Sari la conținut

Filet distrus - Picior furca


Postări Recomandate

Salutare,

 

Am nevoie, va rog, de o recomandare. Un " mester " a distrus filetele de la unul din picioarele furcii.

Este vorba de "pinch bolts", suruburile care strang in jurul axului. Ca rezolvare, a bagat doua suruburi mai lungi si la capete a pus piulite. Poate n-ar fi fost o problema daca suprafetele de contact, cap surub si piulita, ar fi fost paralele. Insa, nu sunt, drept urmare suruburile s-au strambat in partea de jos unde au fost puse piulite.

 

Neavand experienta cu astfel de ciomageli, singura solutie care-mi vine in cap este de dat doua filete noi si pus suruburi noi, mai mari.

 

Orice sfat este mai multe decat binevenit.

post-73091-0-31982400-1533156202_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Cavaleru - Nu imi e de estetic, imi e sa nu pocneasca suruburile. Pun o poza, maine, sa vezi despre ce e vorba.

@Jumba - Da-mi, te rog, nr tau de telefon pe MP. Te sun maine. Suruburile originale, care lipsesc pe partea aia, erau M6x30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca erau M6, poti gauri la 6.4 si apoi face filet la M8. De acolo, pui un surub cu cap rotund, locas de imbus, si daca nu intra in gaura capul surubului, il strunjesti oleaca ca sa intre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca erau M6, poti gauri la 6.4 si apoi face filet la M8. De acolo, pui un surub cu cap rotund, locas de imbus, si daca nu intra in gaura capul surubului, il strunjesti oleaca ca sa intre.

@Cozmino Solutia ta mi se pare foarte buna.

Pui suruburi un pic mai lungi, si la capul surubului si la piulita pui cate o busce ca sa iti ramana suprefetele de strangere capsurub-piulita paralele. Rogi un strungar sa ti le faca.

Daca nu te deranjeaza estetic este cea mai eleganta solutie. Pui piulita cu autoblocare si ai scapat de probleme.

Personal eu as ramane la aceasta solutie.

 

Daca tii sa refaci filetele subscriu la transformarea gaurilor in M8.

Lucrarea este un pic mai dificila in sensul ca doar partea opusa capului surubului are filet, cea de la capul surubului nu.

Adica in partea de jos dai gaura cu 6,4 mm (eventual le faci pe amandoua de 6,4 mm) si faci filet de jos in sus cum se vede in poza. Apoi largesti gaura de deasupra la 8,2 mm, cu atentie ca sa nu belesti filetul. Poti sa largesti si cu 8,5 mm dar ma gandeam sa ramana cat mai mult material de la marginea gaurii la marginea piesei.

 

Ai grija cand dai gaurile, ca cele doua doua sa ramana coliniare - adica cand o largesti pe cea de deasupra. Cu gaura de 8,2 sau 8,5 ai un pic de loc de eroare.

 

Turatie mica la bormasina si viteza de avans mica, adica nu apesi tare, si atentie sa incerci sa mergi pe axul gaurii existente.

 

Strans cu cheia dinamometrica si avand in vedere cu nu mai ai cap hexagonal cu guler la surub, poti sa pui o picatura de zeama pentru blocat suruburi, de ex. Loctite 243.

 

Ca au belit meseriasii un filet, deh, se mai intampla, dar pe amandoua .... Oameni hotarati.

 

Succes!

» Post actualizat in 02 Aug 2018 08:17

@Cozmino

Acuma am vazut ceea ce ai scris lui Cavaleru.

Suruburile nu pocnesc, se intind daca le strangi in disperare si daca insisti sa strangi la ele, evident, se rup.

 

Pe acele suruburi nu le solicita nimeni in afara mecanicului care le strange.

 

@cavaleru: solutia lui cozmino nu este tiganeala. Este o solutie normala. Motivul pentru care la fabrica nu se pune cu surub cu piulita este ca ar avea muncitorul problema sa tina cu cele 2 maina cheia de strans, si cu alta care nu mai exista sa tina contra la piulita :).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vz decat M8 la suruburile de genul, niciodata M6. Bine, nu ca le-as sti eu pe toate, ar putea exista.

Greu de confectionat bucse taiate oblic fix la unghiul care trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vz decat M8 la suruburile de genul, niciodata M6. Bine, nu ca le-as sti eu pe toate, ar putea exista.

Greu de confectionat bucse taiate oblic fix la unghiul care trebuie!

Corect. Nimica nu este usor pe lumea asta :).

Si nici filetul nu o sa fie usor sa il dea daca incepe de la suprafata oblica. Daca incearca sa dea vreo gaura din jos in sus, cum sta motorul pe roti, o sa iasa aiurea.

Ramane functionala varianta: da o gaura de 6,4 prin ambele gauri, de la locul unde vine capul surubului , apoi o gaura de 8,5 pe unde va trece surubul, fara sa beleasca gaura de 6,4 unde vine filetul. Apoi sa dea filetul prin gaura de 8,5 ca sa intre perpendicular pe suprafata unde vine filetul.

 

Data jos piesa, pusa pe un sistem de fixare corespunzator si lucrat cu atentie si rabdare. Se poate face treaba bine cu o masina de gaurit coloana ca sa iasa gaurile concentrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...