Sari la conținut

Accident La Prima Plimbare


RoxanaF
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 146
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nasol de tot, n-am cuvinte!Insanatosire grabnica, dar eu as reflecta daca sa ma mai sui pe motor.

 

Eu am mers in poligon cateva zile sa ma obisnuiesc cu motorul, recomand tuturor sa faca la fel, rugati un prieten sa va duca pana acolo si nu iesiti in trafic pana nu stapaniti comenzile.

 

Foarte urat ce ti s-a intamplat!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Multumesc mult pentru raspunsuri, sunteti grozavi si aveti cu totii dreptate! Greseli de incepatori, scolile imbecile din Romania... toate la un loc. Am o singura obs: la cat de pasionata sunt si cat de mult mi-am dorit pot paria ca as fi luat si traseul, chiar daca sunt fata :blink: Si probabil ca nu as mai fi cazut din prima ca o carpa.

 

Moralul meu eu bun si daca nu m-ar durea burta si operatia (de aia normala de 14 cm :D ) m-as sui si azi. Vedeti voi, eu sunt din categoria aia tacanita care se ridica si merge mai departe, problema reala este ca am o familie cu oameni normali si in clipa de fata TERIFIATI (pe buna dreptate, nu?). Ce sa zic, ma mai gandesc...

 

In a;ta ordine de idei...stie cineva o scoala ... post scoala aici in RO?

 

 

bine ca nu ai patit ceva mai rau si te poti ridica in continuare! :D scoala de pilotaj este pe la amkart, nu sunt din bucuresti dar sunt sigur ca forumistii din bucale te pot indruma acolo!

 

in legatura cu problema reala legata de familie te inteleg! dar totusi daca simti ca asta iti place te rog sa "ignori" oarecum frica lor! in ce sens? sa faci scoala de pilotaj. dupa scoala chiar daca prinzi si mai multa incredere in tine su-te intr-un loc liber. si cand zic liber ma refer la loc necirculat. eventual cu sotul tau care sa fie in masina si sa incercati sa simulati si voi niste obstacole. dupa aia incet-incet arata-le ca poti! si daca intr-adevar poti iesi si mai mult, pana or sa stea fara grija. motociclismul este un "sport" periculos. indiferent de omul care conduce motorul si de motor. numai eu stiu cate griji si-au facut ai mei parinti pt. mine desi ei nu sunt departe deloc de motoare. si nici bunicii si bunicile. dar asta este inceputul. unii cad in primii kilometrii, altii dupa foarte multi!

 

si eu stiu cum a fost de fiecare data cand am fost cu iubita mea, poate logodnica desi nici acum nu stim exact :rose: , in poligon cum imi faceam griji! si eu sunt innebunit dupa motoare!

 

keep ridin' :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o propunere:

 

cumpara doua statii de amisie receptie cu butoane de emisie continua.

roaga-te de un flacau de p'aci care are experienta sa te insoteasca cu motorul lui undedva intr-o zona cu trafic redus si sa-ti spuna in casca ce si cum urmeaza sa faci.

cred ca sfaturile auzite in casca o sa te faca sa intelegi mai bine ce si cum e cu fieratania de sub tine.

eu am permis de 15 ani si am condus toate felurile de motoare de la mobra la speed-uri si inca n-am cazut.

nu cred ca mai dureaza mul si poate o sa cad si eu sau cine stie....

oricum cred ca asistenta asta cu statiile e mai bine decat nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fato, nu e vina ta! E vina cretinoizilor care nu vor sa bage traseul la examenul moto!! Asta e, cum ai putea invata sa mergi in trafic facand jaloane si opturi!? Stai tu linistita ca experienta se capata si multa sanatate!

 

Deci, domnilor politisti de la BPR, cand bagam traseul la examenul moto???

 

 

da repede mai pui tu intrebari sa le dai idei .............. tu ai dat traseu la examen ???........ sau tot catinel catinel pe strada ai invatat ????........ ce usor e sa dai cu pietre cind te vezi cu sacii in caruta ..... nimeni nu sa nascut invatat ..... da a gresit ca sa dat direct pe strada cu motorul trb sa o ia incetisor pe vreun poligon , parcare teren de baschet la o scoala ........ eu ii tin pumnii poate nu lasa motorul in garaj sau boxa din cauza accidentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca mai bine baga la examen o rubrica in plus prin care sa ii invete pe automobilisti sa aibe grija pentru ca cele mai multe si mai groaznice accidente sunt din cauza neatentiei lor.

