Sari la conținut

Yamaha XVS 650 - pierdere putere


gaby_d2006
 Share

Postări Recomandate

Salut, detin un Yamaha xvs650, tobe complet goale. In ultimele luni (vara asta) simt ca parca nu mai e la fel de nervos (cat ar fi fost, chiar e dragstar si se zice ca e mai puturos). Initial dupa ce am dat baffles-urile jos din toba am simtit o pierdere de cuplu dar am zis ca ii ok si asa dar acum parca e mai puturos. Ce imi recomandati sa fac? Cu scopul de a-l reconditiona minimal. Segmenti noi ? Reglat + curatat carburatoare? Sau ce posibilitati ar mai fi?

 

Multumesc.

PS Imi asum daca am pus intrebari tampite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intai sa mearga cu ea unu care stie cum trebuie sa mearga motocicleta

 

2 test compresie

3 .. tot ai bujiile jos, le schimbi

3,5 ... eu as pune totusi niste site in tobele alea , ca poate nu gasesti cel mai bun mecanic sa-ti regleze carburile.

4 carburatie , nu doar spalat rahat sincronizat.. implica mai multe lucruri care nu prea se fac peste tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evacuarile de tip teava de cornete nu sunt foarte sanatoase. Eu le-as pune inapoi pe cele originale sau le-as schimba cu Vence and Hines sau Silvertail. De obicei cand schimbi tobele e bine sa schimbi si filtrul de aer cu unul mai permisiv. Deasemenea tot atunci se schimba si acele din carburatie.. Daca schimbi doar tobele cu niste trompete artizanale tot ce risti sa faci e sa transformi benzina in harmalaie. Desigur, nici un test de compresie nu e rau sa vezi cam pe unde te afli. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evacuarile de tip teava de cornete nu sunt foarte sanatoase. Eu le-as pune inapoi pe cele originale sau le-as schimba cu Vence and Hines sau Silvertail. De obicei cand schimbi tobele e bine sa schimbi si filtrul de aer cu unul mai permisiv. Deasemenea tot atunci se schimba si acele din carburatie.. Daca schimbi doar tobele cu niste trompete artizanale tot ce risti sa faci e sa transformi benzina in harmalaie. Desigur, nici un test de compresie nu e rau sa vezi cam pe unde te afli. :)

Evacuarile sunt HighwayHawk, nu niste tevi imprumutate de la calorifer.

Editat de gaby_d2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte posibil sa fi prajit supapele de evacuare,fa test de compresie,daca e mic trebuie rectificare la scaunele supapelor.....eu n-as mai merge cu tobele alea goale si as pune cele originale la loc,asta daca vrei sa mai faci ceva din motorul ala...eu unul nu suport harmalaia aia in capul meu mai mult de 5 minute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie un rejetting, ca sa recapeti cuplul in turele joase.

Pe romaneste, trebuiesc marite jiglerele.

Pot face aceasta operatiune, pentru detalii PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...