Sari la conținut

Accident La Prima Plimbare


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

Nu iti dai seama ca dupa aceasta filozofie nu ar mai exista astronauti, piloti de avioane si mai stiu eu cate meserii periculoase sunt????

 

permite-mi sa te corectez putin: motociclismul nu este o meserie si nu mori de foame daca nu-l practici! :bigstar: :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu sunt de acord cu aceasta optica.... Mi se pare cel putin exagerata. Nu iti dai seama ca dupa aceasta filozofie nu ar mai exista astronauti, piloti de avioane si mai stiu eu cate meserii periculoase sunt????

 

Daca ai facut un copil nu inseamna ca tre sa iti tai toate bucuriile vietii.

cam superficiala comparatie, scuza-ma dar nu cred ca ai inteles exact ce am vrut sa spun. Fa analiza pe text.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu aceasta optica.... Mi se pare cel putin exagerata. Nu iti dai seama ca dupa aceasta filozofie nu ar mai exista astronauti, piloti de avioane si mai stiu eu cate meserii periculoase sunt????

 

Daca ai facut un copil nu inseamna ca tre sa iti tai toate bucuriile vietii.

tocmai, nu trebuie sa-ti tai toate bucuriile vietii, ci numai unele dintre ele. nu zice nimeni ca daca ai facut un copil trebuie sa stai incuiat in casa, dar mi se pare de bun simt sa elimini macar activitatile cu risc foarte mare, pentru ca indiferent ce parere ai tu sau altii ca tine, NU MERITA. daca te-ar pune cineva sa alegi intre motocicleta si familie ai alege motocicleta? daca da, nu mai da reply.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai, nu trebuie sa-ti tai toate bucuriile vietii, ci numai unele dintre ele. nu zice nimeni ca daca ai facut un copil trebuie sa stai incuiat in casa, dar mi se pare de bun simt sa elimini macar activitatile cu risc foarte mare, pentru ca indiferent ce parere ai tu sau altii ca tine, NU MERITA. daca te-ar pune cineva sa alegi intre motocicleta si familie ai alege motocicleta? daca da, nu mai da reply.

 

Mi se pare o aberatie sa trebuiasca sa aleg intre cele doua, le pot avea pe amandoua. Cunosc forte multi oameni cu familie si motor, un nu exclude pe cealalta...

 

Altii ca mine??? Cum sunt eu, mai fin psiholog care esti?

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa poti judeca cinstit si corect pe cineva,cauta sa te pui in locul lui in situatia respectiva...vad pe aici destui tineri rebeli,mamosi si plini de sfaturi...dar daca ii intrebi cum si-au luat permisul si motorul cei mai multi vor raspunde ca au facut asta in ciuda opozitiei vehemente a parintilor...asta si-au dorit si asta a facut...deci,dreptatea e intr-un singur sens...copii au dreptul sa fie rebeli,sa faca ce vor atata timp cat simt ca au aceasta pasiune,noi parintii BA...F**k...ei uite ca avem si noi momentele noastre de revolta,ei uite ca avem si noi dreptul sa ne traim viata asa cum credem de cuviinta,ei uite ca...asa vor muschii mei :bigstar: ...si am mai spus pe aici,nu e asta un semn ca as fi un parinte iresponsabil,ma straduiesc sa imbin cat mai bine pasiunea mea cu datoria de parinte,altfel,probabil,as fi doar prea umila sluga a copilului(stiu ca voua v-ar placea al naibii de mult ca parintii sa fie doar inepuizabila voastra sursa de venituri si daca se poate,sa nici nu comentam niciodata nimic referitor la atitudinile voastre,ar fi cu atat mai bine)

 

...si de-o fi sa fie vreodata rau,nu pot spune decat ca asta mi-a fost scris(va asigur ca sunt 1001 alte cauze din care se poate muri)...

