Sari la conținut

Identificare dobitoc


pisoiu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Atunci cand sunt cu masina si nu schitez nici un gest franeaza instant, clar sunt pregatiti si nu in lumea viselor, aia sunt alta categorie.

Foarte putini sunt aia care procedeaza asa. Dar de obicei cand si tu mergi la intimidare (indiferent ca iti iese sau treci milimetric pe langa ei de se scapa un picut), chiar daca ei sunt cei care au gresit, de injuraturile lor serioase tot nu scapi. Sa ridice vreun trist din asta mana si sa recunoasca - nu vezi asa ceva. La fel si cu intratul in coloana dupa ce o depasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta va tin la curent.

Dap, sunt eu. E un drum care in frecventez de cate ori am ocazia. Limpezeste bine creierul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume.Sezonul acesta am avut si eu parte de vreo trei idioti conservari care nu iau in seama motociclisti....de unul am scapat la milimetru iesind complect de pe asfalt dar in fine bine ca nu sa intanplat nimic.

In schimb vreau sa va povestesc o intanplare de acum 2 saptamani despre colegi nostri vitezani.

Deci mergeam eu prin frumosul meu oras Resita cu viraga in lumea mea cu 40 de km pe ora si ma ajung din urma 7 motociclisti suparati rau (se credeau la celebrul TT) ma depasesc pe mine si camionul din fata pe linie continua si dispar lasand in urma doar zgomotul esapamentelor de curse fara ca macar unul sa imi raspunda la umilul salut (clar nu se puteau injosi sa salute un choperist care merge culmea si sub limita legala ).Mentionez ca 6 dintre ei aveau numarul ridicat sau foarte bine ascuns sub codita cel din urma fiind mai corect si avand numarul corect amplasat....erau din Timisoara baieti si se mergeau pe muntele Semenic sa isi incerce talentele sau sa faca o incercare de sinucidere -crima pe un superb drum virajat.

Datorita unei intersectii unde au fost nevoiti sa cedeze trecerea aproape ii ajung din urma exact la timp sa ii vad cum iau startul ca la carte uni dintre ei reusind sa se ridice si pe o roata si continuand cu depasire pe linie dubla continua si trecere spectaculoasa printre pietoni de pe o trecere pe care doar zgomotul tobelor ia salvat.

Am ajuns acasa si timp de o ora am stat pe ganduri daca sa merg la politie sa ii rog sa astepte intoarcerea de pe munte a faimosilor vitezani.

Imi pare rau ca nu am facut asta poate asa salvam niste vieti.

 

DRAGI COLEGI VITEZANI VA ROG FRUMOS GANDITI BINE SI NU VA FACETI FAMILIA SA PLANGA.

 

Asfalt uscat va doresc la toti.

 

era un baiat pe aici, galen...ia legatura cu el...poate te inscrii si la el in partid, la doamna macovei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta va tin la curent.

Sunt curios si eu, la o plangere asemanatoare, de vreun an si ceva, nu am primit inca raspuns. Si cu siguranta ei lucreaza cu greu la asa ceva. Sper ca la voi se misca altfel treburile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic suna admirabil, insa chiar daca tu ai fi un "agent constatator" treaba asta nu functioneaza.

(AC/DC - Avocati, Contabili / Direct Cimitir). Iata rezultatul "muncii" :crack: lor:

 

(O.G. 2/2001 actualizata),

"Art. 19

(1)Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.

(2)Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.

(3)In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod."

 

Eu sper sa mearga altfel. Eu ar trebui sa fiu martorul, in sensul legii punctate de tine. Agentul constatator trebuie sa fie cel care se ocupa de problema asta, in baza sesizarii facute de mine. Nu este obligatoriu (din cate stiu eu) ca agentul constatator sa constate 'pe viu' fapta, el trebuie sa constate in baza dovezilor furnizate de mine. Au existat cazuri (stiu asta de la ofiteri de politie cu care am discutat) in care s-au constatat diverse alte contraventii/infractiuni, nu neaparat de natura rutiera, pe baza dovezilor furnizate de diverse camere video montate fie in institutii private, fie parte a sistemului de supraveghere a oraselor.

