Sari la conținut

Intrebare pentru electricieni


FanFane
 Share

Postări Recomandate

merge cu bricheta :)

Multumesc baieti. :)

 

Din pacate, nu am reusit decat juma de ora, undeva pe la 9 seara duminica, sa cobor pe la motor. Momentan am demontat mufele vechi numai. Dar mi-am luat de toate, si pistol de lipit la 12 v, si varnish termocontractor, si niste tuburi din alea de sertizare. O sa ma hotarasc la momentul respectiv ce folosesc. Mai am o singura intrebare - la alea termocontractoare, cu ce sa le incalzesc ? E ok o bricheta sau pistolul de lipit ? Sau e prea mare temperatura ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc baieti. :)

 

Din pacate, nu am reusit decat juma de ora, undeva pe la 9 seara duminica, sa cobor pe la motor. Momentan am demontat mufele vechi numai. Dar mi-am luat de toate, si pistol de lipit la 12 v, si varnish termocontractor, si niste tuburi din alea de sertizare. O sa ma hotarasc la momentul respectiv ce folosesc. Mai am o singura intrebare - la alea termocontractoare, cu ce sa le incalzesc ? E ok o bricheta sau pistolul de lipit ? Sau e prea mare temperatura ?

» Post actualizat in 07 Feb 2018 13:35

Sa te vad cum faci tu internet wireless, ca nu bate nici mobilul pana acolo. :)

simplu mai. facem browse. pe localhost :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cositorul cam crapa la vibratii. De aia e mai bine sa-l eviti ca sa nu dai in contacte imperfecte, si nu e mit urban, orice instalatie electrica OEM cam evita cositorul!

» Post actualizat in 01 Feb 2018 11:21

autovulcanizabila poate , dar aia nu e siliconica.

Like,

In nici o instalatie electrica auto/moto nu o sa gasesti mufe originale cu firele cositorite de lamelele conectorilor. Firele de cupru se preseaza/sertizeaza pe capetele lamelelor. Cupru pe cupru e un mai bun contact contrar legendelor populare care ar spune ca e cositorul/cositorirea. (fa un test la circutiul de CATV din casa, in loc de splitere sau imbinari de trecere standard fa lipituri cu cositor si iti garantez ca la al 3-lea TV nu mai ai semnal.)

 

 

aliajele actuale de lipit nu mai contin plumb. Ce crapa la vibratii e cositorire cu aliaj cu plumb. ......

Nope, primele incercari la inceputul anilor 2000 de a elimina plumbul din aliajul de lipire (din cauza directivelor EU si globale anti-poluare) au dus la un material care crapa la vibratii. Exista multe masini, mai ales japoneze din 2000-2003 care au problema asta, crapa lipiturile in ECU, in BORD si in alte cablaje din cauza ca-s cositorite cu aliaj fara plumb inca ne-perfectionat. Intre timp au remediat si au reusit sa obina un aliaj fara plumb la fel de rezistent.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12V! Cositorit + tub termostrangaretz. O rezolvai in maxim 15min cu ajutorul unuia dintre colegii care s-au oferit...

 

Poate in vis... Mi-a luat juma de ora doar sa scot mufele alea cu scrum. Si nu ai loc de doi oameni pentru multi-tasking. Cel mult unu sa stea cu lumina si cu sculele la indemana. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...