Sari la conținut

Depasire versus viraj stanga urmate de accident


22iulian
 Share

Postări Recomandate

Pai da.te pe tine in judecata, castigi si iti iei de la RCA.ul tau daune morale si materiale suficient cat sa acoperi paguba.

 

Serios acum, conform relatarilor tale, practic politia confirma faptul ca poti intoarce, schimBa dorectia de mers in fata oricui se afla deja intr.o depasire, corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu, ma, gaborii, nefiind in stare sa stabileasca "fara putinta de tagada" daca soferul a semnalizat primul intentia de viraj la stanga (caz in care mobristul nu mai avea voie sa inceapa depasirea pe stanga) sau mobristul era deja in depasire cand soferul a virat (ceea ce-i era interzis in respectiva situatie) au preferat sa incerce sa scape de dosar dand o culpa comuna. Asa fac mereu. Si cumj de multe ori se intampla sa nu se poata stabili fara putinta de tagada vinovatia unuia sau altuia dintre cei implicati, culpa comuna este scaparea frecventa a gaborilor. Si a procurorilor. Si a judecatorilor. Si a lui Dumnezeu.

 

Chiar si noi, nu am auzit decat varianta mobristului. Si suntem pusi sa ne dam cu parerea doar prin prisma acesteia. Deci eu ma retrag.

Drumuri bune sa aveti si evitati E85.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, nu ezista nici un PV de constatare? Ce dracu au scris politaii aia tembeli in el?

 

Daca dosarul e facut prost de catre politie, atunci judecatorul se ia fix de ce scrie in dosar, nu dupa ce ii spui tu ca s.a intamplat. Stiu ca un amic a avut un accident destul de grav si aproape 2 ani a tot batut drumul pe la politie luand tot felul de declaratii si hartii ca sa le duca sa le puna aia la dosar!

 

Vezi ca sunt avocati specializati pe accidente. Ce.i drept, sunt jepcari, dar in cazul asta ai toate sansele sa recuperezi ceva din paguba decat sa ramai ci buza umflata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplicarea masurilor corective in caz de contraventie se face pe legea OG 2/2001...ehee, lectura placuta

 

PE romaneste si futut si cu banii luati e chiar masochism.

 

Nu cer nimic politiei Arata vreme cat reusesc..si deja am reusit, sa demonstrez ca sunt superficiali, neglijenti..nu le cer decat sa ma lase in pace, saru'mana !

 

Mai departe, se aplica efectul legii privind RCA...si nu, nu vreau nimic decat starea initiala de dinaintea accidentului,..pe care, oricum, dupa 3 operatii, nu am cum s-o mai dobandesc 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ma, gaborii, nefiind in stare sa stabileasca "fara putinta de tagada" daca soferul a semnalizat primul intentia de viraj la stanga (caz in care mobristul nu mai avea voie sa inceapa depasirea pe stanga) sau mobristul era deja in depasire cand soferul a virat (ceea ce-i era interzis in respectiva situatie) au preferat sa incerce sa scape de dosar dand o culpa comuna. Asa fac mereu. Si cumj de multe ori se intampla sa nu se poata stabili fara putinta de tagada vinovatia unuia sau altuia dintre cei implicati, culpa comuna este scaparea frecventa a gaborilor. Si a procurorilor. Si a judecatorilor. Si a lui Dumnezeu.

 

Chiar si noi, nu am auzit decat varianta mobristului. Si suntem pusi sa ne dam cu parerea doar prin prisma acesteia. Deci eu ma retrag.

Drumuri bune sa aveti si evitati E85.

La culpa comuna se facea schimb de RCA.uri si ai fiecare companie asigura 50% din reparatiile celuilalt. Sau asa era mai acum ceva vreme. In cazul asta nu e vorba de asa ceva. Pare ca motociclistul s.a accidentat singur si ala mergea fara permis, din datele furnizate nici nu zici ca e accident intre masina si moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect adevarat Speedy..., conducatorul auto a fost chemat intervenient in dosarul penal, ce crezi , a venit ?

Acum e chemat intervenient fortat in civil , ce crezi, o sa vina ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culpa comuna se atabileste pe o plaja de 10%+90..pana la 90%+10...

Aaadar,..daca eu am avut dauna totala, DAR auto a avut haion indoit si lampa stop stanga sparta,..cum SE calculeaza ?

 

EU AM AVUT FRACTURI MULTIPLE ,conducatorul auto a coborat mancand seminte...cum se calculeaza ?

 

FRATILOR, SUNTEM FOARTE FRAGILI !

» Post actualizat in 21 Mar 2017 18:13

Paulynos , nu e gata, cand va fi, promit ca-ti dau mesaj PM...ce naiba, ma crezi idiot sa fac furtuna de dragul pamfletului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-ne tu cum se calculeaza ca tu stii cum ti-au calculat tie sau urmeaza sa-ti calculeze, nu noi :scratch:

Ce conteaza ce zicem noi aici...

 

Aha, deci e inca in dezbatere impartirea vinei, acolo e buba. Probabil si companiile RCA vor avea un cuvant de spus ca de, cum e vorba de banii lor imediat isi baga coada.

Iti urez succes.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa recumosc tuturor ca fac eforturi serioase sa raman obiectiv.

Daca ma simteam vinovat cu ceva, ma duceam dracu sa ma culc.

 

..puii mei...am 3 cursuri de legislatie Rutiera la activ si era sa mor ca un (cuvant urat)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce povestesti tu e absolut HORROR. Daca nici un GSAdv nu e vizibil ...

