Sari la conținut

Moto sport 25kw pt A2


sebicbr
 Share

Postări Recomandate

Salutare,sper ca am deschis bine aici topicul.

Am si eu 2 intrebari si sper sa ma lamuriti :

 

-ce motociclete sport gasesc cu 25kw (eu stiu doar kawasaki 636)

 

-cei care aveti si ati fost opriti de politie in trafic ati avut probleme (motocicleta fiind inmatriculata cu 25kw in acte)

 

Sunt interesat pentru un prieten care acum a luat A2 si are experienta 2 ani pe un cbr 125, are un buget de 2500 E si vrea sa isi cumpere una,daca stiti pe cineva care are asa ceva si vrea sa o vanda sa lase aici un mesaj,multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-au mai dezbatut pe forum criteriile LEGALE, scrise clar in Codul Rutier, care definesc categoria A2. 35kW (daca prietenul tau vrea 25, treaba lui, dar poate merge mai sus daca vrea), raport putere / greutate sub 0,2 kw/kg si daca este vorba de o motocicleta cu limitator, la origine trebuie sa nu fi avut mai mult de dublul puterii din talon (50kW pentru 25, 70kW pentru 35 etc).

 

cand gasesti tu un 636 cu putere de 70kw fara limitator, vezi ca e un topic pe forum despre cum ii poti face limitare legal. succes! eu la o cautare rapida am aflat ca nu au sub 80kW.

de 25kw din fabrica, fara limitator, nici nu se pune problema.

 

mai poti gasi unul deja limitat din alta tara, Germania de ex, posibil ca in cazul asta sa nu comenteze politistul legat de puterea de origine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oamneni buni voi nu ati inteles,pe noi nu ne intereseaza daca e limitata sau nu daca are 30 cai sau 120 ... ideea e daca scrie in carte si talon 25 kw politistul il poate fwte in trafic (il poate retine acolo de exemplu pana vine cineva sa controleze motocicleta "si aici daca au cu ce" gen de la RAR sau..)

 

Chiar nu e nici un pusti p-aici care ara 636 cu 25 kw in acte ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat are in acte sau la cat e limitat e irelevant cand puterea de fabrica depaseste 70 kw, iar pentru a afla asta nu trebuie nici un RAR. Dupa cum spuneam, e cam trist ca cineva care abia a terminat scoala nu are cunostinte de baza de legislatie; sau poate pur si simplu vrea sa-si faca rost de dosar penal si nu stie cum. Bine, vina este mai mult a parintilor aici, ca nici eu nu cred ca aveam prea multa minte la 18 ani, dar incercam macar sa ma feresc de belele penale.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oamneni buni voi nu ati inteles,pe noi nu ne intereseaza daca e limitata sau nu daca are 30 cai sau 120 ... ideea e daca scrie in carte si talon 25 kw politistul il poate fwte in trafic (il poate retine acolo de exemplu pana vine cineva sa controleze motocicleta "si aici daca au cu ce" gen de la RAR sau..)

 

Chiar nu e nici un pusti p-aici care ara 636 cu 25 kw in acte ?

poate nu ai remarcat, dar pe forumul asta in general se cam respecta legea. cel putin in ceea ce priveste infractiunile, ca la contraventii suntem asi cu totii.

in plus, nu conteaza ca 200 de motociclisti au trecut de controale fara probleme, conteaza ca un politist, daca vrea, poate cere o verificare la RAR a mobrei. si vei fi tu ala al 201-lea primul cu dosar penal.

 

cu respect te intreb, nu vrei tu sa plimbi ursul in alta parte? am auzit ca exista www.SuntTanarSiProstSiVreauSaMorPeoMotocicletaPreaPuternicaPentruMine.ro

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu acelasi respect plimba tu ursul pe alt topic (copilul acesta la 17 ani are mai multi km de cat ai tu :)) si asa simplu putea sa moara si cu cbr125 daca o luam asa) si da,parintii sunt de acord sa isi cumpere 636 cu 25kw in acte

 

ce a ajuns si forumul asta frate,atata ironie,atata stiinta plm,xael ai avut tu moto limitat si ai avut dosar penal ? daca nu lasa-ne frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce a ajuns si forumul asta frate

Cocos, da' de cand cunosti tu forumu' asta ca sa stii cum era inainte si sa te inspaimanti de ce a ajuns? Ca vad ca ti-ai facut contu' acu' trei ani...