In rest toate cele bune si un ASFALT USCAT tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da repede mai pui tu intrebari sa le dai idei .............. tu ai dat traseu la examen ???

Scuze de off-topic, raspunsul "on" l-am dat prin pagina 3 sau 4.

Sa raspund eu in locul celui vizat de intrebarea citata aici.

DA.Eu am dat oras cu motorul in '96 cu "organu'" asezat fain frumos pe locul din spate.Nu ca ar fi fost mare lucru, dar era un factor de stres care ne-a determinat ca in afara de clasicele antrenamente de poligon sa exersam cu diversi prieteni kamikaze pe locul din spate si poate oarecum sa cunoastem si mai bine motorul.Pe vremea aia dadeai examen (inca) cu motorul tau.

Poate n-ar fi totusi o idee chiar asa rea reintroducerea "traseului" de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de dureros penntru prima plimbare. Insanatosire grabnica.

 

Sa speram ca citesc acest topic si alti incepatori. Este extrem de important sa exersezi cateva zile cu motorul inainte de a iesi in trafic, iar atunci cand vrei sa iesi pentru prima data ar fi bine sa o faci duminica dimineatza pentru ca e foarte liber orasu' .

Motocicleta(chiar si un scuter) te ia prin surprindere daca nu o cunosti.

 

BAFTA.

 

PS: cand eram la inceput m-am ridicat cu jawa pe o roata! m-a luat prin surprindere si am tras si mai tare de gaz. Nu am cazut. De atunci am mai incercat voluntar sa ma dau pe o roata dar nu am reusit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit daca sa postez sau nu.M-am gandit "nu e treaba mea e decizia ei" ,dar trebuie sa-mi zic parerea.

 

Avand in vedere faptul ca ai familie si un copil.Eu zic ca a fost un semn sa NU te mai urci pe moto,o atentionare mai dura ca sa nu ai dubii.Daca era sa cazi asa usor de pe loc sau la 10 km/h si zgariat putin la genunchi atunci puteai sa te mai gandesti daca sa mai mergi sau nu cu moto,DAR avand in vedere consecintele primei plimbari si din pacate si prima cazatura eu zic sa te gandesti bine.

 

Partial off-topic: a cazut moto pe tine? sau cum de te-ai accidentat asa grav?

 

Tot ce iti urez este insanatosire grabnica si completa,restul tu decizi.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are microbul in sange nu se va lasa. Semne primim intr-adevar si nu prea tinem cont de ele dar aici nu cred ca este vorba de asa ceva... i s-ar fi pus piedici mai din timp.

 

Parerea mea: vina morala o poarta scoala de moto, mai precis unii (subliniez: unii) instructori care nu fac decat sa pregateasca elevii sa treaca prin examen... care este ZERO comparat cu ce te asteapta afara. Din punct de vedere al tehnicii cat si al traficului.

 

O alta vina o au cei care se lasa pe mana lor si se bucura ca este asa de usor si vor doar sa se vada cu carnetul in mana.

 

Dar totusi cred ca este criminal sa lasi sa-ti iasa din mana un elev pe care l-ai tinut doar in opturi si viteza 1&2.

 

@Roxana: insanatosire grabnica si sper ca familia este alaturi de tine. Linisteste-te si pe urma ia decizii intr-un fel sau altul. Te-ai grabit sa mergi pe motor (este de inteles) dar ai avut si mult ghinion. Cu ceva practica vei prinde incredere. Riscurile raman dar se pot minimiza mult prin tehnica si condus preventiv. Si echipament corespunzator.

Editat de gaijin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc inca o data pentru atat de multe opinii. Am tot analizat ce mi-ati spus si am ajuns la concluzia ca cel mai probabil mi-a alunecat mana pe acceleratie si nu am mai avut cum sa evit "iesirea" spectaculoasa spre liniile de tramvai. Bineinteles ca greseala principala a fost ca nu am exersat manevrele astea inainte intr-o parcarelibera/poligon/etc sau ca nu mi-am pus cui la acceleratie :moron: ca in scoala. De aceea sper si eu, ca si voi, sa citeasca tot mai multi incepatori, in fond de aceea am si povestit aici, nu ca mi-ar fi facut deosebita placere ca ma cam fac de ras :lol: .

