Sari la conținut

Detinatori de Honda 900RR Fireblade


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Mie personal mi se pare inutil 300v...eu merg pe 10w60 de la motorex dar...as incerca un motul anu' asta ... am avut 300v intr-un kawasaki si il cam manca, iar cand am bagat 7100 nu l-a mai mancat...poate mi s-a parut dar...cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc pt raspuns Supapa_Jr.

 

Bordu' zice ca nu are nici 30k dar eu nu mai cred in "Alba ca Zapada si cei 7 pitici" de pe la varsta de 8 ani. Ma gandeam sa-i pun 10w50 ca e semi-sintetic si e mai gros. Nu e mai bun Motul V300 decat 7100? Ce parere aveti, va rog? Ce sa ii pun cat mai bun ca sa am grija de motor?

nu are nici un rost sa pui 300v. daca vrei totusi sa o faci, va trebui sa il schimbi la maxim 3000 de km, practic nu este eficient sa faci asta la o motocicleta de 13-14 ani; presupun ca nu mergi cu ea pe circuit, sa ii dai la limita tot timpul... 7100 s-ar preta mult mai bine in acest caz.

 

p.s. bordul acela reda o minciuna, in mod evident ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie personal mi se pare inutil 300v...eu merg pe 10w60 de la motorex dar...as incerca un motul anu' asta ... am avut 300v intr-un kawasaki si il cam manca, iar cand am bagat 7100 nu l-a mai mancat...poate mi s-a parut dar...cine stie.

Nu ti s-a parut, e real. Din ce am vazut cu ochii mei, 7100, nu e bun pt cutie, 2 motorete au avut probleme la schimbarea treptelor . Schimbat uleiul , si cutia functiona perfect. Kilometraj: 1000-2000km/pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul cu motorete turate la 12-15 000ture e o activitate scumpa. Uleiul bun e acela care se schimba des. Nu uitati ca multi le folositi in orash, vara, uleiul se inginge foarte mult, dupaia ii dati blana pina la urmatorul semafor= uzura sigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi-mi JAGI ce ulei sa-i bag ca sa am grija de jucarie? In F2 am bagat numai Bell Rey si s-a comportat excelent, cam scump totusi

 

Este Bel Ray si mai accesibil la pret. Nu trebuie sa pui neaparat EXS-ul care este intr-adevar cam scump. EXP-ul e un sintetic ester de foarte bun iar 15W 50 e perfect pt 900RR. Are radiatorul destul de mic si prin oras sau la viteza mica se cam incinge motorul.

Iti pot face o oferta la EXP 15W 50 cu filtru sau nu, cu schimb sau nu. Da-mi PM daca esti interesat.

Cum schimba treapta a doua? Sunt sensibile la cutie daca nu tragi bine de ambreiaj sau schimbi fara, 1-2.

Ambreiajul mai tine sau e dus? Reglajul manetei la fel, sa fie corect.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor, apelez si eu la voi pentru niste pareri in legatura cu o Honda 919 fireblade, ce am vazut in postarile anterioare de prin 2007 2008 era un motor laudat si foarte fiabil dar tinand cont ca au trecut anii nu stiu daca sa fac aceasta achizitie sau nu. Am gasit unul pe bikeshop si as dori sa aud si parerile voastre. Se mai gasesc piese, defectele des intalnite, in legatura cu acest exemplar care l-am gasit eu are 41.000km si m-ar interesa daca este mult sau putin pentru un fireblade din 1999. Aveti mai jos link-ul cu cel care l-am gasit eu. Va multumesc, o seara buna va doresc.

 

 

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=498729&selpic=0&zoom=1#foto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor, apelez si eu la voi pentru niste pareri in legatura cu o Honda 919 fireblade, ce am vazut in postarile anterioare de prin 2007 2008 era un motor laudat si foarte fiabil dar tinand cont ca au trecut anii nu stiu daca sa fac aceasta achizitie sau nu. Am gasit unul pe bikeshop si as dori sa aud si parerile voastre. Se mai gasesc piese, defectele des intalnite, in legatura cu acest exemplar care l-am gasit eu are 41.000km si m-ar interesa daca este mult sau putin pentru un fireblade din 1999. Aveti mai jos link-ul cu cel care l-am gasit eu. Va multumesc, o seara buna va doresc.

 

 

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=498729&selpic=0&zoom=1#foto

Este o motocicleta superba am avut-o timp de 4 ani. Consum destul de scazut pentru categoria din care face parte. Km sunt acceptabili pentru anul ei daca sunt reali. Probleme principale partea electrica (releu de incarcare ,stator ,rotor - eu in patru ani am schimbat o singura data releul de incarcare dar am un prieten care l-a schimbat de doua ori plus statorul) Ar mai fi cauciucul fata care este pe 16 si se gaseste mai greu dar se gaseste. Per total este o motocicleta foarte reusita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor, apelez si eu la voi pentru niste pareri in legatura cu o Honda 919 fireblade, ce am vazut in postarile anterioare de prin 2007 2008 era un motor laudat si foarte fiabil dar tinand cont ca au trecut anii nu stiu daca sa fac aceasta achizitie sau nu. Am gasit unul pe bikeshop si as dori sa aud si parerile voastre. Se mai gasesc piese, defectele des intalnite, in legatura cu acest exemplar care l-am gasit eu are 41.000km si m-ar interesa daca este mult sau putin pentru un fireblade din 1999. Aveti mai jos link-ul cu cel care l-am gasit eu. Va multumesc, o seara buna va doresc.