 

@zahei,uneori ne alegem profesia si din pasiune...ce ar trebui sa faca atunci un pilot,sau un scafandru sau...alte zeci de profesii care implica o doza de risc?...la primul copil sa renuntam si sa ne alegem profesii mai domestice?...cred ca si a fi bucatar implica anumite riscuri...zau ca nu-mi vine in minte nici o profesie care sa fie 100% ferita de primejdii :grinbandit:

Editat de old_scorpion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yeah. whatever. go for it. ma amuza la nebunie rabufnirile tardive ale unor parinti care au impresia ca nu si-au trait viata. omule, familia e viata ta, numai ca unii inteleg asta atat de tarziu :grinbandit: vad ca n-ati inteles mesajul. nu-i nimic, o sa-l intelegeti mai devreme sau mai tarziu. e o alegere pur subiectiva si nu am de gand sa va judec pentru ea. cu toate astea, adevarul tot nu se schimba. daca si cand pui in balanta, NU MERITA. unii isi iubesc mai mult familia decat pe ei insisi, altii sunt mai egoisti. chiar si cei mai egoisti regreta ca nu-si pot invata personal copilul sa schieze, pentru ca i-a schilodit un accident de motocicleta. chestie de alegere personala. acesta este inceputul unui flame pe care nu am de gand sa-l mai alimentez. domnisoara roxana, copilul tau merita sa fie crescut de mama lui naturala. mai mult, merita sa poata alerga impreuna cu ea, etc. parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yeah. whatever. go for it. ma amuza la nebunie rabufnirile tardive ale unor parinti care au impresia ca nu si-au trait viata. omule, familia e viata ta, numai ca unii inteleg asta atat de tarziu :grinbandit: vad ca n-ati inteles mesajul. nu-i nimic, o sa-l intelegeti mai devreme sau mai tarziu. e o alegere pur subiectiva si nu am de gand sa va judec pentru ea. cu toate astea, adevarul tot nu se schimba. daca si cand pui in balanta, NU MERITA. unii isi iubesc mai mult familia decat pe ei insisi, altii sunt mai egoisti. chiar si cei mai egoisti regreta ca nu-si pot invata personal copilul sa schieze, pentru ca i-a schilodit un accident de motocicleta. chestie de alegere personala. acesta este inceputul unui flame pe care nu am de gand sa-l mai alimentez. domnisoara roxana, copilul tau merita sa fie crescut de mama lui naturala. mai mult, merita sa poata alerga impreuna cu ea, etc. parerea mea.

pana la urma asa si e,alegerea e a fiecaruia dintre noi...ti-am citit profilul din curiozitatea de a vedea ce varsta ai,din pacate nu pot crede ca te apropii de venerabila varsta de 63 de ani,pt ca,cu siguranta altfel ai fi vazut lucrurile...

si nu vad de ce o discutie despre viata,despre principii ar putea fi un flame...mai curand cred ca si unii si altii am avea cate ceva de invatat...trebuie doar sa avem si bunavointa de a o face...

recunosc sincer ca sunt constient de pericolele la care ne expunem atunci cand calatorim pe doua roti,dar de aici pana la a vedea totul in negru,la a ne vedea clipa de clipa morti,schiloditi,chiar mi se pare aberant...

Editat de old_scorpion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yeah. whatever. go for it. ma amuza la nebunie rabufnirile tardive ale unor parinti care au impresia ca nu si-au trait viata. omule, familia e viata ta, numai ca unii inteleg asta atat de tarziu :grinbandit: vad ca n-ati inteles mesajul. nu-i nimic, o sa-l intelegeti mai devreme sau mai tarziu. e o alegere pur subiectiva si nu am de gand sa va judec pentru ea. cu toate astea, adevarul tot nu se schimba. daca si cand pui in balanta, NU MERITA. unii isi iubesc mai mult familia decat pe ei insisi, altii sunt mai egoisti. chiar si cei mai egoisti regreta ca nu-si pot invata personal copilul sa schieze, pentru ca i-a schilodit un accident de motocicleta. chestie de alegere personala. acesta este inceputul unui flame pe care nu am de gand sa-l mai alimentez. domnisoara roxana, copilul tau merita sa fie crescut de mama lui naturala. mai mult, merita sa poata alerga impreuna cu ea, etc. parerea mea.