» Post actualizat in 26 Nov 2016 10:35

(copilul acesta la 17 ani are mai multi km de cat ai tu :))

Zi o suma! Uimeste-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

timp de 2 ani naveta la scoala 50 km pe zi (oricum are mult km pe motor)

Ma, tu chiar n-ai receptionat ironia?! Ne doare-n capatul ghidonului cati km. Zi merci de sfaturile de ti le-au dat baietii, baga trei cruci mari, scipa-n san si fa ce te duce capu'. Selectia naturala pandeste dupa colt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai turbati atat...daca nu ar fi prosti pe Pamant, avocatii ar muri de foame. Ia.ti frate r1 limitat ca are si burta mea nevoie de ceva banuti sa scape tembelul de gratii.

» Post actualizat in 26 Nov 2016 12:15

P.s. 50km pe zi...250 pe saptamana...1k pe luna...2 ani...24000 km...adica, undeva aproape de cati km am facut cu masina in 7-8 luni de permis. Avand 8 ani de permis...a facut mai multi ca noi toti :)). Mic si fioros asta :)). Si vre vedeta la tv, modelul expus de Xael

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Ia.ti frate r1 limitat ca are si burta mea nevoie de ceva banuti sa scape tembelul de gratii.

 

Tu ce ai fumat ma?

 

Traducere?

» Post actualizat in 26 Nov 2016 12:38

.2 ani...24000 km...

Mai sunt si cateva luni de vacanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu cu logica...daca ai dosar penal te duci la un avocat sa te ajute...a mei sunt avocati, eu lucrez in domeniul juridic...una peste alta, daca o da in infractiuni si ajunge la instanta poate fac si eu un ban sa incerc sa il scap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Greu cu logica...daca ai dosar penal te duci la un avocat sa te ajute...a mei sunt avocati, eu lucrez in domeniul juridic...una peste alta, daca o da in infractiuni si ajunge la instanta poate fac si eu un ban sa incerc sa il scap.

 

Da-mi voie sa ma cracanez de ras .

Logica functioneaza dar imi iesea cu virgula sa cred ca tu esti avocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa ma cracanez de ras .

Logica functioneaza dar imi iesea cu virgula sa cred ca tu esti avocat.

Sa nu-ti dea...am participat la examenul de admitere in barou si am fost aproape sa il iau. Anul asta invat mai mult, ca abia in septembrie mai e alt examen. Usor, incet. Orice inceput se vrea fecund

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calm...si mama a plecat de la jurista printr-un sat de pe langa Craiova si a ajuns Judevatoare la Inalta Curte....munca, rabdare si ambitie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma baieti sa ne bucuram de vremea frumoasa de afara

 

Topicul acesta nu e deschis la misto !

Nu inseamna ca daca ai 636 sau r1 mori !

Cu siguranta ati vazut accidentul mortal de ieri din Nojorid (un barbat de 42 de ani) sunt convins ca avea ceva experienta si nu avea viteza f mare,din ce se vede in video nu era un teribilist mai si lucra in Politie,poti sa mori si cu bicicleta pana mea,si sa mergi cu 50 in localitatea si sa dea unu peste tine etc

 

Ideea era : poate sa conduca daca are 25km motocicleta ? se putea raspunde cu da sau nu si veneai cu un argument nu ca dosare penale,topic aiurea,etc

 

Au fost cateva moto la vanzare si am crezut ca imi va raspunde cineva care chiar are si s a lovit de aceasta problema

O sa merg zilele urmatoare la RAR sa ii intreb si o sa terminam discutiile,nu are rost sa ne certam.

post-73953-0-46606600-1480164778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma baieti sa ne bucuram de vremea frumoasa de afara

 

Topicul acesta nu e deschis la misto !

Nu inseamna ca daca ai 636 sau r1 mori !

Cu siguranta ati vazut accidentul mortal de ieri din Nojorid (un barbat de 42 de ani) sunt convins ca avea ceva experienta si nu avea viteza f mare,din ce se vede in video nu era un teribilist mai si lucra in Politie,poti sa mori si cu bicicleta pana mea,si sa mergi cu 50 in localitatea si sa dea unu peste tine etc

 

Ideea era : poate sa conduca daca are 25km motocicleta ? se putea raspunde cu da sau nu si veneai cu un argument nu ca dosare penale,topic aiurea,etc

 

Au fost cateva moto la vanzare si am crezut ca imi va raspunde cineva care chiar are si s a lovit de aceasta problema

O sa merg zilele urmatoare la RAR sa ii intreb si o sa terminam discutiile,nu are rost sa ne certam.

banuiesc ca 25kw, nu km. da, poate. in niste conditii expuse in lege. am mentionat la inceput. raport putere/greutate si la origine sa nu fi avut peste 50kw.

RAR-ul nu o sa iti raspunda nimic, ca nu ei iti dau sau iti iau dreptul de a conduce sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...