Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

poate am gresit eu , dar la ultima plimbare chiar m-a rugat unu' cu LC4 sa-i spun cate ture am la 100 si erau 4000 cu 15/45

 

Chiar am fost atent astazi sa vad. La mine, la 100 (care coincide cu +2km la 100 pe GPS), turatia ii peste 4000. Din pozitia normala a rider-ului se vede ~4250, daca ma uit din dreptul ei, putin sub.

Sa fie oare de la pasager? Fara nu m-am uitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

post-7547-0-55254000-1337586123_thumb.jpg

post-7547-0-86876300-1337586164_thumb.jpg

post-7547-0-94971400-1337586205_thumb.jpg

 

 

 

```

 

Iesire cu doua Tenere-uri, carora nu prea le place asfaltul...

 

/index.php?/topic/678158-strategica-transalpina-si-valcan/page__pid__3132813#entry3132813

 

 

Enjoy...

 

 

```

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cu 15/45 tot 100 am si eu la 4 mii ...cablul de km e nou Japan =70 lei...era si de ala ieftin la 40 lei la romi-moto,dar am zis ca hai sa fie bine,desi pun pariu ca sunt la fel.si sta chiar pe traseul lui original nu-l deranjeaza deloc aripa.

 

ala cu 40 lei de turometru se rupe pe la 4000 km (2 buc la mine), deci sunt penale rau ... lipsa gresarii este exclusa

 

Chiar am fost atent astazi sa vad. La mine, la 100 (care coincide cu +2km la 100 pe GPS), turatia ii peste 4000. Din pozitia normala a rider-ului se vede ~4250, daca ma uit din dreptul ei, putin sub.

Sa fie oare de la pasager? Fara nu m-am uitat.

sau de la ambreaj :scratch:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau de la ambreaj :scratch:

 

N-as zice, in ultima perioada merg destul de golaneste cu el si nu face patinaj artistic.

O sa incerc odata fara pasager si bagaje.

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

130/80 e mai joasa decat 120/90 , deci circumferinta mai mica... ah! si eu am 140/80 cred ca de aia, roata mai mare , turatie mai mica ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

130/80 e mai joasa decat 120/90 , deci circumferinta mai mica... ah! si eu am 140/80 cred ca de aia, roata mai mare , turatie mai mica ;)

 

Se poate, avand in vedere ca diferenta ii mica. Asta ar trebui sa te ajute si la consum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frankestain. Oare cum se inscrie asta, la primarie?

 

Salut Alex,

 

Daca ai chef sa te joci cu pinioanele, poti sa faci o simulare inainte aici:

 

http://www.gearingcommander.com/

 

Din cate am vazut, nu are datele pentru motorul tau, dar le poti introduce dupa datele din Service sau Owner Manual.

Daca vrei poti sa dai: "Add Bike" si trimiti datele, plus ca poate o sa iti ceara si o poza din manual ca sa se asigure ca datele sunt reale si atunci vor fi disponibile direct pe site.

Eu am introdus datele pentru Honda Dominator si Andrei pentru Suzuki Freewind.

 

Enjoy!

 

Tocmai am primit mail-ul de confirmare. Datele sunt disponibile, pt cine vrea sa-si calculeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=668901

 

Aici este povestea unui tip care a facut amandoua continente Americane cu Tenere-ul...

 

 

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=782959

 

Iar aici reparatii dupa 50.000 de mile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda cum se masoara la xt uleiul am incercat si la cald si la rece si nimic zici ca e gol dar cum draci ca doar ce am facut schimbul si am bagat 3 litri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu motorul pana se incalzeste, opresti motorul, astepti cateva minute (2-5), masori cu sonda ne-infiletata (motorul in pozitie dreapta). 3 litri? Mai baga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sarpente

la mine la tenere intra 2.800 bag trei deoarece mai papa la 3-4 sute de km mai verific si mai completez daca necesita vezi cat consuma si la cat trebuie completat ca de consumat sigur papa nu baga aiurea si an nestire dar nici nu uita sa verifici si sa adugi daca necesita :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda cum se masoara la xt uleiul am incercat si la cald si la rece si nimic zici ca e gol dar cum draci ca doar ce am facut schimbul si am bagat 3 litri.

ajunge pe joja numai daca motorul e incalzit bine si daca inainte de masurare uleiul a fost rulat prin cutia de viteze, adica dpe ce ai mers binisor, opresti, scoti joja o stergi si masori cu mobra in pozitie verticala

E o porcarie, cand e racoare e aproape imposibil la racire cu apa :scratch:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intamplator se pare ca mi-am luat o piatra intr-un far...am facut rost de un ansamblu de faruri de supertenere,care se pare ca sunt la fel,aveti idee daca pot scoate doar sticla sa schimb? stie cineva cum e prinsa acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...

E lipita.

so...? incerc s-o dezlipesc cu grija si o prind la loc cu silicon de ala de parbriz? sau crezi ca e lipita veci pururi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bună. Sunt proaspăt posesor de Yamaha XT600 model 1989. Este prima mea motocicletă Âşi fiind destul de veche bineînțeles că a trebuit să umblu puțin la ea. Nu sunt eu mecanic dar îmi place să schimb eu tot ce pot.

În weekend i-am schimbat semeringurile la furcă pentru că am văzut că pierdea ulei. Dacă tot am schimbat semeringurile am decis să îi schimb Âşi uleiul din furcă pentru ca eram convins că a rămas foarte puțin (sub 300 de ml am scos în total ulei din amândouă). Am cumpărat ulei 10w special pentru furcă. În carte am văzut că zicea să-i bag 538 ml în fiecare. Eu am băgat 500 ml într-o parte Âşi 500 ml în alta pentru că nu am avut decât un litru. După ce am strâns la loc furca nu mai amortiza aproape de loc. Era foarte țapănă. Acum am mai scos ulei din fiecare parte Âşi s-a mai înmuiat. Voi cât ulei a-ți băgat în ale voastre? Aer nu am băgat deloc. Mă gândesc că dacă bag aer se întăreÂşte Âşi mai tare . Pe forum am văzut ca se poate băga ulei prin partea de sus a furcii Âşi aÂşa am procedat Âşi eu deoarece nu am reuÂşit să-i desfac Âşurubul din partea de jos. Acum aÂştept să-mi spuneți voi dacă am făcut bine Âşi dacă nu să-mi spuneți cum să procedez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa desfaci jos neaparat curata telescopul bine dupa ce ai golit de ulei < si eu personal din cate stiu parca nu trebuie sa fie telescoapele in presiune cand bagi ulei si masori (asa stiu eu poate nu e asa :P ) si eu sunt amator nu mecanic dar incarc sa fac singur si eu ce pot la el urmarind cartea sau sfaturi .

Editat de Aragon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că o să desfac furca Âşi o să o duc la ceva service pentru că eu nu am reuÂşit sa desfac Âşurubul ăla de jos. Am încercat să-l desfac cu cheie imbus Âşi cu o țeavă în capăt Âşi nu am reuÂşit decât sa stric cheia. Probabil trebuie încăzit Âşurubul înainte. O să-i las pe cei de la service să-Âşi bată capul cu el că eu m-am săturat :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...