Sari la conținut

Schimbare rulmenti SV650 K1


gimsys
 Share

Postări Recomandate

Buna,

 

Vreau sa imi schimb rulmentii pe fata, cand a fost data jos roata mi se parea ca am ceva "huruit" la ei, si pe spate se simte dar pe fata e mai pronuntat. Ma uitam pe net la modelul asta sa imi estimez costurile pieselor si constat ca SV-ul are 3 ulmenti pe spate, do in roata si unul la pinion.

 

Trebuie sa ii schimb toti trei daca tot ma apuc de schimbat ?

 

Mentionez ca motocicleta a vazut ceva drumuri forestiere la viata ei (cateodata ma gandesc ca mai bine imi luam enduro decat naked)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-i caute la magazine specializate in rulmenti trebuie sa stie ce fel de rulmenti ii trebuie...

 

Ca raspuns la intrebare: da, ar fi indicat. Daca tot dai roata jos si schimbi rulmentii de roata, de ce sa nu-l schimbi si pe cel de la foaie? Sau invers.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bikechatforums.com/viewtopic.php?t=97581


» Post actualizat in 06 Apr 2016 13:11

vezi link - la un prim search pe google am gasit...

 

dai o fuga cu dimensiunea la un magazin specializat in rulmenti/ghidaje si o sa platesti 10-20% din pretul de magazin moto.

 

ma astept sa fie ceva dimeniune uzuala 6x0x, vezi sa iei cu protectie, RS nu Z, ca Z-ul este mai zgomotos.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimensiunile sunt uzuale, gasesti la orice magazin.

Eu zic ca ii cumperi pe toti si nu stai cu motocicleta desfacuta sa umbli dupa un rulment sau altul.

Ai grija sa cumperi capsulati pe ambele parti, Suzuki are prostul obicei sa puna rulmenti capsulati doar pe o parte.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dimensiunile sunt uzuale, gasesti la orice magazin.

Eu zic ca ii cumperi pe toti si nu stai cu motocicleta desfacuta sa umbli dupa un rulment sau altul.

Ai grija sa cumperi capsulati pe ambele parti, Suzuki are prostul obicei sa puna rulmenti capsulati doar pe o parte.

 

cred ca ar costa mai mult unul cu protectie pe o singura parte.....

 

RS-ul este sfant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebe rulmenti cu clasa de precizie C 3 daca o sa.i iei din magazin de rulmenti.

Daca pui rulmenti fara clasa de precizie C 3 nu te tin nici macar un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebe rulmenti cu clasa de precizie C 3 daca o sa.i iei din magazin de rulmenti.

Daca pui rulmenti fara clasa de precizie C 3 nu te tin nici macar un an.

Alexutule vezi ca iar le incurci cu C se noteaza jocul rulmentului iar C3 este un joc mai mare decat CN (joc normal), un astfel de rulment banuiesc ca se pune la o cota de presare mai mare.

Oricum materialul din care se face rulmentul e acelasi nu ar avea de ce sa se duca mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...