Sari la conținut

accident pod basarab


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai dreptate , ideal e sa suni la 112 sa vina la fata locului si sa constate, In practica insa nu se intampla totdeauna asa ,exact cum zici . Acum mai bine de 1 an, o tanti a dat cu spatele ( cu auto parcata in fata casei ) si a iesit in sosea, in fata mea la vreo 3 metri ,asa ca desi am tras stanga de volan tot am luat-o cu partea dreapta a conservei . S-a trezit sa imi zica ca ea nu e de vina , ca s-a uitat dar nu venea nimeni dar ca eu aveam viteza si am aparut repede si ea nu face amiabila / ca eu sant de vina ca aveam viteza. Am sunat la 112 cerand sa vina un echipaj sa constate si dupa bla bla bla-ul de rigoare , am fost intrebat daca sant victime sau persoane care necesita ambulanta. Cand i-am spus ca nu , a zis ca nu vine nici un echipaj , ca e tamponare usoara , iar daca d-soara nu vrea sa faca amiabila sa merg la biroul politiei rutiere sa declar ce s-a intamplat.

 

Pai da, asta e ideea. cand suni la 112 sa spui ca e accident cu victime. Te-a dat jos de pe motocicleta, ai cazut, esti victima automat. Nu trebuie sa fii plin de sange si cu fracturi deschise ca sa fii considerat victima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa vavexplic cum sta treaba:

1 tamponare/accident usor fara victime care includ 2 autovehicule se procedeaza in felul urmator. Te dai jos din utilaj pozez masini strazi denumiri dinamica accident numerele masinilor si actele persoanei implicate in tamponare si apoi mergi la politie si declari tot ce s a intamplat cu dovezi.

2 accident cu victime va spun mai tarziu ca nu mai am baterie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, sa-l pocnesc pe martor din prima, ca dupa aia nu mai dau de el :))

Colegu, tu ai analgezice in organism, prea multe. Ia mai putine , si atunci cind te loveste putin o masina, o sa te doara atit de rau, incit o sa fii fericit ca-i poti imita pe cei la la arta teatrala. Daca te durea mai tare, aveai toate sansele ca inregistrarea favorabila sa fie gasita de Politia Rutiera. Asa, daca nu te doare, cauti acul in carul cu fin.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu, tu ai analgezice in organism, prea multe. Ia mai putine , si atunci cind te loveste putin o masina, o sa te doara atit de rau, incit o sa fii fericit ca-i poti imita pe cei la la arta teatrala. Daca te durea mai tare, aveai toate sansele ca inregistrarea favorabila sa fie gasita de Politia Rutiera. Asa, daca nu te doare, cauti acul in carul cu fin.

Inteleg ce vrei sa spui, doar ca nu exista o asemenea inregistrare... oricat ar cauta oricine. 3-4 zile am umblat pe strazi, pe la institutii, am dat telefoane, am apelat la oameni... nu exista, pur si simplu.

iar martorul... tot asa declara, indiferent de ce se intampla mai departe.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

soferita evita un autoturism ce franeaza brusc pe banda 1 si se baga pe banda 2 fara a se asigura macar putin.

eu ma arunc in frane dau claxon iar apoi se franeaza si pe banda 2 si aceasta franeaza de tot ...luandu-mi tot spatiul si distanta fata de masina pe care o aveam in fata.

domnisoara nu a apucat sa se-ncadreze de tot pe banda ...eu m-am dus pe frana in partea laterala stanga spate a masinii .

Din poze nu prea iesi in avantaj, la cum ai lovit-o te incadrezi la nepastrarea distantei. Din ce descrii si din poze se vede clar ca ea era pozitionata in fata ta cand a schimbat directia, daca era cumva paralel cu tine urmele se gaseau pe usi, prin urmare aveai timp suficient sa eviti accidentul. Probabil nu ai franat tare, ai continuat sa mergi si ai avut ghinion ca s-a franat in coloana, daca se mergea nu pateai nimic.

Oricum, agentii constatatori de la accidente stiu din semnele lasate pe masini daca tu ai intrat in ea, daca ea sau tu ai stat pe loc, semnele lasate pe autovehicule spun totul.

 

Daca ai lovit masina din fata in lateralul barii spate, sau in aripa spate pina in usa spate pasager, ai toate sansele, spre 100% sa fii vinovat pt nepastrarea distantei fata de vehiculul din fata. Patit personal. Pariu pe cit vreti voi ca motociclistul implicat iese vinovat. Nu e vorba de ce ne dorim noi, ci de cum se finalizeaza. Data viitoare, distanta mai mare.

Exact, ai interpretat corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...