 

De acord!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yeah. whatever. go for it. ma amuza la nebunie rabufnirile tardive ale unor parinti care au impresia ca nu si-au trait viata. omule, familia e viata ta, numai ca unii inteleg asta atat de tarziu :bigstar: vad ca n-ati inteles mesajul. nu-i nimic, o sa-l intelegeti mai devreme sau mai tarziu. e o alegere pur subiectiva si nu am de gand sa va judec pentru ea. cu toate astea, adevarul tot nu se schimba. daca si cand pui in balanta, NU MERITA. unii isi iubesc mai mult familia decat pe ei insisi, altii sunt mai egoisti. chiar si cei mai egoisti regreta ca nu-si pot invata personal copilul sa schieze, pentru ca i-a schilodit un accident de motocicleta. chestie de alegere personala. acesta este inceputul unui flame pe care nu am de gand sa-l mai alimentez. domnisoara roxana, copilul tau merita sa fie crescut de mama lui naturala. mai mult, merita sa poata alerga impreuna cu ea, etc. parerea mea.

 

Frate esti dus rau de tot... Auzi, daca te sui pe motor esti mort... Luati aminte copii :grinbandit:

 

Rabufniri tardive... de unde le-oi scoate?

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate unii vorbesc din ce au patit, pe cand unul ca tine inca crede ca tot ce zboara se mananca si sunt mari motociclisti...

Sunt dispus sa pun la bataie o lada de bere daca demonstrezi ca ai permisul de mai mult de 1 an. Nu glumesc !

 

Nu trebuie inteles ca nu ne mai urcam pe motor,doar ca trebuie sa te gandesti bine inainte de a apasa schimbatorul in 1-a. Al dracu' de bine..

Si da, sunt oameni care de dragul familiei sau de frica de a nu-i lasa singuri prefera sa stea pe bara. Cand vei realiza(la modul cel mai serios, nu doar din vorbe) ca printr-o singura clipa de neatentie din partea ta,sau , mai rau, a altora , poti deveni doar o cifra intr-o statistica, iti vei schimba opinia.

 

Momentan imi fac damblaua cu motorul, dar poti fi convins ca atunci cand voi avea familia mea de care voi fi direct responsabil, ma voi gandi serios daca continui cu moto sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan imi fac damblaua cu motorul, dar poti fi convins ca atunci cand voi avea familia mea de care voi fi direct responsabil, ma voi gandi serios daca continui cu moto sau nu.

Hmmm, fiecare are dreptul la propria pararere,punct.

Uite ca eu, si is convins ca mai sunt multi ca mine, am famelie si copil si inca ma dau destul de mult cu motorul si asta nu inseamna ca as fi iresponsabil sau mai stiu eu ce.E drept ca nu-i mai dau "pe p**dă" ca acum 8-10 ani cand eram "fecior", insa in limite rezonabile mai scap la cate un 200 de 3-4 ori pe an, sa zicem, cand conditiile o permit.

Si cand vei fi si tu in pozitia noastra, ca asta-i ordinea fireasca a lucrurilor, ma indoiesc ca vei urca scula in pod si daca o vei face vei regreta rau de tot cand ai sa ne vezi cum motociclim in continuare.

Repet, fiecare are dreptul la propria parere, dupa propria capacitate de filtrare si intelegere.

BTW:cunosc oameni care au motorit cate 6-8 ani prin capitala pe vitezane >1000 cc si nu le-au prabusit deloc si mai stiu si alte specimene care au cazut in coor pe linie dreapta de pe un 250 cc, motocicleta sarind pe trotuar facand terci o femeie in varsta - la asta ma refer cand zic "fiecare dupa propria capacitate".