Totusi, pentru cei care nu au inteles bine, vreau sa mai subliniez inca o data faptul ca zona respectiva nu era chiar mijlocul traficului, nu m-as fi aruncat chiar asa. Si ca daca imi vedeam usor de mersul inainte, doar pentru a ma acomoda cu schimbatul vitezelor (asa cum imi si propusesem) nu as fi patit probabil nimic. Exista insa uneori momente tampite si oarbe in viata, in care un moment de judecata sau decizie aiurea te baga intr-un bucluc mai mare decat ai fi crezut.

In plus, am avut pe mine tot echipamentul necesar, de la cizme speciale pana costum cu protectii, manusi si pana la o casca foarte buna, nu as fi iesit fara. Ca sa raspund la o interbare pusa mai devreme, motocicleta a cazut doar peste un picior (la care nu am patit nimic), restul "pagubelor" insa s-au datorat liniilor acelea inalte de tramvai, pe care cred ca daca pici si de pe propriile picioare iti rupi coastele. Cu splina nu imi explic nici eu si nici medicii, coastele nu au strapuns-o iar impactul nu a fost chiar atat de dur, ideea este totusi ca a cedat... probabil era mai sensibila :crack:

 

Sper si eu ca familia sa imi fie alaturi si sa poata sa ma mai vada conducand. Nu e cazul sa incep acum si aici o discutie dar voi posta imediat un nou topic pe forum. Chiar vreau sa inteleg de ce existenta unei familii si mai ales sexul feminin = mama ar trebui sa te priveze de placerea de a conduce o motocicleta. De fapt inteleg eu foarte bine ce au vrut cativa din voi sa spuna, insa tot nu cred ca exista oameni atat de liberi de orice responsabilitate fata de alte persoane din viata lor incat sa ne impartim in "tu ai familie lasa motorul" si "eu sunt liber, nu cunosc pe nimeni, nu am nici un fel de familie, pot sa mor linistit". Cred ca nici unul din noi aici nu vrea sa dea coltul si cred ca toti suntem cu o doaga mai putin altfel ne-am conduce linistiti

masinile sau, si mai sigur am alege sa mergem cu metroul. Repet, inteleg foarte bine ca e mai greu cand e un copil la mijloc (ma tem ca stiu mai bine ca multi dintre ei care dau sfaturi) si sa nu va imaginati ca sunt cu totul iresponsabila...insa nu m-am decis inca sa ma bag la conservat pentru restul vietii si sa aleg sa imi traiesc viata dupa ce am imbatranit deja. Si nu sunt chiar adolescenta, stiu foarte bine cum trece timpul si ce alte surprize iti pot curma anii, cu sau fara doua roti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc inca o data pentru atat de multe opinii. Am tot analizat ce mi-ati spus si am ajuns la concluzia ca cel mai probabil mi-a alunecat mana pe acceleratie si nu am mai avut cum sa evit "iesirea" spectaculoasa spre liniile de tramvai. Bineinteles ca greseala principala a fost ca nu am exersat manevrele astea inainte intr-o parcarelibera/poligon/etc sau ca nu mi-am pus cui la acceleratie :moron: ca in scoala. De aceea sper si eu, ca si voi, sa citeasca tot mai multi incepatori, in fond de aceea am si povestit aici, nu ca mi-ar fi facut deosebita placere ca ma cam fac de ras :lol: .

Totusi, pentru cei care nu au inteles bine, vreau sa mai subliniez inca o data faptul ca zona respectiva nu era chiar mijlocul traficului, nu m-as fi aruncat chiar asa. Si ca daca imi vedeam usor de mersul inainte, doar pentru a ma acomoda cu schimbatul vitezelor (asa cum imi si propusesem) nu as fi patit probabil nimic. Exista insa uneori momente tampite si oarbe in viata, in care un moment de judecata sau decizie aiurea te baga intr-un bucluc mai mare decat ai fi crezut.

