Sari la conținut

Indepartare vopsea de pe plastice motor enduro


challenger
 Share

Postări Recomandate

Salut !

Am o Yamaha TT 600E si as dori sa reconditionez plasticele ( aripa fata, carene laterale si codita) si sa aplic un kit grafic nou, dar pentru asta trebuie musai sa indepartez vopseaua aplicata cu simt de raspundere de fostul proprietar.

Cat a detinut el motorul a fost ok, dar eu, folosindu-l mult pe off road, "din motive specifice" vopseaua a inceput sa crape si sa se cojeasca si arata ca naiba.

 

INTREBARE:

- Cum dau jos vopseaua ?

-Cum reconditionez plasticele?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru curatat Decanol si rabdare.

Pentru reconditionat smirghel de 120, 240, 400 (sau si mai fin), primer pentru plastic si revopsit in ce culoare doresti.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare mare atentie cu decanolul pe plastice!!

Am pus mana pe o mobra vopsita ridicol de fostul proprietar si am zis sa o atac cu decanol.

Rezervoru de metal s-a curatat ok, la spaclu.

Aripile s-au curatat ok, am cam zgariat folosind spaclul deci sincer am cam gresit, trebuia uns cu decanol si apoi indepartat cu servetele sau carpe inmuiate in diluant.

M-am cam grabit sincer. Am incercat sa indepartez pe urma zgarieturile cu un smirghel fin dar tot nu am facut asta destul si pana la urma tot se vad zgarieturile si urmele de smirghel.

Surpriza a aparut cand am dat cu decanol pe plasticele de pe laterale si pe carena farului. Alt tip de plastic, a reactionat mult mai urat si acum bucatile astea arata mai mult ca un bord de masina care imita textura pielii.

Sincer e ok, arata "interesant" si merge cu stilul mobrei dar daca ar fi sa fac asta din nou, probabil nu as mai indeparta vopseaua de pe laterale si nu as folosi deloc spaclul chit ca ar insemna ca muncesc de doua ori mai mult.

Poate as fi preferat sa iau un smirghel extrem de fin si sa aduc totul la o baza mai ok peste care sa vopsesc din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e buna. Iei vopseaua de pe plastic cu feonul industrial. :eek:

 

Cu un feon industrial poti reamprospata culorile originale de pe piesele de plastic (dar cu mare grija pentru ca altfel le deformezi si e gata).

 

Am facut asta pe carenele de la un ktm din 2000 si diferenta a fost semnificativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sablare m-am gandit initial, dar nu stiu daca nu mi-ar afecta plasticele ( ma gandeam sa incerc cu o alta bucata de plastic sa vad cum se comporta).

Vreau doar sa indepartez straturile de vopsea, sa las plasticele curate, sa le improspatez un pic si sa aplic un set de stickere.

 

Nici cu Decanol nu cred ca ar fi mare bai, doar sa nu le afecteze tare sa mai am pe ce aplica stickerele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stulewa: pentru kit grafic am găsit o variantă profi ( si scumpa) pe hyenagraphics unde ti le poți customiza cam cum vrei ( au multe variante) sau la noi, la un preț ceva mai decent ( si calitate foarte ok- din ce am auzit) pe stickere-moto ( cred ca așa le zice), dar nu au pentru modele de genul asta, insa sunt dispuși să-mi facă daca le dau dimensiunile.

Linkuri pot să-ți trimit mai diseară, de pe telefon nu-mi iese...

Editat de challenger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea aici la Dej cine să-mi sableze cu nisip,dar ma tem că-mi face plasticele varza... O să-l întreb daca sablează si cu altceva

» Post actualizat in 07 Nov 2017 16:15

Pentru Stulewa, am revenit cu un raspuns mai detaliat.
Motorul meu e TT 600E din `97, din ce-mi amintesc de pe undeva tu aveai candva TTR 600 la vanzare.
Cam astea le-am gasit la italieni- destul de scumpe, dar ei zic ca merita, plus ca ai mai multe variante de modele/culori dupa plac.
La noi am luat legatura cu baietii de la StickereMoto ( https://www.facebook.com/pg/StickereMoto-1501531166828451/about/?ref=page_internal), par foarte buni cu produse de calitate si preturi destul de ok.
Pentru TTR gasisem si pe OLX ceva stickere, doar pentru rezervor, dar vad ca s-au dat.
Na, ce sa zic, nu stiu cat ti-am fost de ajutor, dar daca cumva gasesti vreo varianta sa merite, da-mi si mie de stire.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, cu italienii ajungem la 200euro kitul... cam scump, Cristi de la "stikere moto" are setul pt cele de enduro/cross la 100si ceva, dar sunt de foarte buna calitate, probate de mine la hardenduro m-au tinut un an aproape, plus ca pot comanda individual orice piesa din set.

am sa fac o intrebare maine si daca are template-ul cred ca se rezolva, plus ca are si el destule grafice ca si fundal ;)

 

ps: inca nu am terminat de reconditionat ttr-ul, pentur el intrebam, ca vreau sa-l fac giugiuc si sa il scot la piata, dar parca vad ca apar carcotasii de servici :)))

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, cu italienii ajungem la 200euro kitul... cam scump, Cristi de la "stikere moto" are setul pt cele de enduro/cross la 100si ceva, dar sunt de foarte buna calitate, probate de mine la hardenduro m-au tinut un an aproape, plus ca pot comanda individual orice piesa din set.

am sa fac o intrebare maine si daca are template-ul cred ca se rezolva, plus ca are si el destule grafice ca si fundal ;)

 

ps: inca nu am terminat de reconditionat ttr-ul, pentur el intrebam, ca vreau sa-l fac giugiuc si sa il scot la piata, dar parca vad ca apar carcotasii de servici :)))

 

Am sa ma apuc zilele astea sa masor plasticele si sa incerc sa le dau baietilor de la StickereMoto, poate reusesc sa-mi faca ceva pentru TTE.

Ale italienilor is faine, dar pe cand mai adun si cauciucuri, schimb de ulei si alte cheltuieli, depasesc valoarea motorului...

 

Carcotasi vor aparea mereu la orice, dar unul care cauta un TTR in mintile lui, stie cat de greu e de gasit unul la noi.

Anul trecut am cautat disperat un TTR si, dupa ce riscam sa se termine sezonul pana sa gasesc unul, mi-am luat TTE...bun si asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

habar nu am, e 10 clase sub lc4 din toate punctele de vedere... momentan e in pauza proiectul ca am ceva lucrari dar mi-ai dat o idee buna, un set de poze va ajuta sigur la vanzare! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...