Sari la conținut

Accident moto Timisoara - vinovat cu masina de firma, cu RCA expirat


emircea
 Share

Postări Recomandate

Duminica, 30 aprilie, in timp ce ma deplasam pe banda 1, am fost acrosat cu partea laterala (dupa roata spate) si trantit de un conducator auto ce a schimbat banda fara sa se asigure (de pe 2 pe 1). In cadere i-am spart tripla spate cu ghidonul (conducea un logan MCV).

 

Vinovatul conducea o masina de firma cu RCA expirat de 19 zile. Initial a vrut amiabil, ulterior s-a schimbat pe motiv ca i-a spus juristul ca eu sunt vinovat, cum ca l-as fi lovit din spate.

 

Am fost la politie si am declarat incidentul, vinovatul neprezentandu-se in termenul de 24 ore.

 

Motocicleta (din semnatura) are masca fata sparta, suportul de bord fata indoit si urechile de la carenele laterale rupte. Eu am scapat cu usoare vanatai.

 

 

Intrebarea mea este: ce alta modalitate am la dispozitie, in afara de proces, sa recuperez paguba? Rog detaliati raspunsul.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.fpvs.ro/

arunca o privire aici. nu stiu pe nimeni care sa fi beneficiat practic de ajutor, nu stiu pe nimeni care sa fi incercat sa beneficieze practic de ajutor. am auzit insa ca exista, si daca decizi sa ii contactezi te-as ruga sa postezi aici concluzia discutiilor cu ei. poate iese ceva util.

 

P.S. avand in vedere ca ai mers la Politie, nu cred ca vei mai gasi vreo cale amiabila de solutionare cu soferul. puteai eventual sa ii ceri banii amenintandu-l ca altfel pergi la politie. asa, cu permisul luat, ma indoiesc ca va coopera.

pe de alta parte, daca Politia il scoate vinovat, poate alege sa plateasca doar paguba sau si cheltuielile de judecata. ii poti pune in vedere asta. sansele sunt minime dar... poti incerca

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vreun martor sau o filmare, ceva? intreb pt ca de cele mai multe ori, in lipsa unor probe clare, vina pica pe cel care a intrat din spate.

 

daca soferul n-a fost in termen de 24 ore la politie sa declare accidentul, fiind masina de firma probabil ca vor afla politistii cine a condus-o in acea zi si ii vor suspenda permisul. Daca a fost, mi se pare ca primeste o amenda. Plus o amenda proprietarului (firmei) pt ca nu avea RCA + ca trebuie sa iti suporte daunele, dar firma poate sa se faca apoi ca ploua si tot ajungi la proces cu ei... E usor complicata treaba, incearca sa vorbesti cu un avocat totusi, mergi cu el sa vorbiti direct cu firma, sa o rezolvati fara procese & shit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rând trebuie ca politia sa stabilească vinovatul , nu ? Neprezentarea lui nu cred ca stabilește clar ca el e vinovat ...

 

Apoi cu pv te duci la autoritatea asta si ei te ajuta sa repari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La politie,identificat,dat in judecata,etc.In locul tau ii mai fyteam una in cotet sa-i sara toate pylele din el...

E plina Timisoara de cretinei humanoizi care nu mai semnalizeaza,schimba banda in fata ta,vorbesc la telefon si ii doare in poponeata ca mai sunt si altii in trafic...S-a manelizat si Palmisoara,nu mai este ce a fost.Dar astia cu conserve de firma sunt de o nesimtire crasa-UNII !!!

Editat de Geo_74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificat medico-legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica, 30 aprilie, in timp ce ma deplasam pe banda 1, am fost acrosat cu partea laterala (dupa roata spate) si trantit de un conducator auto ce a schimbat banda fara sa se asigure (de pe 2 pe 1). In cadere i-am spart tripla spate cu ghidonul (conducea un logan MCV).

 

Vinovatul conducea o masina de firma cu RCA expirat de 19 zile. Initial a vrut amiabil, ulterior s-a schimbat pe motiv ca i-a spus juristul ca eu sunt vinovat, cum ca l-as fi lovit din spate.

