Sari la conținut

Honda NC700 sau CTX700


eantipa
 Share

Postări Recomandate

Model ca acela rosu am vazut, dar nu la noi. Ce ai vrea sa stii despre el ? Poti sa-ti zic ca mi s-a parut foarte urat, la fel ca Honda DN1 (chiar mai urat). E genul de struto-camila care nu-i nici scuter, nici cruiser, nici sport-touring. Mai mult decat impresii "artistice" n-am cum sa-ti impartasesc :D

 

Una peste alta, is curios cum o sa te impaci cu NC750-ul. Zic asta fiindca esti destul de mare, am auzit de cineva cu "gabarit" similar, si-a luat NC750x (sau 700x) fara sa o conduca, si-a dat ulterior seama ca nu poate sa faca touring- el + nevasta + bagaje - (era motocicleta prea mica pt ei doi) si apoi a scos-o la vanzare (era aici pe forum anuntul). Cred ca avea cateva mii de km si un an vechime, acesorizata full, dar nah...ii era mica.

 

Sincer, a fost un model pe care l-am avut in vedere in momentul achiztiei, numa bun de mine (1.75 si 80kg), ma tenta f mult "portbagajul" (mai ales ca m-as fi dus la munca/sala/cumparaturi cu ea) si gasisem vreo 2 anunturi din Bucuresti la preturi ok-ish si relativ noi (NC750x) - ma rog, acu 2-3 ani cand abia aparuse era sa dau avansul pt una noua :P

 

De unde ai comadat-o ? (motorteam cumva?). Era pe stoc sau vine pe comanda ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sh din Germania, motiv pt care am luat modelul NC700 nu 750... ca dimensiuni e la fel deci o sa vad.

La mine, partea de touring e doar potentiala. Am luat Motocicleta pt bucuresti, in principiu pentru ca stau in berceni si lucrez in 1 mai.

Da, probabil o sa si fac neste drumuri la mare/munte dar pt moment orasul e de baza, deci bagaje si nevasta nu ma intereseaza sa car. Sa fiu sincer de la inceput nu as considera moto asta pentru touring cu nevasta si bagaje.

 

La motorteam saptamana asta am trecut si aveau 2 buncati nc750 in vitrina, daca mi-aduc bine aminte ambele varianta S.

Acum dupa cautarile prin germania Italia, etc, daca as avea si ceva experienta(in condus) as merge sa iau de acolo un moto, chiar si nou.

Ce ma interesa pe mine (varianta DCT) la noi este 7900, in germania este sub 7000 - deci si cu rar si cu transport si tot economisesti 4-500 de euro. Sau dai la fel da iei moto cu accesorii bonus...

Uite aici, acelasi model(750S) in Romania si in Germania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu ma uitasem de NC-uri la SH, atat in Romania cat si Germania. Acolo un NC700s incepe de la 3500 euro (stare excelenta, km putini, unele cu accesorii), iar un NC750x il gasesti putin peste 4k euro.

La noi erau vreo 2 pe olx (ma refer la NC700x/750x), unul cu 5k euro, altul cu 6k. Inteleg ca vb de motoare relativ noi (2014), dar totusi, decat sa dau atat pe un motor sh, mai bine mai pun eu o mie euro si il iau nou, din magazin, gata de drum 100% (cauciucuri noi, ulei, filtre noi - adica 0 investitii).

 

Pe partea de touring, dupa ce te inveti cu motorul ai sa vrei sa faci si excursii de weekend. Daca era strict pt oras, alegerea cea mai buna (dupa parerea mea) e un scooter :D

 

Asteptare usoara ;)

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Salut , sunt incepator si m-ar interesa si pe mine varianta NC750 DCT , faptul ca are o putere potrivita pentru un incepator ( 52 CP ) mi se pare in regula , faptul ca ai ABS fata spate iarasi este un mare plus si de ce nu faptul ca in acel portbagaj poti sa-ti lasi casca , manusile si alte chestii . Am vazut ca pe mobile germania costa undeva intre 4500 - 5500 euro , nu as avea aici vre-o problema .

Anul trecut am folosit motorul unui prieten , nu stiu cum am sa ma acomodez pe cutie automata dar presupun ca pentru oras este foarte comod .

Pana la urma mai are cineva motocicleta cu cutie automata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...