Sari la conținut

Yamaha XT si Yamaha TENERE - 600/660


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

* la drum intins, 90-105km/h, cateva depasiri cu varfuri spre 130-140 - 4.6%

Consumul l-am facut din plin in plin.

110 afara si 70 prin sate si al meu consuma 4.5 (SB-TL) ambele ace erau la jumate, l-am coborat pe ala mare o treapta, inainte bujia era putin afumata si consuma 6 +/- 0.5

 

am rezolvat cu ghidonul , am avut eu halucinati :)) nu se misca prea tare nu e problema , si la chesti cu viteza si eu vreau sa fac si care e faza in a 5 nu mai accelera ? nu inteleg mergea doar 120 sau ? al meu merge 120 daca il tin in blana poate mere si 130 dar nu merg chiar asa .

cablul de acceleratie se regleaza cu joc tocmai ca sa nu creasca relantiul la viraj maxim (dreapta parca) cand se tensioneaza putin camasa

 

la mine 90 la 4000 ture pinioane 14-45

100 la 4000 cu 15 / 45 ... adica standard , iar daca motorul e reglat corect, cu pinioane standard trebuie sa se ridice po o roata numai din gaz, fara sa tragi de ghidon ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

110 afara si 70 prin sate si al meu consuma 4.5 (SB-TL) ambele ace erau la jumate, l-am coborat pe ala mare o treapta, inainte bujia era putin afumata si consuma 6 +/- 0.5

 

La mine era cu pasager si bagaje considerabile. Singur pe motor cred ca scoteam putin mai bine. Weekendul trecut am scos 5.7 la offroad/drumuri de sate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am 15-45. Pe la 4500 ture am 100 km/h. Oare cu 15-47 reusesc sa-l fac sa traga mai jos in a II-a, dar totusi sa pot tine croaziera la 100 fara sa-l turez mai mult de 5000 ture?

 

poate am gresit eu , dar la ultima plimbare chiar m-a rugat unu' cu LC4 sa-i spun cate ture am la 100 si erau 4000 cu 15/45

 

apropo de tenere-le ce l-ai indicat pe bikeshop.....nu e cam ieftin ? ....eu m-am uitat pe mobile.de si sub 2000 nu prea am gasit si mai vechi decat asta de pe bikeshop...:(

in Italia sunt mai ieftine si mai multe pt ca si clima este mai calda

 

Pai normal ca nu e mai simplu in plus e mai scump pinionul spate din motive evidente.

si nu numai , cu cat pinionul e mai mare , uzura lantului e mai mica ;) plus ca poti strica sigurantele de la foaie - apropos : Romi mi-a adus una singura cu 25 lei originala

 

 

Pentru mine, in materie de cauciucuri, exista doar E09, T63 si Karoo.

al naibii, karoo ! exista minim 140 latime si trece ff aproape de cutia de scule

 

Salut Alex,

 

Daca ai chef sa te joci cu pinioanele, poti sa faci o simulare inainte aici:

 

http://www.gearingcommander.com/

 

pai daca sti cum e standard, nu se aplica regula de 3 simpla ? :scratch:

 

salut andrei! stiind ca avem acelasi bord te intreb daca nu cumva ai si tu problema mea. si anume acul de la kilometraj joaca stanga dreapta la viteze mai mari,in general cea de croaziera 110.se mai cuminteste si sta cuminte acolo dupa care daca decelerez sau accelerez intra dracii in el si danseaza pe acolo.are cineva idee cum as putea remedia problema asta? Culmea in poza sta cuminte :)))

pe teren ma dau mai des cu Suzuki Samurai (un fel de ATV cu reductor) si prin craci tot rup cablul de kilometraj, iar cand pun nou fie numai axul fie cu tot cu camasa acul km nu este stabil pana se rodeaza... in cazul tau cred ca aripa aia ridicata deranjeaza cumva camasa cablului si d'aia sare ala-n cadran ;)

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe teren ma dau mai des cu Suzuki Samurai (un fel de ATV cu reductor) si prin craci tot rup cablul de kilometraj, iar cand pun nou fie numai axul fie cu tot cu camasa acul km nu este stabil pana se rodeaza... in cazul tau cred ca aripa aia ridicata deranjeaza cumva camasa cablului si d'aia sare ala-n cadran ;)

cu 15/45 tot 100 am si eu la 4 mii ...cablul de km e nou Japan =70 lei...era si de ala ieftin la 40 lei la romi-moto,dar am zis ca hai sa fie bine,desi pun pariu ca sunt la fel.si sta chiar pe traseul lui original nu-l deranjeaza deloc aripa.

