Sari la conținut

Accident Borsa - 2 tineri grav raniti - Conducator fara permis


Supa La Plic
 Share

Postări Recomandate

@Jerry:da,il vedea pe ala cu tir-ul si nu se baga.dar daca o dam in "daca",ia spune-mi tu cum apreciezi viteza berbecilor de pe motor?

nu o apreciez ca nu sunt radar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Voi glumiti. Vi se pare ca era zona luminoasa datorita faptului ca vedeti de sus... din perspectiva soferului e diferita treaba. Exista zone intubecate intre stalpii de iluminat, si daca mai adaugi faptul ca motorul este negru este imposibil sa vezi ca vine ceva spre tine. Exista un motiv pt care la majoritatea motocicletelor se aprinde automat lumina . Copii aia nu au nicio scuza. Au dat-o in bara rau si sper sa nu mai pupe permisul cativa ani de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ubermuri:tu vorbesti serios si crezi ce spui?

» Post actualizat in 01 Oct 2016 12:18

@jerry:exact.nici tu nu esti radar si nici "daca" nu exista.

» Post actualizat in 01 Oct 2016 12:19

@jakk:fii sigur ca erau si,ori bauti,ori "afumati".acolo nimeni(localnic) nu iese fix treaz la volan/ghidon la ora aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, vinovat e clar conservarul pt neacordare de prioritate.

Pt lipsa permis, inmatriculare etc. sunt pedepse prevazute, dar cauza accidentului e clar faptul ca conservarul nu s-a asigurat si nu a acordat prioritate.

 

Apoi, pe filmare se vede ceva lumina venind de la farul motocicletei, cel putin pozitia. Oricum, daca noi il vedem pe filmarea unui monitor a unei camere de supraveghere, cu siguranta l-ar fi vazut si prostul cu masina daca s-ar fi uitat.

per sa-si primeasca pedeapsa cuvenita pt accident.

Tu vezi in spectrul infrarosiilor? Si la ce viteza avea motoreta, pariu ca tu si daca stiai 1000% ca trebuie sa apara motoreta aia invizibila, tot nu o vedeai la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem genuflexiuni logice:

Daca vine unul pe sens interzis si tu virezi stânga? E culpa comuna? E vina ta ca nu te-ai asigurat sa nu mearga un bou pe contrasens?

Cam tot asa si cu autovehiculele care merg noaptea cu luminile stinse.

Era un banc aparut dupa 11 septembrie, cu americanii care inainte sa traverseze strada se uita la stanga, la dreapta si in sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conducatorii motocicletelor si mopedelor sunt obligati sa foloseasca luminile de întâlnire pe toata durata deplasarii acestora pe drumurile publice.

 

P.S. esti prea idiot sau rau intentionat ca sa putem purta o conversatie. o sa incerc sa ma abtin sa intru in vreo polemica cu tine pe viitor.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca cei cu biciclete trebuie sa poarte si veste. Am mai dat pe strada de persoane fara lumini si fara veste ce mergeau cu bicicleta. E sinucidere curata. Si cand merg seara cu mopedul imi iau vesta , chiara daca am lumini destul de puternice (e obligatoriu oricum )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca cei cu biciclete trebuie sa poarte si veste. Am mai dat pe strada de persoane fara lumini si fara veste ce mergeau cu bicicleta. E sinucidere curata. Si cand merg seara cu mopedul imi iau vesta , chiara daca am lumini destul de puternice (e obligatoriu oricum )

Vesta nu e obligatorie. Se specifica sa ai elemente vestimentare reflectorizante. E indeajuns o chestie d-aia mica si rotunda pe tine si inchizi gura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonus: Cum ar putea fi condusa o (sau) remorca cu lumina de intalnire pe partea stanga? :lol:

Nu sunt mai idiot decat militienii, doar la fel. Corect?

 

Pe timpul noptii sau in conditii de vizibilitate redusa autovehiculele sau remorcile cu defectiuni la sistemul de iluminare si semnalizare luminoasa nu pot fi conduse sau remorcate fara a avea in functiune pe partea stanga, in fata o lumina de intalnire si in spate una de pozitie.