 

 

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=498729&selpic=0&zoom=1#foto

 

 

E 98, nu 99 (colorit), iar cei 41000 km sunt reali doar daca a fost adus de la o babuta care iesea doar in we la plimbare, caz des intalnit la motoarele aduse din Italia.

 

Cauciucuri gasesti, problema este ca nu o sa poti sa-i pui decat gume noi pe fatza. Eu am avut Pilot sport pe a mea si pot spune ca nu am fost niciodata multumit.

 

Motorul este f usor,se tureaza frumos iar consumul variaza intre 5,5 afara (120-130) si 9-10 in oras.

 

A mea, cu exceptie unei baterii, nu mi-a cerut nimic niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cineva care si-a facut transformarea de la roata fatza 16inch cu una de 17(de la un F3), e rugat sa posteze, eventual si pasii ce trebuie urmati. Ar fi un ajutor real, chiar foarte important pt a revigora batrinele, nemuritoarele 919.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cineva care si-a facut transformarea de la roata fatza 16inch cu una de 17(de la un F3), e rugat sa posteze, eventual si pasii ce trebuie urmati. Ar fi un ajutor real, chiar foarte important pt a revigora batrinele, nemuritoarele 919.

pana se gaseste cineva poate ajuta si un tutorial in engleza...

http://www.fireblades.org/forums/introductions/62829-need-help-17-wheel-conversion-honda-98-cbr-900rr.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pentru 954 un set de carene de pista cu lupa in fata si decupatura pt stop(merg si pe strada)+un set de scarite valter moto(cred ca merg si pe 929)+ un stop pe frana cu semnale incorporate. pret pe pachet 200 euro tel 0761067337post-43899-0-50070600-1361857399_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare cbr-isti, ma intereseaza un parbriz racing double-bouble, pentru un 954,...caut parbriz cu tenta fumurie sau clar ...

 

ceea ce pot sa-mi aduc prin intermediul magazinului meu de dulciuri, MRA, Powerbronze, Bodystysle, Puig,..sunt ok, probleme este ca nu gasesc fotografii mai clare pentru acest model de motocicleta, ...din mai multe unghiuri

v-as ruga, daca aveti careva dintre voi montat pe motocicleta, parbrize ale marcilor enumerate mai sus, sa va dati cu parerea si eventual, sa-mi aratati niste fotografii cu mobrele accesorizate !

 

Mersi si numai bine !

Editat de emypavel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare cbr-isti, ma intereseaza un parbriz racing double-bouble, pentru un 954,...caut parbriz cu tenta fumurie sau clar ...

 

ceea ce pot sa-mi aduc prin intermediul magazinului meu de dulciuri, MRA, Powerbronze, Bodystysle, Puig,..sunt ok, probleme este ca nu gasesc fotografii mai clare pentru acest model de motocicleta, ...din mai multe unghiuri

v-as ruga, daca aveti careva dintre voi montat pe motocicleta, parbrize ale marcilor enumerate mai sus, sa va dati cu parerea si eventual, sa-mi aratati niste fotografii cu mobrele accesorizate !

 

Mersi si numai bine !

 

Nu cred ca am inteles exact ce vrea magazinul de dulciuri de la baietii cu parbriz de smecherie maxima, la 954.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am inteles exact ce vrea magazinul de dulciuri de la baietii cu parbriz de smecherie maxima, la 954.

sunt dulciuri pentru motociclisti, daca nu te-ai prins... si nu strica dintii :))

Editat de emypavel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot n-am inteles pt ce iti trebuiesc pozele?

 

Man, vreau sa vad cum arata pe motor si din alte unghiuri,...sti bine ca ceea ce gasesti in pozele de prezentare ale produselor, la unele motociclete, in speta pt 954, nu sunt detaliate ca si imagine...acuma sigur ca, nu pun pe nimeni sa faca poze, doar daca au din intamplare (pe feisbuci ) sau prin alte foldire :P

uite ex:

MRA: doar imagine din profil https://www.mrashop.de/erp/catalog/navigationPath//1.Sortiment/0.html?mral=1&type=%28753%2C19%2C0%29&form=%28165%2C20%2C0%29&spr=D

 

Powerbronze: o imagine cu unu galben si un 929 http://www.powerbronze.co.uk/823037/818266/---HONDA-CBR900RR-2-02-03.model

 

ei, pentru asta am nevoie de o parere a camarazilor, ...ca sa ma pot decide ce vine mai bine pe cbr-ica !

 

Numai bine si spor in toate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...