Peace.

Editat de S George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar fiecare cu parerea lui...ceea ce am spus mai sus era propriul meu punct de vedere.

prin pus cheile in cui nu ma refeream ca nu ma voi mai sui pe moto never ever, plimbari frumoase vor mai fi( cu super precautile de rigoare), dar nu voi mai sta 20 din 24 ore pe motor :grinbandit:.....

Cat despre pus pe jos, in 2 ani nu am scapat-o niciodata si sper sa o tin asa mult si bine. Dar pot spune despre mine ca-s cumpatat si stiu care sunt limitele (ale mele si ale motoretei din dotare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recunosc sincer ca sunt constient de pericolele la care ne expunem atunci cand calatorim pe doua roti,dar de aici pana la a vedea totul in negru,la a ne vedea clipa de clipa morti,schiloditi,chiar mi se pare aberant...

esti foarte sigur ca e aberant? dupa ce vezi moartea cu ochii iti refaci sistemul de valori.

 

Frate esti dus rau de tot... Auzi, daca te sui pe motor esti mort... Luati aminte copii :grinbandit:

in primul rand nu cred ca am afirmat ca daca te sui pe motor esti mort. in alta ordine de idei, fiule, cate accidente grave ai avut? schimbam impresii dupa primul, vrei? atitudinea asta teribilista n-o sa te ajute, daca vrei sa intelegi ce spun.

 

pentru toti ceilalti: cea mai mare capcana e chiar convingerea ca experienta si cumpatarea ta te vor tine departe de evenimentele nefericite. experienta si cumpatarea nu sunt suficiente. mai trebuie o cantitate suficienta de frica si o doza excesiva de noroc (sau lipsa unei cantitati oricat de mici de ghinion, dupa caz). motociclismul este o ruleta ruseasca, indiferent cat de multa experienta ai. prin aceasta prisma am dat sfaturile de mai sus. cine are urechi sa auda, cine nu sa ramana in continuare invincibil. eu am demonstrat deja ca sunt nemuritor, va astept si pe voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello! Hei! Usor! Da stiu ca v-ati incins....

 

Nu o luati chiar asa de serios, eu stiu ca viata si familia e un lucru serios, dar sunt atat de multe unghiuri de vedere si atat de multe variabile si pericole in viata. Probabil, ca o mama ce sunt (presupunand ca raman pe picioare si nu apare alta mama nenaturala in peisaj :baldy: ) ar trebui sa imi feresc copilul de: ski (se poate la fel de bine schilodi), de inot (se poate ineca), de mersul la scoala (poti inebuni cu sistemul actual de invatamant sau poti sa te imprietenesti cu niste drogati si sa o iei pe o cale aiurea), de condusul unei masini (periculos si asta, nu puteti nega), de mersul cu avionul (...) samd... Exagerez si eu acum dar pana la urma multe lucruri in viata le facem asumandu-ne un risc mai mare sau mai mic. Scopurile sunt uneori impuse (de munca sau conjunctura) sau pur si simplu de o placere egoista si personala, sau chiar de dorinta de a fi mai sanatosi (vezi multe sporturi aparent inofensive). De aceea riscul este parte din noi si probabil ca limitele intre un risc mic si risc mare si le stabileste fiecare daca nu cineva de sus... Uneori simt ca si stresul de la munca e un risc si imi vine sa renunt. Si atunci cine ar plati gradinita si o familie intreaga (atat juniori si seniori)? Daca familia e cel mai de pret lucru ar trebui sa stam mai mult alaturi de ea, cred ca asta e cea mai mare crima, ca muncim 12 ore pe zi si venim dupa aia muci acasa ca sa culcam repede copilul si gata. Ca uneori mai ai nevoie de o refulare si de o iesire din rutina ... tocmai ca sa vii acasa zambind si sa ai puterea si energia sa te mai joci cu un copil si sa faci sex nebun cu barbatu... sa fie asta ceva atat de condamnat?

