Sari la conținut

Plimbare Bucuresti-Hunedoara (castelul Corvinilor)


AparTeGeorge
 Share

Postări Recomandate

Salut dragi prieteni

Vineri 02/06 intentionez sa plec din Bucuresti spre Castelul Corvinilor

Ora plecarii nu este batuta in cuie dar nu mai devreme de ora 9 si nu mai tarziu de ora 10

Planul excursiei mele este urmatorul :

Plecat din bucuresti catre hunedoara,vizitat ce este de vizitat pe acolo, inoptat , iar a doua zi plecare spre baile felix (inca 200km) , ajuns la baile felix , stat o noapte acolo, dupa care , duminica intoarcere in bucuresti

Acesta este traseul meu, acum daca doriti doar sa mergeti doar pana la hunedoara si sa va intoarceti a doua zi , no problem

Tin sa precizez :1 eu voi merge legal, daca merg in tura asta, grabiti , nici o problema ,

2 eu voi face destul de multe opriri, ptr poze, admirat peisaje, relaxare

3 este binevenit oricine cu orice fel de motor

4eu merg impreuna cu iubita mea, sociabili amandoi , asa ca daca doriti sa veniti si voi cu pasagere, vor avea cu cine sa comunice

 

O zi frumoasa va doresc si poate cine stie , ne vedem vineri sa plecam impreuna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce m am întors duminica prin Hunedoara.castelul e fain, dar sa nu prinzi hoardele de turiști veniți cu autocarul.e haos

BELETU' e 30 romi.se merge teava pe autostrada pana în apropierea de Deva.trebuie vizitata și cetatea Devei,e păcat sa o ratezi.cum nu trebuie omis nici ciolanul cu fasole de la Miercurea Sibiului

Succes

Ms ms, cu siguranta o sa incerc tot ce mi -ai propus ;)

» Post actualizat in 30 May 2017 09:49

inca un George ca sa fie 3G....deja la 4G ''ie'' fitza :P

 

Plimbare frumoasa va doresc domnilor

 

🖒multam domnu

» Post actualizat in 30 May 2017 09:50

frumos..

 

imi surade ideea de a merge cu voi vineri, dar sa ma si intorc seara in bucuresti.

 

am facut calculul acum, sunt vreo 800 km dus-intors, nu stiu ce sa zic :)

Dormiti acolo si ai rezolvat problema

» Post actualizat in 30 May 2017 09:57

Doar ce m am întors duminica prin Hunedoara.castelul e fain, dar sa nu prinzi hoardele de turiști veniți cu autocarul.e haos

BELETU' e 30 romi.se merge teava pe autostrada pana în apropierea de Deva.trebuie vizitata și cetatea Devei,e păcat sa o ratezi.cum nu trebuie omis nici ciolanul cu fasole de la Miercurea Sibiului

Succes

Miercurea sibiului este numere restaurantului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.ro/maps/place/Motel+Ela/@45.6560682,24.2628145,17.5z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x11f464efe7829e8d!8m2!3d45.655943!4d24.2631876

 

you are welcome

(acolo e ciolanul de care stiu eu. or fi mai multe, i dunno. Miercurea Sibiului e un pic mai departe)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.google.ro/maps/place/Motel+Ela/@45.6560682,24.2628145,17.5z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x11f464efe7829e8d!8m2!3d45.655943!4d24.2631876

 

you are welcome

(acolo e ciolanul de care stiu eu. or fi mai multe, i dunno. Miercurea Sibiului e un pic mai departe)

 

Hai multumesc🖒

Te bagi?

» Post actualizat in 30 May 2017 10:09

 

Am gasit: Restaurantul se numeste Miercurea Bai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, din doua motive:

1) am deja planuri, hotel platit & co

2) nu am reparat inca furca - se misca un pic bizar stanga-dreapta uneori, trancane ceva, are niste vibratii in plus etc; cred ca e doar de la jug, avea ceva si inainte de cazatura, dar nu mai ies la ture lungi pana nu o desface Cesar si o face la loc ca noua

data viitoare ;)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, din doua motive:

1) am deja planuri, hotel platit & co

2) nu am reparat inca furca - se misca un pic bizar stanga-dreapta uneori, trancane ceva, are niste vibratii in plus etc; cred ca e doar de la jug, avea ceva si inainte de cazatura, dar nu mai ies la ture lungi pana nu o desface Cesar si o face la loc ca noua

data viitoare ;)

Ok🖒

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot ramane pentru ca sambata dimineata am ceva treburi si oricum as veni singur daca ar fi, a mea lucreaza :)

 

Acum, ma gandesc daca si duc 800 km la prima tura pe anul asta asa..

