Sari la conținut

recomandare maxiscuter 250-400


B299JOY
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Stiu ca au fost multe topicuri privind recomandarea, dar nu exact ce ma intereseaza pe mine asa ca incerc sa deschid altul.

 

Rog colegii care detin sa ma ajute cu cateva idei :

 

Am avut un bandit 600 timp de 3 ani si vreo 10.000 km. Am permisul A de vreo 5 si B de vreo 10.

 

Avantajele pentru un maxiscuter din punctul meu de vedere sunt (fata de motor) :

 

confort,

spatiul sub sa /topcase - nu mai trebuie sa car casca dupa mine la birou

nu stric pantofii schimb vitezele

pret achizitie

pret intretinere - aici trebuie sa ma ajutati voi pt ca nu stiu exact costurile la un maxi

 

Dupa cateva luni petrecute in italia am prins gustul unui maxiscuter si vreau sa-mi iau pentru oras/naveta spre serviciu.

 

Imi place atlanticul , dar nu stiu exact ce parere aveti despre el ?

In italia nu era recomandat si toti mecanicii imi spuneau sa ma orientez catre Burgman.

 

Asadar ce ma sfatuiti intre :

 

Atlantic

Majesty

Burgman

si altele recomandate de voi ...

 

Este si un mecanic bun in Bucuresti care ma poate ajuta cu o constatare ?

 

 

Nu stiu daca e important de mentionat, dar am 1.88m deci cred ca si dimensiunea lui este importanta.

 

Multumesc

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez un lucru important - aproximativ 1000-1500 euro buget.

 

Imi puteti spune si niste preturi aproxiamtive de intretinere : uleiul si filtrele, curele, caucicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burgman sau alte maxi din categoria asta de marime sunt maricele pt mers zi de zi in Bucuresti. Pentru oras aglomerat mai bine iei ceva mai slim si mai scurt cu topcase si ai rezolvat problema dar la drum lung nu prea e ok. Cu Burgmanul poti face lejer touring chiar si de cursa lunga cat timp nu ai pretentii de 150+ km/h constant pe autostrada.

 

Deci depinde ce nevoi ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burgman sau alte maxi din categoria asta de marime sunt maricele pt mers zi de zi in Bucuresti. Pentru oras aglomerat mai bine iei ceva mai slim si mai scurt cu topcase si ai rezolvat problema dar la drum lung nu prea e ok. Cu Burgmanul poti face lejer touring chiar si de cursa lunga cat timp nu ai pretentii de 150+ km/h constant pe autostrada.

 

Deci depinde ce nevoi ai.

 

sincer in italia era plin de honda sh150 si ma tenta, dar mi se pare prea mic pt mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Tu il iei strict pentru servici - acasa, nu are timp sa te incomodeze marimea lui.

De fapt daca ai vazut ca Italia este plina de asa ceva ai si raspunsul la dilema ta.

Problema este la pret, 1500 este limita minima sa gasesti ceva bun.

Vezi ca se vindea un Beverly 300 parca pe aici si la pret era bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 10.000 km merg cu burgman k7 400 cmc. inainte am mers cu leonardo de 250, pantheon de 150, si doua motociclete. Avantaje burgman : consum intre 3,5-4,5. Viteza de croaziea linistit 120 km, spatiu imens sub sa. Ghidonul poti sa-l mai ,,ridici,, pentru mai mult spatiu. Schimb de ulei la aprox 3000 km cost cu filtre mediocru. In el intra aprox 1,2 l ulei, filtru e cam 15 lei filtru de aer vreao 30 lei. Curele variatoare ambreiaj probabil la fel ca la restul. In Timisoara inca am loc intre coloane la semafor. Personal vreau sa trec la honda integra sau honda nc in functie de numarul de km pe care ii gasesc la un buget de 4000 euro. Pentru mine maxiscuterele sunt suficiente momentan desi sunt tentat sa revin la moto dupa 8 ani de scitere si maxiscutere. Ca alegere as merge si eu pe burgman dar de la modelul k7 in sus. Restul chiar par vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult tuturor pt sfaturi / idei. O sa caut un sh150 sa vad cum stau pe el, dar gandul imi sta tot la ceva mai voluminos pt confort.

Inteleg ca reviziile nu sunt foarte costisitoare. Consumul sa fie un ~ 5% pe oras ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...