 

Bai easy, las-o moarta, ca o dai de gard de o omori :( Vezi ca ai si autovehicule inaintea remorcilor. Si inca o chestie, daca ai remorca/vehicul remorcat intri la ansamblu de vehicule si astea intra la alte articole. Asa e legea, daca esti destept stii unde sa cauti, ca te arunca dintr-o parte in alta. Daca esti ingust la mine... ii dai inainte cu 2 citate incomplete si asta e. Hai, noi sa fim sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off.

lasati-o moale.

am vazut j-de mii de masini cu becuri arse, mergand pe pozitii sau fara lumini, noaptea... in afara localitatii...

sau

exista lumini prea puternice / mers cu faza lunga + lumini de ceata non stop (alea arata avutia persoanei), xenoane puse in faruri fara lupa la dore inc. care-ti rup fasul...

 

si voi va luati de fiecare litera din textul legii.

fas.

 

legea exista ca sa aduca bani la buget de unde sa se poata sifona la unii destepti.

nu ca sa imbunatateasca viata noastra sau sa o protejeze. aia este doar pe hartie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea exista ca sa aduca bani la buget de unde sa se poata sifona la unii destepti.

nu ca sa imbunatateasca viata noastra sau sa o protejeze. aia este doar pe hartie.

 

Poate ca unii nu sunt in stare sa priceapa ca in unele locuri nu e vizibilitate astfel incat sa poti depasi asa ca 'f.ute' cate unul o linie continua. La fel, legea le zice alora mai prostani ca sunt mai vizibili daca au farul aprins, chiar daca e zi. La fel cu presemnalizarile in cazul boilor care merg prea repede. La fel, cunoasterea legii te scapa de dosar de cercetare penala in unele cazuri, stii care consecinta faptelor tale. Ca sunt si aberatii da, insa prefer sa ascut de lege decat de tine si de teoriile conspiratiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insa prefer sa ascut de lege decat de tine si de teoriile conspiratiei.

care teorie a conspiratiei?

daca te uiti la stiri zi de zi ... am dreptate.

daca te uiti la pretul masinilor si la ocupantii lor... am dreptate.

singurele chestii care intradevar te ajuta sa supravietuiesti sunt: nivelul skilului / experienta, starea technica, norocul.

ca ia dorel amenda ca nu respecta legea, ca face dorel parnaie sau ramane fara carnet... irelevant.

legea NU impiedica producerea faptei, taxeaza monetar dupa viovatii. ceea ce nu ma "coafeaza" daca-s mort sau olog sau nu ma mai pot da pe motor restul vietii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si voi va luati de fiecare litera din textul legii.

altul care troleaza grupa mare.

sa mergi noaptea cu farul stins e un detaliu nesemnificativ, nu?

inmatricularea autovehiculelor e asa, ca sa faca statul bani, nu ca sa poata fi identificat infractorul / contravenientul, nu?

obligativitatea de a avea permis valabil la fel, nu?

 

uneori ma uimeste prostia de pe forumul asta.... sau necesitatea de a fi Gica-contra cu orice pret. faceti plm o laba sa va descarcati energiile negative...

 

e un topic pe aici, ceva de genul "ce te face sa fii motociclist". pe ala ce il face sa fie motociclist, de simtiti unii nevoia sa il spalati la modul asta din solidaritate? faptul ca si-a pus poponeata in sa si a invatat sa ii dea gaz? bine ca va loveste solidaritatea cu orice maimuta cu doi neuroni care se crede mobrist pentru ca poate merge 20 metri fara sa rastoarne mobra si ulterior colectioneaza RIP-uri si lacrimi pe forum.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mergi noaptea cu farul stins e un detaliu nesemnificativ, nu?

NU este!

insa in anii mei de condus 99.999999999% tristii cu aere de ce nu sunt care mergeau fara lumini erau cu MASINA!

am evitat cativa de-a lungul vremii!

 

 

inmatricularea autovehiculelor e asa, ca sa faca statul bani, nu ca sa poata fi identificat infractorul / contravenientul, nu?

obligativitatea de a avea permis valabil la fel, nu?

ma doare-n cot ce pateste ala de la lege dupa ce eu sunt zob.

ideea legii era sa previna si sa pedepseasca.

ea doar pedepseste, de prevenit mai putin spre deloc, de-a lungul vremii insa unii au inteles ca este o industrie extrem de banoasa.