Editat de george_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai de gand sa ajungi pana in Hundedoara si zici ca mergi pentru relaxare, peisaje, etc, nu fa prostia sa te duci pe Valea Oltului si apoi pe autostrada. Ai alte variante mai bune.

In rest, drum bun si distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca tot ai de gand sa ajungi pana in Hundedoara si zici ca mergi pentru relaxare, peisaje, etc, nu fa prostia sa te duci pe Valea Oltului si apoi pe autostrada. Ai alte variante mai bune.

In rest, drum bun si distractie placuta!

O sugestie te rog

Ms

» Post actualizat in 30 May 2017 12:25

Miercurea Sibiului e o localitate.restaurantul se numește Rin

Eu am ales cea mai lejera ruta de întoarcere. Autostrada, Valea Oltului.autostrada

 

Eram prea obosit pentru un traseu mai bogat în peisaje

M am saturat după defileul Jiului,și zona hateg,pe la prislop

 

Ok , ms frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una ti-a fost recomandata mai sus, aceasta fiind Transalpina. Alta varianta este Valea Jiului, apoi Petrosani-Hateg (un drum impecabil, cu trafic redus) apoi pana la Hunedoara ori tii europeanul pana pe langa Calan si faci stanga spre Hunedoara, ori intri pe judetean din Hateg pana la Hundedoara. Langa Petrosani, daca iti permite timpul si esti curios, poti sa dai o tura prin Aninoasa, sa te minunezi in ce saracie se traieste in Romania in 2017.

In rest, daca te tin suspensiile la motocicleta si te incumeti, o alta varianta de traseu este Brezoi - Petrosani. Intre Jiet si intersectia cu Transalpina ai de bagat ceva kilometri pe drum neasfaltat, insa peisajul e fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Una ti-a fost recomandata mai sus, aceasta fiind Transalpina. Alta varianta este Valea Jiului, apoi Petrosani-Hateg (un drum impecabil, cu trafic redus) apoi pana la Hunedoara ori tii europeanul pana pe langa Calan si faci stanga spre Hunedoara, ori intri pe judetean din Hateg pana la Hundedoara. Langa Petrosani, daca iti permite timpul si esti curios, poti sa dai o tura prin Aninoasa, sa te minunezi in ce saracie se traieste in Romania in 2017.

In rest, daca te tin suspensiile la motocicleta si te incumeti, o alta varianta de traseu este Brezoi - Petrosani. Intre Jiet si intersectia cu Transalpina ai de bagat ceva kilometri pe drum neasfaltat, insa peisajul e fain.

Ms frumos ptr sugestie, o sa ma decid pe loc in legatura cu traseul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

...o alta varianta de traseu este Brezoi - Petrosani. Intre Jiet si intersectia cu Transalpina ai de bagat ceva kilometri pe drum neasfaltat, insa peisajul e fain.

Brezoi...Voineasa...Sugag, drum asfaltat, ce-i drept, nu are calitati exceptionale, dar daca de 01 Mai am reusit sa ajung cu o trancota de masina (Golful sotiei) si nu a crapat nimic (cu toate ca unele zone erau acoperite integral sau partial cu zapada, brazi cazuti de-a latul soselei ...etc), inseamna ca te poti descurca destul de lejer cu orice tip de motor, iar peisajul iti taie alimentarea cu aer! Apoi pana la Deva ai un ciot de drum plus autostrada, care te deconecteaza si iti raceste motorul, si inapoi spre Hunedoara poti intra chiar la iesirea din Deva, prin zona industriala. Spre casa poti veni prin Petrosani (atentie fiindca orasul are drumurile praf, la fel ca si jumatate din Defileul Jiului), dar recuperezi fiindca din Sadu, Tg-Jiu, Filiasi, Craiova, Pitesti...ai asfalt ca in palma (atentie mare la radare, Oltenia are o puzderie...si functioneaza!). Daca ai timp, poti sa vizitezi foarte multe obiective turistice de pe acest traseu.

post-2215-0-38345100-1496153440_thumb.jpg

post-2215-0-42196200-1496153444_thumb.jpg

post-2215-0-87531100-1496153448_thumb.jpg

post-2215-0-49547200-1496153585_thumb.jpg

post-2215-0-07873500-1496153589_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brezoi...Voineasa...Sugag, drum asfaltat, ce-i drept, nu are calitati exceptionale, dar daca de 01 Mai am reusit sa ajung cu o trancota de masina (Golful sotiei) si nu a crapat nimic (cu toate ca unele zone erau acoperite integral sau partial cu zapada, brazi cazuti de-a latul soselei ...etc), inseamna ca te poti descurca destul de lejer cu orice tip de motor, iar peisajul iti taie alimentarea cu aer! Apoi pana la Deva ai un ciot de drum plus autostrada, care te deconecteaza si iti raceste motorul, si inapoi spre Hunedoara poti intra chiar la iesirea din Deva, prin zona industriala. Spre casa poti veni prin Petrosani (atentie fiindca orasul are drumurile praf, la fel ca si jumatate din Defileul Jiului), dar recuperezi fiindca din Sadu, Tg-Jiu, Filiasi, Craiova, Pitesti...ai asfalt ca in palma (atentie mare la radare, Oltenia are o puzderie...si functioneaza!). Daca ai timp, poti sa vizitezi foarte multe obiective turistice de pe acest traseu.