In plus, am avut pe mine tot echipamentul necesar, de la cizme speciale pana costum cu protectii, manusi si pana la o casca foarte buna, nu as fi iesit fara. Ca sa raspund la o interbare pusa mai devreme, motocicleta a cazut doar peste un picior (la care nu am patit nimic), restul "pagubelor" insa s-au datorat liniilor acelea inalte de tramvai, pe care cred ca daca pici si de pe propriile picioare iti rupi coastele. Cu splina nu imi explic nici eu si nici medicii, coastele nu au strapuns-o iar impactul nu a fost chiar atat de dur, ideea este totusi ca a cedat... probabil era mai sensibila :crack:

 

Sper si eu ca familia sa imi fie alaturi si sa poata sa ma mai vada conducand. Nu e cazul sa incep acum si aici o discutie dar voi posta imediat un nou topic pe forum. Chiar vreau sa inteleg de ce existenta unei familii si mai ales sexul feminin = mama ar trebui sa te priveze de placerea de a conduce o motocicleta. De fapt inteleg eu foarte bine ce au vrut cativa din voi sa spuna, insa tot nu cred ca exista oameni atat de liberi de orice responsabilitate fata de alte persoane din viata lor incat sa ne impartim in "tu ai familie lasa motorul" si "eu sunt liber, nu cunosc pe nimeni, nu am nici un fel de familie, pot sa mor linistit". Cred ca nici unul din noi aici nu vrea sa dea coltul si cred ca toti suntem cu o doaga mai putin altfel ne-am conduce linistiti

masinile sau, si mai sigur am alege sa mergem cu metroul. Repet, inteleg foarte bine ca e mai greu cand e un copil la mijloc (ma tem ca stiu mai bine ca multi dintre ei care dau sfaturi) si sa nu va imaginati ca sunt cu totul iresponsabila...insa nu m-am decis inca sa ma bag la conservat pentru restul vietii si sa aleg sa imi traiesc viata dupa ce am imbatranit deja. Si nu sunt chiar adolescenta, stiu foarte bine cum trece timpul si ce alte surprize iti pot curma anii, cu sau fara doua roti...

 

 

Cand deja ai facut anumite angajamente, fata de un sot prin casatorie, fata de un copil facandu-l, deja trebuie sa fii pregatit sa mai si renunti la unele chestii, care ar putea avea consecinte si asupra lor. Nu inseamna ca daca renunti la mersul pe moto, nu-ti mai traiesti viata, sau chestii de astea. Sunt si alte metode, mai "casnice". Nu as vrea sa spun ce e egoism o incercare de a merge din nou pe motocicleta, dar daca sotul si familia nu sunt fani moto, trebuie sa recunosc ca sunt foarte intelegatori daca au fost de acord ca "mami" sa-si ia motor. Sper ca m-am facut inteles, am scris ce am gandit.

In viata trebuie sa mai si renunti, in interesul celor apropiati, este o dovada a cat de mult te intereseaza si soarta lor.

Good luck!

Editat de vladps
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:motocicleta Suzuki GS 500F nu prea e pentru incepatori,mai mult,nu e pentru o fata!Din cate stiu,incepatorii conform legislatiei rutiere nu ai voie sa conduci pe drumurile publice motociclete peste 125 cc.E bine sa te obisnuiesti pe doua roti cu ceva mai mic.Nu vreau sa par rautacios dar asta e parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:motocicleta Suzuki GS 500F nu prea e pentru incepatori,mai mult,nu e pentru o fata!Din cate stiu,incepatorii conform legislatiei rutiere nu ai voie sa conduci pe drumurile publice motociclete peste 125 cc.E bine sa te obisnuiesti pe doua roti cu ceva mai mic.Nu vreau sa par rautacios dar asta e parerea mea!

 

off-topic: De unde ai scoso pe asta cu 125 cc?? 125 se refera la categoria A1 de la 16. La incepatori(2 ani cica) cu categoria A nu ai voie peste 25 kw sau 34 de cp sau sa ai peste 21 de ani si cica sa faci un curs special ca sa mergi peste 34 de cai.Mai cauta pe forum.

 

On-topic: una sa ai moto si dupa aceea sa iti intemeiezi o familie(in cazul asta renunti pt. ca in prealabil te-ai apucat de motociclism) si una e sa ai familie deja si sa te apuci de motociclism.Asta se refera si la barabti sila femei sau nu se apuce altii sa interpreteze.Asta ca o completare la ce a zis "vladps".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...