Sari la conținut

Motociclist incepator caut prieteni motociclisti


Postări Recomandate

Salut,

 

In octombrie mi-am cumparat un Honda CBR 600 F4i. . Locuiesc in zona 1 Decembrie, piataTrapezului.

Dupa ce l-am cumparat am realizat ca motorul este cu mult nerecomandat incepatorilor adica mie, acum nu vreau sa il vand pentru ca chiar imi place. Mentionez ca nu sunt de mult timp in Bucuresti si nu cunosc foarte bine orasul, strazile ... Daca cineva vrea sa iese la o plimbare si nu are cu cine sa ma anunte.

Ms

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Salut,

 

 

Dupa ce l-am cumparat am realizat ca motorul este cu mult nerecomandat incepatorilor adica mie

 

Te steptai ca o sa merga singur pana te obisnuiesti? 😅

 

Urmareste si tu topicurile de iesiri scurte/lungi .Acum ca se incalzeste vor fi iesiri catre munte in fiecare weekend ,multe cu intilnirea la Miorita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te steptai ca o sa merga singur pana te obisnuiesti?

Nu am nevoie de raspunsuri inteligente de genul asta.

 

Urmareste si tu topicurile de iesiri scurte/lungi .Acum ca se incalzeste vor fi iesiri catre munte in fiecare weekend ,multe cu intilnirea la Miorita.

Voi face, multumesc.


» Post actualizat in 09 Apr 2016 11:34


 

0749499163

Editat de Adrian Stoica_79378
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi singur si fara pasager vreo 5-10 mii de km. Sa mergi cu incepatori nu e bine (va incurcati unii pe ceilalti), sa mergi cu avansati iarasi nu-i bine ( de cele mai multe ori limitele lor de siguranta si cunoastere sunt mult mai mari decat ale tale, vei incerca sa te tii dupa ei si este foarte riscant).

Fa-ti experienta singur, iar dupa ce ai invatat sa manevrezi motocicleta (franare, abordarea virajelor, controlul acceleratiei, conduita preventiva etc) vei putea merge aproximativ cu oricine fara a te pune in pericol.

Citeste mult la sectiunea incepatori si aplica de unul singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi singur si fara pasager vreo 5-10 mii de km. Sa mergi cu incepatori nu e bine (va incurcati unii pe ceilalti), sa mergi cu avansati iarasi nu-i bine ( de cele mai multe ori limitele lor de siguranta si cunoastere sunt mult mai mari decat ale tale, vei incerca sa te tii dupa ei si este foarte riscant).

Fa-ti experienta singur, iar dupa ce ai invatat sa manevrezi motocicleta (franare, abordarea virajelor, controlul acceleratiei, conduita preventiva etc) vei putea merge aproximativ cu oricine fara a te pune in pericol.

Citeste mult la sectiunea incepatori si aplica de unul singur.

Cel mai bun sfat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iesi când traficul este light. In weekend de exemplu. Nu conteaza atat de mult unde anume te plimbi. Poti incerca totusi sa te plimbi prin vreo parcare, sau ceva asemanator, sa te mai obisnuiesti cu motorul daca esti foarte la inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde imi recomandati sa ies? nu am experienta in trafic

Incearca pe Cheiul Dambovitei,este foarte aproape de tine,insa ai grija ca baga radare pe acolo.Circulatia este ok,te poti invata cu motocicleta.Poti incerca pe A2,care este tot in zona ta,sau pur si simplu iesi pe oriunde insa ai grija ce ora alegi,sa nu fie aglomerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus fata de ce au mentionat colegii mai sus, poti sa urmaresti pe Facebook grupul "Motociclisti incepatori".

 

https://www.facebook.com/MotociclistiIncepatori/?fref=ts

 

Am mers cu ei de cateva ori si fac iesiri scurte din Bucuresti. Majoritatea sunt incepatori si / sau cei care nu au avut timp / posibilitatea sa mearga pe motor, desi au permis de mai multa vreme. Grupul este organizat si coordonat de instructori. Cred ca ai ce invata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yada yada yada. English for bla bla bla. Eu am avut un fz6 primul motor facut zdrente de una bucata retard care a intors prin mine. Motor cu max 1600 km facuti de mine.+ tot sezonul in spital. Urmatorul sezon ghici ce motor mi.am luat? F4i. Cu asta am 10k km facuti in 1 sezon si o luna din sezonul actual fara incidente.

 

Care e treaba aia cu recomandarea? Mana cui e pe gaz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Treaba cu recomandarile vine din faptul ca pe net da mai bine idealul decat realul.

 

Normal ca ideal este sa se inceapa cu 125 cu trecere prin 250-500 , in drumul catre 600 dar cati au cascavalul si timpul si rabdarea sa piarda bani la atatea tranzactii si timp cu umblatul dupa acte si stat la cozi si asteptat dupa client pentru vanzare...yada yada.😅

 

 

Normal ca ar fi ideal sa mergi singur si pe drumuri putin circulate , poate chiar si acei 10-20000km recomandati .Dar cine merge 2 ani singur ? Pentru unii 20000 km pot insemna chiar 5 sezoane .

 

 

Nu stiu unde sunt grupurile alea de rachete ,dupa care nu te poti tine , ca daca vine unu aici si se lauda ca a mers putin mai tare imediat i se reteaza ca defapt a mers touring

 

In grupurile in care merg eu la plimbare nu prea sunt doi la acelasi nivel si totusi majoritatea timpului mergem grupat . Care are chef de alergat evadeaza dupa care asteapta pe restul ... yada yada.

 

 

Ps. yada yada vine din Idish via English.

» Post actualizat in 10 Apr 2016 05:58

Ps2 .Acum am citit din nou mai sus si am vazut ca s-a recomandat 5-10000 singur...

Scuze , m-am bazat pe memorie ....yada yada😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde imi recomandati sa ies? nu am experienta in trafic

Dute in parcari mari si exerseaza frinarile de urgenta, la limita. Daca simti ca-ti aluneca anvelopa fata, schimb-o urgent. Si sa ai grija sa nu blochezi roata spate. Daca o blochezi, mai ai de invatat. Lasa plimbarile cu incepatori de-oparte, ca nu inveti nimic.

 

Eventual, inscrie-te la niste cursuri pe Amckart sau orice alt circuit unde se fac asemenea sedinte pentru incepatori.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista doua moduri sa inveti, fie o iei pe calea usoara si esti atent si exersezi toate sfaturile de mai sus, fie inveti din greseli. Mare grija sa nu te loveasca masina ( sunt patit ) , la drumurile ude, gropi, canale etc. Ia-o incet prin oras, mergi de colo-colo unde ai treaba. O sa inveti, apoi, poti sa iesi la un drum doua mai lung pana undeva aproape. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai noroc, eu vineri mi-am luat motorul(Honda CBR600F3), da vremea nu a tinut cu mine. Am iesit ieri pe ploaie, motoreta se comporta foarte bine. Asta recunosc am facut-o din entuziasm/teribilism plimbat asa la relanti prin cartier. Dar cand se face vremea frumoasa o sa ma duc cu ea in poligonul de la ilioara sa exersez viraje/opriri urgenta etc. Iti recomand sa faci si tu la fel, plus ca daca ai dubii sigur e cel putin un instructor de la o scoala oarecare care nu cred ca s-ar supara sa intrebi si tu ceva. Mentionez ca stau la diham asa ca daca doresti ne putem vedeam prin poligon da un mesaj privat ceva. Dupa ce ma simt cat de cat in stare voi incepe sa ma duc la servici cu motoreta dupa care va urma iesirea din bucuresti. Mare grija la drum intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...