Sari la conținut

AJUTOR CREARE TRASEU IN ROMANIA


mahone
 Share

Postări Recomandate

Respect !

 

In perioada 15 /21.10.2017 avand in vedere prognoza meteo m-am hotarat sa scot mobra la o plimbare. imi doresc sa ajung pe clisura Dunarii .

Traseul pe care doresc sa il urmez este

 

IASI - BICAZ CHEI - SOVATA - ALBA IULIA - ?

 

De la Alba Iulia nu am nici o idee cum e recomandat sa continui.......

 

Tema este asa :

- am 7 zile la dispozitie

- vreau sa ajung sa fac clisura Dunarii

- vreau sa stau si la Herculane 1/2 zile

- vreau sa merg cam 300 km pe zi

- vreau sa descopar trasee noi, care merita facute cu mobra , avand in vedere ca e prima data cand ajung cu motorul in partea de Sud-Vest a tarii

- mobra mea e un K1200LT deci exclusiv asfalt cat mai " fara gropi"

 

Ma bazez pe baietii din zona, care pot sa-mi recomande continuarea traseului.....

 

Multumesc!


» Post actualizat in 11 Oct 2017 06:07

Poate imi recomandati ceva locuri de cazare verificate ? si locuri unde pot sa-mi delectez papilele cu ceva mancare traditionala....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alba Iulia - Orastie - Hateg - Petrosani - Targu Jiu - Tismana - Baia de Arama - Baile Herculane - Orsova - Moldova Veche - Oraviţa - Cheile Nerei - Bozovici - Caransebeş - Oţelul Roşu - Haţeg - Deva - Brad - Abrud - Baia de Arieş - Râmetea - Poiana Aiudului - Aiud - Alba Iulia

 

Traseul e de facut in ordinea localitatilor enumerate mai sus.

 

Pentru cazare revin dupa ce stabilesti traseul exact!

 

Avand in vedere tipul de motor poti sa maresti numarul de kilometri pe zi fara probleme daca o sa consideri traseul prea lung.

 

Bafta si multi kilometri placuti!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alba Iulia / Orastie / Deva / Hateg / Caransebes / Resita / Oravita / Naidas / Socol -vezi unde intra Dunarea in tara / Orsova / Herculane / Baia de Arama / Tg Jiu /

din Tg Jiu ai optiune sa mergi catre Petrosani sau Rm Valcea, te decizi pe unde vrei sa urci inapoi catre casa

 

drumuri bune sa ai si distractie!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Alba Iulia ar merita sa intri putin prin Apuseni: Zlatna Abrud Brad Tebea Vorta Ilia in locul variantei Orastie Deva ce e plictisitoare mai ales daca o faci pe autostrada. Drumul de la Tebea Vorta Ilia (706) e un drum interesant, asfaltat recent (asa parea anul trecut), ingust (cam o banda jumate). De la Ilia poti merge spre Deva Petrosani sau Lugoj Caransebes. Drumurile sunt OK iar la o medie de 300-400km pe zi pe calul tau nu prezinta probleme (de anul trecut de cand am fost au putut aparea gropi noi dar si s-au putut asfalta gropi vechi) :-)

Felicitari pentru proiect si distractie maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Orice traseu ai alege, in zona este un drum extraordinar, si anume intre Slatina-Timis si Resita. Succesiune de curbe care mai de care si asfalt ca nou (are putini ani drumul). Grija insa la portiunile cu nisip.

 

https://imgur.com/a/0VMch

 

Drum bun si vreme buna sa ai! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portiunea aia se cheama Trans Semenic, fost anul asta. Faina, dar de plimbare. Foarte mult nisip, riscant sa te arunci prea voios in curbe. Si din Resita, poti merge spre sud, si apoi Est, catre cascada Bigar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult tuturor. M-am inspirat din traseul lui Mihai si am mai improvizat...

In proportie de 80% cam acesta ar fi traseul

 

sambata - Iasi, Sovata, Alba Iulia

duminica - Alba Iulia, Hateg, Petrosani, Tg Jiu, Baile Herculane

luni + marti - pauza de sprit

miercuri - Herculane, Orsova, Moldova Veche, Resita, Slatina-Timis

joi- Slatina-Timis, Caransebes, Hateg, Deva, Abrud, Baia de Aries

vineri - Baia de Aries, SI DE AICI 2 VARIANTE - Borsec si Sambata Borsec -Iasi..sau

- Pojorata si Sambata, Trans Rarau- Tragu Neamt - Iasi

 

Va rog sa-mi spuneti daca e gresit ceva din pdv al drumurilor, etc.

Cred ca si in prima zi sunt cam multe ore pe drum ( din perspectiva sotiei).......

Daca sunt observatii.......mai putem modifica....

 

Multumesc inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ajungi in Herculane si daca ramai in zona ...cum vad ca ti ai propus ... da un telefon ..

Poate ne vedem cumva la un pahar de vorba ... sau la o baie calda seara ...la cadite ( experienta de vis ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...