 

Am fost la politie si am declarat incidentul, vinovatul neprezentandu-se in termenul de 24 ore.

 

Motocicleta (din semnatura) are masca fata sparta, suportul de bord fata indoit si urechile de la carenele laterale rupte. Eu am scapat cu usoare vanatai.

 

 

Intrebarea mea este: ce alta modalitate am la dispozitie, in afara de proces, sa recuperez paguba? Rog detaliati raspunsul.

Multumesc anticipat!

Ai procedat gresit. Trebuia sa te prezinti la un spital si atunci se deschidea un dosar prin care cel vinovat era tras la raspundere pentru vatamare corporala din culpa si parasirea locului accidentului. Prv me pentru mai multe detalii.

Dpdv al dinamicii producerii accidentului, conducatorul auto este vinovat de producerea accidetului (el a schimbat banda, nu tu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tot mai bine se contureaza chestia ca, (virgula), camera este un accesoriu necesar, nu un lux!

 

 

 

 

mult succes colegule, sa speram ca o sa fie bine pentru tine, desi cred ca foarte greu o sa-i dai de capat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.fpvs.ro/

arunca o privire aici. nu stiu pe nimeni care sa fi beneficiat practic de ajutor, nu stiu pe nimeni care sa fi incercat sa beneficieze practic de ajutor. am auzit insa ca exista, si daca decizi sa ii contactezi te-as ruga sa postezi aici concluzia discutiilor cu ei. poate iese ceva util.

+1 Eu stiu un prieten care a fost accidentat de altul cu RCA expirat, numai asa si-a recuperat paguba, prin a apela la FPVS. Ei iti achita tie paguba si dupa aia merg ei mai departe si se judeca cu aiuritul alalalt fara sa mai ai tu treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sugestii.

 

Politia are termen de 30 zile sa-l gaseasca pe cel ce m-a trantit. De fapt, l-a gasit si m-a chemat luni, 8 mai, sa ma prezint impreuna cu el.

 

Daca cumva am castig de cauza

(am ajuns sa apelez la politie pentru ca omul nu avea asigurare si a mai si inceput sa sustina ca eu l-am lovit din spate),

iar individul refuza sa ma despagubeasca, voi apela la FPVS si voi detalia pe forum procedura.

 

Intre timp am comandat si camera, sa nu mai fie dubii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce zici ca le-ar fi retinut politia ambele permise? Politia face cercetari si retine permisul cui considera ei ca e vinovat. Da te rog un link cu articolul din legislația rutiera unde scrie ca ti se retine permisul fara a fi vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti dau "vatamare corporala" primesti si un PV. Si masura adititonala punctelor de amenda si de penalizare este reținerea permisului. Pentru ca politistul te considera vinovat de un accident cu victime.

Ca esti cercetat si de procuror, cu scopul de a decide daca începe urmărirea penala, ala e un "bonus".

 

Cand sunt cel putin doi participanti se decide de politist vinovatul si se retine permisul daca e cazul, doar vinovatului

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am promis ca revin cu noutati.

Am fost astazi la politie si individul nu s-a prezentat. Politaiul imi cere sa ma sincronizez si sa aparem impreuna, fara sa dea detalii de ce.


» Post actualizat in 11 May 2017 07:42

Intr-un final glorios, ieri s-a incheiat procezul verbal (individul s-a prezentat cu o intarziere de 1 ora fata de ora propusa tot de el).

 

Pe PV si-a contestat vinovatia ca nu s-a asigurat, iar agentul l-a sfatuit sa mearga in instanta, daca nu-i convine.

 

La final (si teoretic), omul ar fi deschis sa rezolvam lucrurile amiabil - acum depinde ce intelege el prin amiabil, din acelasi motiv de 'amiabil' an ajuns la politie.

Intentionez sa obtin un deviz de reparatii si sa-i cer sa plateasca contravaloarea acestora.

 

In caz ca ajung in instanta, ce am, va rog de pregatit (intrebaera se adreseaza celor ce au trecut recent prin asa ceva)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...