 

In alta ordine de idei, Zahei, multumesc pentru "domnisoara" dar nu mai sunt de mult... :bigstar:

 

Nu va mai certati din cauza asta, fiecare decide cum e mai bine pentru el si familia si viata lui.. un schimb de opinii e bine venit dar nu o luati personal pentru ca nu e cazul. motocicleta cu toate riscurile si placerile ei nu ma va dezamagi probabil niciodata, sper ca nici comunicatea din care facem parte cu totii :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Iar in ceea ce priveste motorul e bun pentru un incepator. Poti incepe pe orice motor daca esti in stare, s-a mai discutat pe forum.

 

Important e ca ai constientizat ce s-a intamplat.

 

Da teoretic poti incepe pe orice motor, dar sansele de a invata cum trebuie si de a supravietui primei caderi scad exponential cu cat capacitatea cilindrica a motorului este mai mare. Iar daca motorul mai e si sportiv...

 

 

esti foarte sigur ca e aberant? dupa ce vezi moartea cu ochii iti refaci sistemul de valori.

 

 

in primul rand nu cred ca am afirmat ca daca te sui pe motor esti mort. in alta ordine de idei, fiule, cate accidente grave ai avut? schimbam impresii dupa primul, vrei? atitudinea asta teribilista n-o sa te ajute, daca vrei sa intelegi ce spun.

 

 

Care atitudine teribilista?

 

Si cu fiule sa vorbesti cu aia mai mici ca tine, ca dupa cum vorbesti nu ai mai mult de 22 de ani nu ai.

 

Recunosc nu am avut accidente grave, am avut doar 4 accidente pana acum 3 minore si unul de am avut noroc.

 

Dar nu am condus beat, nu am luat motor monstruos de mare, mi-am luat protectii si niciodata nu am zburat mai repede decat ingerul meu pazitor.

 

Nu m-am erijat in mare motociclist, sunt un incepator, dar cand vin unii si emit teorii de genul ai familie te lasi de motor, am dreptul sa-mi spun parerea.

 

Iar faptul ca tu ai avut niste accidente, nu te fac un messia, poti avea opinii gresite ca toti ceilalti. In cazul de fata, in legatura cu atitudinea pe care trebuie s-o iei dupa ce iti intemeiezi o familie eu nu sunt de acord cu asa ceva. Atat.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te asigur, pot sa-ti spun "fiule". nu-i o formula de impolitete, doar subliniez diferenta de varsta. nu stiu de ce dar am impresia ca vrei sa te certi cu mine. ei bine, asta nu se poate, pentru ca mie putin imi pasa ce patesti tu pe motor. nu inteleg de unde ai dedus ca as avea nevoie sa aprobi tu ce scriu eu. eu prezint fapte si adevaruri general valabile, intr-un sistem de valori normal. e dreptul tau sa nu fii de acord, dar asta nu te face mai destept. 3 accidente? daca ai cazut de 3 ori pe linia de tramvai, alea sunt incidente. foarte rau ca nu ai condus niciodata beat. cred ca ar trebui sa incepi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti foarte sigur ca e aberant? dupa ce vezi moartea cu ochii iti refaci sistemul de valori.

sper din tot sufletul ca in curand sa ne vedem la intruniri,sa stam la o bere si sa povestim...da,si nu odata ci de cel putin 3 ori la modul serios...ce-am invatat?...ca trebuie sa fim constienti ca "ea" exista :grinbandit: ...dar nici sa ajungem sa facem din asta o obsesie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

obsesie, dar pentru viata. :grinbandit: distractie placuta la intruniri, mie nu-mi plac. prea multa bautura si prea putin altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dispus sa pun la bataie o lada de bere daca demonstrezi ca ai permisul de mai mult de 1 an. Nu glumesc !