Acuma sigur ca treaba e foarte discutabila, in sensul in care acele camere sunt sau nu sunt omologate, etc. Practic, daca o camera e omologata, agentul constatator n-o mai poate da la intors ca sa zic asa, si trebuie sa actioneze in sensur dovezilor furnizate de camera. In cazul in care camera e neomologata, ramane la latitudinea lui daca baga in seama sau nu dovezile. Aici e baiul. Am discutat cu agenti de circulatie, unii au zis ca nu pot emite proces verbal in baza dovezilor mele, altii au zis ca da. Deci.....legislatia e interpretabila. Mai departe, cel mai probabil contravenientul va contesta procesul verbal si se ajunge la judecata, iar aici povestea cu mijloacele de inregistrare omologate se reia. Mai pe romaneste, daca judecatorul vrea sa ia in considerare dovezile le ia, daca nu, nu. A existat un caz destul de mediatizat in care un cetatean a ramas fara permis pentru ca a depasit un autoturism parcat si a calcat linia continua. Ulterior a castigat procesul de contestatie in baza filmarii de pe camera de bord.

» Post actualizat in 25 Aug 2016 18:55

LE: acum ceva vreme am purtat o discutie similara pe site-ul politiei, si acolo mi s-a recomandat sa fac sesizarea. Bine, evenimentele erau cu masina, dar asta e irelevant.

http://www.politiarutiera.ro/forum/showthread.php?2866-Cum-pot-sa-ramana-idiotii-fara-carnet

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Acu 1 minut am inchis telefonul, m-a sunat un domn de la politie in legatura cu reclamatia. Speram sa fie altfel, insa pe scurt constatarea in astfel de situatii nu poate fi facuta decat direct de catre agentul de circulatie. Luarea in calcul a unor eventuale probe video, cum e cea furnizata de mine, nu poate fi facuta decat in cazul unei urmariri penale, adica de ex. daca dobitocul m-ar fi lovit/omorat, putea fi luata in calcul acea imagine.

Am incercat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luarea in calcul a unor eventuale probe video, cum e cea furnizata de mine, nu poate fi facuta decat in cazul unei urmariri penale, adica de ex. daca dobitocul m-ar fi lovit/omorat, putea fi luata in calcul acea imagine.

tare, desi poate pe viitor o sa vedem supersporturi mergand cu 5 km peste ca sa nu ia amenda pe baza filmarii dintr-o caruta in trafic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dl. politist a fost putin confortabil. Iata o situatie in care nu a fost vorba de urmarire penala sau proces civil/ penal, dar a fost vorba despre un accident usor cu urme de contact sesizabile (ceea ce nu e cazul tau).

Acum 2 luni mi-am gasit masina usor atinsa pe aripa spate-stanga, fiind parcata regulamentar in fata portii. Din fericire, am camere de supraveghere la intrarea in garaj ce bateau spre ambele sensuri de circulatie, insa cea care urmarea traficul de pe sensul cu pricina nu a inregistrat nimic, fara sa realizez ca e defecta. Asadar, pe camera ce monitoriza din spate traficul de pe sensul unde aveam parcata masina s-a observat numai botul masinii mele cand s-a miscat la trecerea unui Duster extrem de aproape de masina mea. Soferul - incepator - a incetinit, iar cand vecina mea de la chioscul de alaturi a iesit la auzul impactului, prostanacul a accelerat.

M-am prezentat cu filmarea la Politia Rutiera din Chitila (acolo se raporteaza accidentele usoare petrecute in Ilfov), a doua zi m-am intalnit cu un politist ce a notat avariile (fara a le fotografia), iar peste 2-3 saptamani am fost chemat sa primesc procesul verbal de constatare si copia RCA-ului celui care a fugit. Precizez ca momentul impactului nu a fost vizibil pe camera ramasa functionala, insa nr. de inmatriculare si masina in sine se vedeau foarte clar, iar la nici 30 de secunde, a aparut in cadru si vecina mea, de a carei declaratie nu a fost nevoie.