 

Ai spus la inceput "motociclistul refuza internarea dupa 4 ore de investigatii" ... de ce ? (scuze, nu ma prind ..).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu Paulynos cum se calculeaza...unii ziceau mai aua,..nu sunt de acord cu ei , ca Cica trebuie sa te tigamwsti , sa strigi tare

Eu cred ca se calculeaza pe deviz de reparatio plus cat costa operatiole plus ...habar nu mai am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca depinde foarte mult de procentul ala din culpa comuna la care ai facut referire, ala 10+90%. Si fiecare plateste procentual paguba celuilalt asa cum este ea calculata, habar nu am.

Cred ca ar trebui sa consulti un avocat ca reiese ca nu ai facut-o pana acum sau macar o consultatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Xandros,..dupa investigatii, stare neurologica buna, fractura glezna dreapta , constient, diajunctie acromio-claviculara 4, de operat...doar acolo IMI doream neaparat sa ma operez , 2 coaste rupte, piramida nazala sparta, luxatie incheoetura plans dr..

A fost Destul de usor,...ce rost avea sa stau ?

 

M-am operat mai tarziu de hernie de disv L4..tezultata din accident...e funny chiar,..am gasit un spital cu milf-nurse 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ megamptoreta: Eu, cum ma stiu mai fraier, naiv sau cu ciunga-n par , daca as fi chemat , m-as duce ca intervenient fortat...chiar nu stiu sa previzionez daca va veni sau nu.

Iar cu soc.de Asigurari ..mama m-a invatat sa nu vorbesc cu sttainii ,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-am mai intrebat: daca soferul nu avea permis RCAul mai acopera paguba ta? :scratch:

Adica ca si cum ar veni un copil de 15 ani fura o masina si da peste tine nu? cam asa e si aici.

o fi vreo diferenta intre permis lipsa si permis suspendat dar nu cred ca pe soc de asig unde avea el RCA-ul ii intereseaza. care-i smecheria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu inteleg rostul topicurilor sarada!

Abia in pagina a treia se spune (voalat) ca ar fi E85, dar nu se stie sigur. Probabil in episodul 15, peste 23 pagini o sa aflam exact. Asta daca nu crapa pana atunci magarul sau samarul!

La ce este buna atata secretomania intr-un subiect care se vrea a te lamuri, nu pricep!

Iulian, pune frate niste imagini in streetview daca tot astepti raspunsuri concise, urca sus un PV de constatare, un act oficial, ceva.

Sau topicul este asa, sa fii compatimit de restul lumii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L.u.v. , cu tot respectul, ne stim de Atata vreme, de aceea iti raspund punctual:

-nu vreau sa jignesc limba romana si sa incarc un PV tradus gresit din romana in romana chiar de scriitorul onor agent.

- da, mi-am propus sa colectez sume importante prin mila si sensibilizarea si compatimirea ce le astept din paryea voastra,..sanchi

-DN2-E85 , km 186+850, ajuta cu ceva ?..nu cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ideea este ca un lucru simplu este cel mai bun, mai ales daca si astepti ceva de la topicul asta. Drept dovada ca nu exagerez este faptul ca nimeni nu a inteles mai nimic din istoria asta.

Mie imi plac lucrurile clare si concise intotdeauna, dar asta nu inseamna ca am si dreptate, poate gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vreau suferinte, nici magaresti, nici samsaresti..🙂, dar, daca sarada incarca serverul forumului,..jos cu topicul tata...

 

Dosarul penal nu-mi da voie sa dezvalui detalii din cercetare , asa m-a invatat domnul Calin Viorel Nragdea

» Post actualizat in 21 Mar 2017 20:19

Luv..intreaba-te daca nu faci o dubla eroare:

- nimeni nu a inteles ?...pai asta e rostul,...la ce lege se aplica in Romania,..cine ar intelege ?

- accidentele sunt lucruri complicate / cat ai tras-o tu ?

.in numar de ani ?..4?...5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai frate Iulian zau acum, te faci ca nu pricepi. Lege complicata, accident complicat, cine a tras mai mult de pe accident, ba io o am mai mare si pe stanga, uite camera-nu e camera. Prezentarea faptelor este complicata, prezentarea aia pe care ai facut-o tu. Zau de nu cred ca ne iei la misto.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Nu e frate paulunos nimic la misto.

Promit sa fiu suficient de vertical sa dezvalui urmarea.

 

Dupa 10 termene si atatea amanari, se desfasoara in paralel :

-procesul civil prin care am contestat PV de suspendare al permisului (si f***t si cu banii luati), proces unde raportul de expertiza (expert ales aleator de instanta) m-a gasit 100% nevinovat.

-cercetarea penala (am atacat ordonanta de clasare a cauzei -desi fusesem gasit nevinovat de autovatamare din culpa) asadar, s-a redeschis cercetarea penala impotriva automobilistului (care mai are deja un dosar penal pt. conducere cu permis suspendat) , unde

politia a vrut sa ma faca sa platesc eu raportul de expertiza (altul decat cel pe civil) facut de expert numit de politie...la naiba

 

Fata de primul raport de expertiza intervenientul fortat (cel cu care m-am tamponat) a avut 16 obiectiuni.

Instanta le-a respins pe toate,..una cate una.

 

Schita accidentului cu traiectoriile celor 2 vehicule :

post-27837-0-13487500-1516023602_thumb.jpg

 

 

Cred ca ma apuca 2020.... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...