Sari la conținut

Depasire versus viraj stanga urmate de accident


22iulian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din cate se observa din desen .locul impactului este destul de avansat pe contrasens ,semn ca autoturismul era destul de mult iesit spre parasirea directiei, nu cumva ai vazut tarziu manevra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Right Speedy, right...:)

» Post actualizat in 25 Jan 2018 11:41

din cate se observa din desen .locul impactului este destul de avansat pe contrasens ,semn ca autoturismul era destul de mult iesit spre parasirea directiei, nu cumva ai vazut tarziu manevra?

Am vazut manevra cand eram la circa 2_3 metri de el...a iesit din banda direct...am franat violent...si am mai apucat sa zic in gand : ai sa,mi bag..dar s-a stins lumina

» Post actualizat in 07 Feb 2018 12:17

Suptces omule. Ca consolare, instantele superioare au mai putini cretini. O sa fie scump, o sa dureze, posibil sa nu-ti recuperezi vreodata banii direct de la vinovat, dar Romania inca e stat de drept. Inca.

5 Februarie, s-a dat hotararea, dupa aproape 1 an si 8 luni de la accident.

Desi s-ar putea sa faca militia apel, deocamdata am castigat.

 

Cu toate ca au adus un "expert" care sustinea ca depasirile succesive (depasirea unei coloane in mers) este interzisa ca manevra.

 

Noroc ca aveam raspunsul corect in petitie, prin bunavointa IGPR Bucuresti,..depasirea coloanei in miscare e permisa...(cu respectarea celorlalte reguli, )

 

Ne mai auzim,..poate peste inca 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
La 25.01.2018 la 13:38, 22iulian a spus:

Right Speedy, right...:)

» Post actualizat in 25 Jan 2018 11:41

Am vazut manevra cand eram la circa 2_3 metri de el...a iesit din banda direct...am franat violent...si am mai apucat sa zic in gand : ai sa,mi bag..dar s-a stins lumina

» Post actualizat in 07 Feb 2018 12:17

5 Februarie, s-a dat hotararea, dupa aproape 1 an si 8 luni de la accident.

Desi s-ar putea sa faca militia apel, deocamdata am castigat.

 

Cu toate ca au adus un "expert" care sustinea ca depasirile succesive (depasirea unei coloane in mers) este interzisa ca manevra.

 

Noroc ca aveam raspunsul corect in petitie, prin bunavointa IGPR Bucuresti,..depasirea coloanei in miscare e permisa...(cu respectarea celorlalte reguli, )

 

Ne mai auzim,..poate peste inca 2 ani.

Buna,

Am si eu aproape aceeasi problema, cu diferenta ca la mine e vorba despre o masina, si nu o motocicleta. ai putea, te rog, sa-mi spui daca s-a facut apel, si daca da, daca acesta s-a solutionat?

Totodata, ai putea sa-mi furnizezi hotararea judecatoreasca deja pronuntata?

dosarul meu e abia la inceput, iar asiguratorul cam trage sa fie culpa comuna. nu are chef sa dea bani prea multi.
iar la mine exista o camera administrata de primarie.

totusi, politia nu vrea sa se pronunte cu privire la vinovatie, limitandu-se sa descrie evenimentul

Editat de anamb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, anamb a spus:

Buna,

Am si eu aproape aceeasi problema, cu diferenta ca la mine e vorba despre o masina, si nu o motocicleta. ai putea, te rog, sa-mi spui daca s-a facut apel, si daca da, daca acesta s-a solutionat?

Totodata, ai putea sa-mi furnizezi hotararea judecatoreasca deja pronuntata?

dosarul meu e abia la inceput, iar asiguratorul cam trage sa fie culpa comuna. nu are chef sa dea bani prea multi.
iar la mine exista o camera administrata de primarie.

totusi, politia nu vrea sa se pronunte cu privire la vinovatie, limitandu-se sa descrie evenimentul

Regret patania ta.

Nu exista accidente similare sau probleme identice.

Nu pot decat sa-ti dau detalii generale din povestea mea , astfel :

 

1. Am atacat PV de contraventie (prin care mi se retinuse permisul)  in care, chipurile, am incalcat prevederile legale privind depasirea.