 

 

faceti plm o laba sa va descarcati energiile negative...

in general recomandarile se fac prin prispa propriei experiente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma doare-n cot ce pateste ala de la lege dupa ce eu sunt zob.

ideea legii era sa previna si sa pedepseasca.

ea doar pedepseste, de prevenit mai putin spre deloc, de-a lungul vremii insa unii au inteles ca este o industrie extrem de banoasa.

daca ai face un mic efort de gandire ai intelege ca a avea un numar lipit de c*ur, unic in lume, reprezinta un bun mecanism de preventie.

faci diferenta dintre "nu am numar, calc pietonul ala, ma pierd de ei si nu au ce-mi face" si "frate, nu calc pietonul ala ca e lume in jur si imi iau numarul si fac parnaie" ?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa va spun sa dati un search pe google sa vedeti cate accidente au fost in ultimul timp produse de indivizii fara permis (ala ce a omorat 2 copii de ex.) sau cu permisu suspendat si beti (avocatu powlii) etc. etc.

uite ca dau eu search...

ups... 100% erau cu ... masina!

aia cu motorul se omoara pe ei insisi cel mult mai iau un pasager cu ei, sau sunt OMORATI de diversi daia de care vorbesti tu CU MASINILE!

in plus majoritatea motociclistilor omorati pe capete pe strazle romaniei sunt cu carnet, cu rca, cu experienta, etc.

extrem de rare cazurile in care un ingeras nevinivat de sofer este omorat de motociclist.

dar noi tot continuam sa batem apa in piua pe tema a ceea ce s-ar fi putut intampla daca vai draga doamne cinestie care satanist violator de babe ar omora un ingeras nevinovat de sofer cu cinestie ce masina euro 17, iubitor de natura si gratare, asculator de muzica clasica hauliu moderna, un stalp al societatii... pierdere care ne-ar duce inapoi in evul mediu...

vax...

 

copii sunt copii, sunteti un pic ipocriti, toti ne-am mai dat si fara plastic, eram mici si inconstienti.

nu-l acuz pe ala prost ci pe ala care ar fi trebuit sa stie cu ce se manca soferia...

extraordinarul si capabilul sofer de pateu, talentat si experimentat, care merge full legal si este cu toate in regula...

si a facut satnaga, a schimbat directia de ers fara sa se asigure temeinic si nu a "vazut", nu a auzit... etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te bre pe prispa de unde ne dai sfaturi :)

nu eu dadeam sfaturi. bine ca nu am zis: prin prispulita propriei experiente, nu?

faceti plm o laba sa va descarcati energiile negative...

 

 

sa inteleg ca pe forumul asta de motociclisti se simt lezati multi soferi...

 

si btw cand nu ai nimic de spus, si sunteti doi deja, legati-va de lacunele proprii ca sa combateti un punct de vedere argumentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adanca trebuie sa mai fie negura mintii sa-l scoateti vinovat pe sofer ca nu s-a asigurat ca treceau niste cretinei cu lumina stinsa. Eu zic sa va demontati instalatia electrica de pe mobre, ca oricum soferii sunt obligati sa va vada indiferent daca aveti sau nu luminile in functiune.

 

E trist ca in ultima vreme prea putini sunt cei care isi asuma tampeniile proprii. Mai trist e ca se gasesc altii care s-o faca pe avocatii pentru cei dintai, incurajand in felul asta comportamentul lor iresponsabil.

 

Iar cand aud de-astea cu "toti ne-am dat fara permis", "toti am incalcat regulile", "tuturor ne scapa mana in gaz", incep sa ma intreb in ce fel de anturaje dubioase va invartiti daca aveti impresia ca ilegalitatile sunt numitorul comun al tututor (sau majoritatii) motociclistilor. Si nu cred ca sunt singurul care nu a fugit de politie, sau care a avut rabdare sa isi ia permis inainte de a se sui pe motociclete, ca sa dau doar doua exemple...

 

 

Fuga asta de responsabilitate si incercarea de "diluare" a vinovatiei si aruncarea vinei asupra altora e dezgustatoare cand o intalnim la soferi care fac boroboate... Dar cand e vorba de motociclisti, devine ok sa ne comportam asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jerry. am insirat cam toate argumentele de bun simt sau legale. ca nu esti tu capabil sa le vezi sau sa le intelegi, si faci point fixation pe acel mic citat, e problema ta. nu-ti pot ura decat multa bafta in lumea paralela in care traiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu eu dadeam sfaturi. bine ca nu am zis: prin prispulita propriei experiente, nu?

 

Haide man, ca nici nu ma gandeam la vreo injuratura (asta inteleg ca bati apropo aici). Suntem noi bezmetici, ne certam, nu cadem de acord dar eu ne vad ca pe niste oameni cu bun simt. Era o ironie legata de prispa/prisma cum era corect, acu vreo 2 posturi. Oricat nu as fi de acord cu principiile tale si ce scrii, chiar nu imi permit injuraturi sau altele fata de persoana ta. Altii sunt aia care le merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...