te seaca de bani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...