2. Cu certificat de grefa am recuperat permisul de conducere.

3. Au urmat 11 termene la Jud. Vrancea, pe parcursul a cca. 2 ani,

4. Partile in proces au fost : Eu - reclamant, IPJ - parat , Asiguratorul -intervenient , celalalt conducator auto -intervenient fortat,

5. Am avut martor citat in proces, nu am avut avocat, m-am reprezentat singur,

6.S-a dispus de catre instanta efectuarea unui Raport de experiza, raportul fiindu-mi 100% favorabil, culpa exclusiva a celuilalt, Am avut expert consilier parte.

7. Intervenientul fortat  a avut 16 comentarii / obiectiuni si solicitari de clarificare pe marginea raportului de expertiza, toate au fost respinse de instanta, cu comentariile mele, ...nu a fost simplu.

8. In dosar penal separat (vatamare corporala) , politia a cerut al2lea raport de expertiza care a identificat culpa comuna (eu fiind vinovat - chipurile - de depasire multipla). Am atacat acest al 2 lea raport in doua moduri - pe lipsa procedura (nu au fost chemate toate partile la efectuarea expertizei ) , dar si pe interpretare eronata a legii, avand drept argument raspunsul IGPR la o petitie depusa de mine privind legalitatea-interpretarea obligatiilor legale cu privire la efectuarea depasirii -raspuns fara echivoc - depasirea unei coloane in miscare este legala (exceptie coloane oficiale sau coloane stationate )

9. Procurorul a anulat al2 lea raport de expertiza si a ordonat efectuarea unui al3lea raport , a mai durat 2 luni, rezultand un raport de 48 de pagini, o adevarata lucrare de doctorat, un profesionist, calcule matematice, mase, inertii, diagrame, ..(cica am zburat peste masina 18 metri, la greutatea mea de 80 kg)..., ma rog , al 3 lea raport scoate culpa 100% exclusiv celalalt conducator.

10. Instanta decide anularea PV de contraventie - sunt nevinovat.

11. IPJ nu face apel , Asiguratorul nu face apel,...DAR, celalat conducator auto face apel..

12.Mai trec vreo 12 luni, inca vreo 2 termene, de data asta la Tribunal, apelul este respins, prima hotarare ramane definitiva.

 

Mai departe povestea e alta, cu inca 3 (trei) dosare

1. recuperare cheltuieli de judecata de la IPJ  - castigat in prima instanta, apel IPJ, decizie partial corectata , astept banii de la IPJ

2. Dauna total motocicleta, cu raport de expertiza pe reparatii, asiguratorul nu a vrut sa plateasca, prima instanta mi-a dat castig de cauza 100% , a urmat apel al asiguratorului ( motivand ca acum ar plati dar fara penalitati) , urmeaza termen prin decembrie

3. daune civile pe vatamare corporala (oase rupte) - in dosarul penal al celuilalt conducator - actual inculpat.

 

Pentru alte detalii, ..daca pot, raspund.

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 21.10.2020 la 10:14, 22iulian a spus:

.....

Mai departe povestea e alta, cu inca 3 (trei) dosare

1. recuperare cheltuieli de judecata de la IPJ  - castigat in prima instanta, apel IPJ, decizie partial corectata , astept banii de la IPJ

2. Dauna total motocicleta, cu raport de expertiza pe reparatii, asiguratorul nu a vrut sa plateasca, prima instanta mi-a dat castig de cauza 100% , a urmat apel al asiguratorului ( motivand ca acum ar plati dar fara penalitati) , urmeaza termen prin decembrie

3. daune civile pe vatamare corporala (oase rupte) - in dosarul penal al celuilalt conducator - actual inculpat.

 

Pentru alte detalii, ..daca pot, raspund.

 

 

 

 

 

 

 

Pentru incurajarea celor patiti, aveti va rog rabdare, chiar daca trec 4 1/2 - 5 ani.

Ieri a fost respins ca nefondat apelul Euroins, asadar, dupa 650 de zile de judecata, ce se vor calcula cu penalitati de intarziere , voi recupera cheltuielile de reparatie - dauna totala - pentru motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un caz fericit... Eu fiind depasit de situatie cu un avocat care se cunostea cu celalalt inculpat, nu am fost la fel de norocos... Pana si la recuperarea permisului a fost nevoie de interventie pt ca procurorul de caz nu a avut bunavointa ca dupa 2 ani de judecata sa scrie pe foaia aia ca odata cu decizia de vinovatie a celuilalt, sa mi se restituie si permisul... E bine ca ai putut sa te reprezinti singur, eu nu am avut nici bani de bagat si nici cap... Felicitati !
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...