 

cu pinioane standard trebuie sa se ridice po o roata numai din gaz, fara sa tragi de ghidon ;)

cu 1-a o ridic foarte usor lumanare. cu a 2-a daca folosesc o cocoasa de aia de redus viteza la pietoni tot se ridica :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al naibii, karoo ! exista minim 140 latime si trece ff aproape de cutia de scule

 

 

 

 

Atentie: Karoo. Nu Karoo T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate am gresit eu , dar la ultima plimbare chiar m-a rugat unu' cu LC4 sa-i spun cate ture am la 100 si erau 4000 cu 15/45

 

Chiar am fost atent astazi sa vad. La mine, la 100 (care coincide cu +2km la 100 pe GPS), turatia ii peste 4000. Din pozitia normala a rider-ului se vede ~4250, daca ma uit din dreptul ei, putin sub.

Sa fie oare de la pasager? Fara nu m-am uitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7547-0-55254000-1337586123_thumb.jpg

post-7547-0-86876300-1337586164_thumb.jpg

post-7547-0-94971400-1337586205_thumb.jpg

 

 

 

```

 

Iesire cu doua Tenere-uri, carora nu prea le place asfaltul...

 

/index.php?/topic/678158-strategica-transalpina-si-valcan/page__pid__3132813#entry3132813

 

 

Enjoy...

 

 

```

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cu 15/45 tot 100 am si eu la 4 mii ...cablul de km e nou Japan =70 lei...era si de ala ieftin la 40 lei la romi-moto,dar am zis ca hai sa fie bine,desi pun pariu ca sunt la fel.si sta chiar pe traseul lui original nu-l deranjeaza deloc aripa.

 

ala cu 40 lei de turometru se rupe pe la 4000 km (2 buc la mine), deci sunt penale rau ... lipsa gresarii este exclusa

 

Chiar am fost atent astazi sa vad. La mine, la 100 (care coincide cu +2km la 100 pe GPS), turatia ii peste 4000. Din pozitia normala a rider-ului se vede ~4250, daca ma uit din dreptul ei, putin sub.

Sa fie oare de la pasager? Fara nu m-am uitat.

sau de la ambreaj :scratch:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau de la ambreaj :scratch:

 

N-as zice, in ultima perioada merg destul de golaneste cu el si nu face patinaj artistic.

O sa incerc odata fara pasager si bagaje.

Editat de alex_xt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

130/80 e mai joasa decat 120/90 , deci circumferinta mai mica... ah! si eu am 140/80 cred ca de aia, roata mai mare , turatie mai mica ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

130/80 e mai joasa decat 120/90 , deci circumferinta mai mica... ah! si eu am 140/80 cred ca de aia, roata mai mare , turatie mai mica ;)

 

Se poate, avand in vedere ca diferenta ii mica. Asta ar trebui sa te ajute si la consum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frankestain. Oare cum se inscrie asta, la primarie?

 

Salut Alex,

 

Daca ai chef sa te joci cu pinioanele, poti sa faci o simulare inainte aici:

 

http://www.gearingcommander.com/

 

Din cate am vazut, nu are datele pentru motorul tau, dar le poti introduce dupa datele din Service sau Owner Manual.

Daca vrei poti sa dai: "Add Bike" si trimiti datele, plus ca poate o sa iti ceara si o poza din manual ca sa se asigure ca datele sunt reale si atunci vor fi disponibile direct pe site.

Eu am introdus datele pentru Honda Dominator si Andrei pentru Suzuki Freewind.

 

Enjoy!

 

Tocmai am primit mail-ul de confirmare. Datele sunt disponibile, pt cine vrea sa-si calculeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=668901

 

Aici este povestea unui tip care a facut amandoua continente Americane cu Tenere-ul...

 

 

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=782959

 

Iar aici reparatii dupa 50.000 de mile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda cum se masoara la xt uleiul am incercat si la cald si la rece si nimic zici ca e gol dar cum draci ca doar ce am facut schimbul si am bagat 3 litri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu motorul pana se incalzeste, opresti motorul, astepti cateva minute (2-5), masori cu sonda ne-infiletata (motorul in pozitie dreapta). 3 litri? Mai baga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sarpente

la mine la tenere intra 2.800 bag trei deoarece mai papa la 3-4 sute de km mai verific si mai completez daca necesita vezi cat consuma si la cat trebuie completat ca de consumat sigur papa nu baga aiurea si an nestire dar nici nu uita sa verifici si sa adugi daca necesita :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda cum se masoara la xt uleiul am incercat si la cald si la rece si nimic zici ca e gol dar cum draci ca doar ce am facut schimbul si am bagat 3 litri.

ajunge pe joja numai daca motorul e incalzit bine si daca inainte de masurare uleiul a fost rulat prin cutia de viteze, adica dpe ce ai mers binisor, opresti, scoti joja o stergi si masori cu mobra in pozitie verticala

E o porcarie, cand e racoare e aproape imposibil la racire cu apa :scratch:

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intamplator se pare ca mi-am luat o piatra intr-un far...am facut rost de un ansamblu de faruri de supertenere,care se pare ca sunt la fel,aveti idee daca pot scoate doar sticla sa schimb? stie cineva cum e prinsa acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...

E lipita.

so...? incerc s-o dezlipesc cu grija si o prind la loc cu silicon de ala de parbriz? sau crezi ca e lipita veci pururi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...