 

Foarte interesant traseul propus de tine , dar pana una alta, cineva interesat sa mai mearga nu gasesc si eu? 😁

» Post actualizat in 30 May 2017 16:08

Ma tenteaza mult sa merg pe unde ai propus tu,,,, ramane de vazut cum ne simtim la Ramnicu Valcea si in funcite de asta aleg sa ma incumet pe acolo sau nu 🖒

 

Eu am o "problema" la motocicleta (suzuki bandit s 650) dupa 80-90 km fara oprire, imi amorteste fundul rau de tot , si mie si prietenei mele, am tot facut drumuri si mai mult de 100km dintr-o bucata nu pot baga sub nici o forma, in conditiile in care am dus şaua la modificat la ploiesti la userul "moto-vis si normal ar trebui sa nu am probleme ...si totusi mi se intampla asta, ori suntem noi "defecti" ori e saua defecta .plm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu amortitul este benefica...faci pauze mai multe, ai timp de poze, poti gusta aerul ozonat din creierii muntilor, poti infuleca un langos sau o clatita, ori poti gusta o sunca, un carnacior...de la producatorii locali, care-si expun produsele la vanzare in apropierea barajelor, ori prin sate uitate de lume. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu amortitul este benefica...faci pauze mai multe, ai timp de poze, poti gusta aerul ozonat din creierii muntilor, poti infuleca un langos sau o clatita, ori poti gusta o sunca, un carnacior...de la producatorii locali, care-si expun produsele la vanzare in apropierea barajelor, ori prin sate uitate de lume. :peace:

Da, nu am nici o problema cu pauzele, nu ma grabesc nicaieri, chiar ador sa fac tot ce ai enumerat tu mai sus, dar e normal ? Ca ma bate gandul sa dau şaua iar la modificat in alta parte, si sa nu dau banii degeaba, ma costat 400lei pana acum, iar o modific 300-400lei iar, unde ajung..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent pe ce-o sa stai, te va apuca furnicatul prin fese, amorteli, carcei...asa ca nu da banii degeaba pe alta sa! N-ai observat ca si-n masina, sentimentul bucilor este acelasi?! Pauze...o cafea, o poza...si-s sigur ca dupa ce vi se vor tabaci partile dorsale, distantele parcurse fara pauze vor creste semnificativ. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent pe ce-o sa stai, te va apuca furnicatul prin fese, amorteli, carcei...asa ca nu da banii degeaba pe alta sa! N-ai observat ca si-n masina, sentimentul bucilor este acelasi?! Pauze...o cafea, o poza...si-s sigur ca dupa ce vi se vor tabaci partile dorsale, distantele parcurse fara pauze vor creste semnificativ. :peace:

M-ai m-am linistit 🖒

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca drumul Deva - Oradea are si pagina de feisbuc, e de vis! Urat insa, visul. Nu stiu cum a evoluat, acum vreo 4 ani mi-am rupt -la propriu - masina pe el, desi socrii mei au resedinta de vara la Beius, refuz sa mai merg pe acolo...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca drumul Deva - Oradea are si pagina de feisbuc, e de vis! Urat insa, visul. Nu stiu cum a evoluat, acum vreo 4 ani mi-am rupt -la propriu - masina pe el, desi socrii mei au resedinta de vara la Beius, refuz sa mai merg pe acolo...

Sper sa se fi transformat intre timp intr-un vis frumos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

 

ma intereseaza pe mine drumul pana acolo cel putin (pe mine ma bate gandul sa purced inspre Apuseni, dar nu sunt hotarat inca ), eventual ramas peste noapte la Hunedoara si stat putin sambata. Merg cu transalp 2001 cu topcase, sidecase-uri, iubita. Nu merg tare si urasc autostrada. Daca e ok pt tine si inca e de actualitate lasa-mi nr tel pe PM.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, este de actualitate si sunteti bineveniti, eu merg tot in aceasi configuratie ca si tine,

0766879721- george, da un tel cand poti, sa punem lucrurile la cale🖒

» Post actualizat in 01 Jun 2017 08:18

Eu vineri noapte raman in hunedoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...