Jump to content
AlexVanca

Se poate conduce scuter de 125 cu A1 daca el este inmatriculat ca moped la primarie?

Recommended Posts

Salut. Curand am luat permisul de A1 si am un scuter de 125cc. Problema este ca in acte este trecut cu motor de 125cc dar este inregistrat la primarie ca moped. Pot merge asa cu el, se considera fals in acte? Sau trebuie inmatriculat la RAR?

Tu consideri ca este corecta situatia asta?

Daca raspunsul tau este DA, atunci mergi asa mai departe si norocul tau daca te opreste unul de la Rutiera. Nu ai facut tu falsul...daca este fals in acte; nu cred ca intra direct la fals in acte in Justitie.

Daca raspunsul tau este NU atunci trebuie urmate procedurile de inmatriculare.

Oricum, situatia este interesanta si te rog sa ne tii la curent cu noutatile. 

Asfalt uscat!

Conform legii, moped: nu depasteste 50cc, nu depaseste 45km/h, maxim 4kw putere. tu ai 125. Cam ce crezi, e legal, sau nu e? Iti raspund, nu e, de nici o culoare ,legal. Risti mult, mergand cu el asa. LA primul control, ai sanse sa ramai fara permis, plus alte distractii, de ordin legal.

Daca scuterul are actele ok, bat cu seriile de sasiu-motor, ia si fa i RAR, si mergi la politie sa il inmatriculezi. Nu te juca.

La 11.06.2019 la 14:58, AlexVanca a spus:

Salut. Curand am luat permisul de A1 si am un scuter de 125cc. Problema este ca in acte este trecut cu motor de 125cc dar este inregistrat la primarie ca moped. Pot merge asa cu el, se considera fals in acte? Sau trebuie inmatriculat la RAR?

Daca intrebarea nu este la mishto, inseamna ca imaturitatea este crasa.

Atunci nu ma mai mira imbecilii care-si gonesc la miezul noptii gioarsele cu tobe zgomotoase...

Eu am nişte păreri despre primăria care a înregistrat scuterul.

Acum 10 minute, Penetru a spus:

Eu am nişte păreri despre primăria care a înregistrat scuterul.

aia inregistreaza hartii. Crezi ca se uita la tartareata?

Ar trebui să se uite la CIV.

Daca politistul este surd atunci poti sa-l pacalesti. Sunetul motorului este total diferit.

"Se poate conduce scuter de 125 cu A1 daca el este inmatriculat ca moped la primarie?"

-

Dacă vehiculul este "înmatriculat" (adică înregistrat de h'autoritate, identificabil) iar tu ai permis cat. A1 nu văd unde ar fi pericolul social.

Drum uscat!

Că h'autoritatea nu îşi cunoaşte atribuţiile (sau face greşeli) nu este problema ta.

În acest caz.

Nu de alta, dar am mai văzut şi vehicule off-road (ATV-uri) înmatriculate ca autoturisme stradale şi conduse cu permis cat.B,

ba chiar şi cizmari înmatriculaţi ca preşedinte. Sau infractori şefi de partid.

Mai contează?  

:crack:

E stat de drept! Strâmb.

În rest ... pretenţii şi impresii artistice.  :lol:

Dar este o ţară liberă!