 

@marmota, ramane valabila oferta, ca nu ne-ai spus decat ca ai cazut de 4 ori, dar nu si de cand incerci treaba asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@marmota, ramane valabila oferta, ca nu ne-ai spus decat ca ai cazut de 4 ori, dar nu si de cand incerci treaba asta...

 

Am carnetul din iunie 2006. Si aproape 12000 de km pana acum.

 

Ce relevanta are treaba asta in cazul de fata?

 

te asigur, pot sa-ti spun "fiule". nu-i o formula de impolitete, doar subliniez diferenta de varsta. nu stiu de ce dar am impresia ca vrei sa te certi cu mine. ei bine, asta nu se poate, pentru ca mie putin imi pasa ce patesti tu pe motor. nu inteleg de unde ai dedus ca as avea nevoie sa aprobi tu ce scriu eu. eu prezint fapte si adevaruri general valabile, intr-un sistem de valori normal. e dreptul tau sa nu fii de acord, dar asta nu te face mai destept. 3 accidente? daca ai cazut de 3 ori pe linia de tramvai, alea sunt incidente. foarte rau ca nu ai condus niciodata beat. cred ca ar trebui sa incepi!

 

Nu am chef sa ma cert cu nimeni. Doar ca nu sunt de acord cu ceea ce spui. O discutie in contradictoriu nu este o cearta.

 

Afirmatia despre condusul beat pune afirmatiile tale intr-o lumina si mai putin credibila...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am carnetul din iunie 2006. Si aproape 12000 de km pana acum.

 

Ce relevanta are treaba asta in cazul de fata?

 

are o foarte mare relevanta. Intreaba-te cum de mi-am dat seama ca nici macar n-ai implinit un an cu A-ul,si poate iti vei da seama ce am vrut sa spun.

ar fi multe de spus, dar probabil le vei intelege cand vei merge sa ingropi vreun pustan care credea ca asa ceva se intampla numai in filme si ca noi suntem de fapt invincibili.

 

deci oferta cu lada de bere pica, intrucat nu indeplinesti conditiile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

are o foarte mare relevanta. Intreaba-te cum de mi-am dat seama ca nici macar n-ai implinit un an cu A-ul,si poate iti vei da seama ce am vrut sa spun.

ar fi multe de spus, dar probabil le vei intelege cand vei merge sa ingropi vreun pustan care credea ca asa ceva se intampla numai in filme si ca noi suntem de fapt invincibili.

 

deci oferta cu lada de bere pica, intrucat nu indeplinesti conditiile...

 

Ce sa spun mare detectiv esti... Nici nu am postat pe forum o gramada de posturi in care am spus cand mi-am luat carnetul... Oricum nici nu voiam lada de bere. Ca sa ne uimesti pe toti cu perspicacitatea-ti autoproclamata, da si tu citatul/citatele din care ti-ai dat seama, mare zeu...

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate esti dus rau de tot... Auzi, daca te sui pe motor esti mort... Luati aminte copii :grinbandit:

 

Rabufniri tardive... de unde le-oi scoate?

 

here you go...

 

PS: daca crezi ca am stat sa caut prin forum mesajele tale sa aflu cand ti-ai luat permisul, te supraestimezi si te inseli amarnic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, toti motociclistii "are" un choi in plus. Nush cum se face, da' toti sar in sus cand li se pune sub semnul intrebarii capacitatea de a conduce perfect o motocicleta.

 

Da, mai, toti suntem niste mici Roººi, numai ca unii "e" mai putin Roººi decat altii. Iar unii e atat de putini Roººi incat ajung sa dea coltul cu mult inainte de vreme. Dar macar au murit, dupa cum zicea cineva, in strigatele de admiratie ale prietenilor.

 

Sigur, fiecare intelege ce vrea de-aici. Sunt sigur ca unii o sa retina doar faptul ca au un choi in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...