Considerand ca idiotul si-a invatat lectia dupa ce a predat permisul la mai putin de o luna de cand l-a obtinut, nu m-am folosit de RCA-ul lui pt a-mi repara zgarieturile superficiale de pe vopsea si bandoul de plastic. Nu avea rost sa-i cresc cotizatia pentru sacalii din asigurari. Daca ar fi oprit sau mi-ar fi lasat nr. de telefon pe masina ori in cutia de scrisori, il sunam sa-l felicit pt isprava si-l lasam sa-si dezvolte skill-ul in continuare.

 

Concluzia este ca in situatii similare, sa nu va lasati descurajati de experienta pisoiului sau altele auzite pe dupa garduri. Depinde peste ce om dati la birou si cum prezentati informatiile oferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dl. politist a fost putin confortabil. .....

.............

Concluzia este ca in situatii similare, sa nu va lasati descurajati de experienta pisoiului sau altele auzite pe dupa garduri. Depinde peste ce om dati la birou si cum prezentati informatiile oferite.

Foarte probabil, insa din pacate nu mai am parghii sa merg mai departe in cazul de fata. Daca ai sugestii, sunt receptiv.

Da, si in alte cazuri, recomand sa se mearga mai departe cu sesizarile, indiferent de acest esec. Daca mai patesc ceva similar, cel mai probabil voi mai depune reclamatii, ca nu ma costa o mana si un rinichi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sugestii, sunt receptiv.

Nu, nu am. Din pacate, cred ca numai atat s-a putut face in acest caz, fara un contact vizibil intre vehicule, cu nr. masinii neclar si fara mutra vitei de la volan. Daca s-ar fi vazut masina clar, ar fi fost mai usor de identificat si poate l-ar fi chemat la o mustruluiala, care nu stiu cat ar fi contat pt un astfel de zeu al asfaltului.

 

Bine ca nu te-a acrosat. Tu sa fii sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte probabil, insa din pacate nu mai am parghii sa merg mai departe in cazul de fata. Daca ai sugestii, sunt receptiv.

Da, si in alte cazuri, recomand sa se mearga mai departe cu sesizarile, indiferent de acest esec. Daca mai patesc ceva similar, cel mai probabil voi mai depune reclamatii, ca nu ma costa o mana si un rinichi.

Ai pe cineva cunoscut avocat? Pe civil ce ar rezulta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe civil nu stiu ce ar putea rezulta deoarece nici nu as sti pe cine sa dau in judecata, politia nu divulga identitatea. Tot ce am aflat neoficial de la ei este ca masina e inmatriculata pe numele unei femei de peste 70 de ani. Iti dai seama ca nu era ea la volan.

Si in plus nu am atat de mult timp liber si bani de aruncat pe avocati. E mai mare daraua decat ocaua.

Nu imi convine ce a iesit, dar nu am ce sa fac mai departe la modul eficient. Cum zicea colegul de mai sus, pentru moment multumesc universului si gaurilor negre ca sunt intreg si pot ajunge acasa la familia mea, iar pe viitor sper sa am cel putin la fel de mult noroc si reflexe bune.

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu-ti dau dreptate de data asta. Oricum te felicit inca o data pentru modul in care ai gestionat situatia, fara pizdismele tipice (il rup daca-l prind, uite cum m-a julit, etc, etc.).

Daca ar exista conceptul de asigurare si pentru avocati un astfel de demers nu ar costa nici timp nici bani(in plus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte deranjanta, chiar si pe timp de zi, am 4 faruri de faza lunga, nu as face asta. Oricum, am achizitionat 2 proiectoare, o sa le montez cat mai curand.

Editat de pisoiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...