Sari la conținut

Scarite adventure-enduro-touring


Postări Recomandate

Am deschis acest topic pentru a cere o opinie vis a vis de achizitia unui nou set de scarite pentru al meu KLR 650. 

Motivul pentru care am renuntat la scaritele originale este probabil bine cunoscut: prea inguste si fara grip ude si cu noroi.

 

Pana sa deschid topicul, am cautat o discutie asemanatoare pe forum dar nu am gasit.

 

Am incercat un set de scarite Cast Iron chinezesti de pe ebay. Comode, nu "mananca" din talpa cizmei, dar dupa primul contact cu o bordura..scarita dreapta a cedat instant, fiind se pare prea casanta.

 

Acum, am o alternativa scumpisoara sa comand niste scarite din SUA (Tusk, Moose Racing, etc) sau o alternativa mai ieftina tot China, dar scarite din Aluminiu, unde speranta este ca la impact, sa se indoaie, nu sa se rupa. 

Din pacate, in Eu nu prea gasesc scarite pentru motocicleta asta.

 

Foloseste cineva scarite chinezesti din aluminiu? Daca da, tin la "tavaleala"?

broken.jpeg

Steel-MX-Wide-Foot-Pegs-Footpeg-Rests-Pedals-For-KTM-50-65-SXR5-Adventure-SX-125.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le am de vreo 9000 de km din care vreo 20-30% au fost in afara soselei..am tot mers in picioare fara nici o problema. Ma uimit insa ce usor a cedat la contactul cu bordura..nu din mers ci de pe loc.Insert other media

Ma gandesc acum ca daca glisa..probabil nu se rupea. Dar cum nu am gresat niciodata arculetul ala..era probabil intepenit.

 

De asta sunt in dubii acum daca sa mai merg in continuare pe varianta cast iron care teoretic este casanta ..sau sa merg pe aluminiu. 

 

Si de aici..sunt curios daca a avut sau are cineva scarite chinezesti de aluminiu..

Nu contest calitatile aliajului de Al..ci onestitatea chinezului din descrierea anuntului.

 

 

Editat de ilie.ardeias
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Dacă motivul pentru care s-a rupt instant (și nu s-a pliat, respectiv nu a glisat pe ea) este arcul, atunci poți sa o verifici pe cealaltă și sa vezi starea lui. 

Dacă arcul a fost de vina (puțin probabil, cred eu), atunci este evident de ce nu ai mai cumpăra din aceeași sursa, indiferent de materialul din care sunt fabricate. 

Am motocicleta din 89. Și am avut și mai veche. Niciodată nu s-au gripat arcurile acelea. Eu le ung cu Wd40 sau cu vaselina la spray, dar nu pot garanta ca înainte sa ajungă la mine cineva a făcut asta. 

 

Scurt pe 2, eu as lua pivotante dacă mi-aș permite.

Daca prețul este mult prea mare, as merge pe extensii groase în forma de U, din dural, prinse pe scaritele originale. 

Acum mulți ani, când userul @Tankcsapda  (încă) vindea asa ceva, asta am făcut.

Nu știu dacă mai are vreun set/dacă mai vinde. Poți sa îi scrii. 

Mi-a picat fisa asta mai tarziu:

Scărițe sh de pe alt Kawasaki enduro touring nu se potrivesc. 

Nu știu, gen KLV, Versys, etc. 

Având KLR, care e incredibil de populara în State, eu m-aș uita pe advrider și thumpertalk (poate și ceva site-uri de posesori) și as vedea dacă nu au descoperit ei deja soluția la problema. 

Nu spun ca nu ai făcut-o.

Forum, o părere, poate ajuta. Dacă nu, da skip la ce am scris. 

Zi faina și spor! 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice opinie este bine venita, pentru ca, vorba ta..forum :)

 

Scarita stanga oarecum agata la rabatare..semn ca s-au acumulat ceva mizerii..oxid, etc in zona de contact.

Tocmai pentru ca in SUA este plin de KLR uri, de pe forumurile lor ma inspir in mare parte cand am nevoie. Tot acolo citisem ceva pareri pozitive despre scaritele chinezesti..poate am fost eu ghinionist sa prind o bucata cu defect de fabricatie.

Acum imi pare rau ca nu am comandat scarite anul trecut cand am cumparat levier schimbator viteze mai lung Tusk si Thermo Bob. 

 

Prin deschiderea acestui topic, incerc oarecum sa evit sa platesc 25 usd pe transport + 80 usd scaritele in speranta ca printr-o posibila opinie general pozitiva a catorva calareti pe scarite de aluminiu chinezesti,  sa imi conving sinele ca reticenta de a mai comanda "upgrade-uri mai ieftine"* din China nu este fondata :)

 

*varianta cea mai scumpa de pe aliexpress care este undeva la jumatate de pret fata de un produs similar fabricat in SUA. Nu am pus explicatia in paranteza deoarece fraza devenea greu de citit/inteles.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întârești într-o parte, se rupe în alta... În cazul nostru prinderile scărițelor de cadru/motocicletă. Eu am tot rupt scărițe, și originale și chinezești. Sunt făcute să se rupă. E normal. Bat la 130 de kile și eu am stat cu morcovu' că dacă merg în picioare se rup. Nicio problema cu asta. Așa sunt unele materiale, aliajele de aluminiu, magneziu, fonta, chiar și fibra de carbon. La lovituri se fisurează sau se rup. Eu ori am avut alte scărițe la mine, ori am pus una de la pasager. Dacă rupi însă urechile de pe cadru, nu te văd bine. Mi-am luat 3 perechi de chinezării și am una întotdeauna la mine. Am mai găsit niște pivotante de la chinezi la 2 milioane și ceva. Văd că țin încă, dar nici nu am dat încă cu ele de pământ.

https://www.aliexpress.com/item/33033378712.html

 

Dacă vrei niște scărițe pe comandă, face nenea ăsta din Cehia. Se pot face mai spre spate și mai jos. Dar și prețu-i pe măsură.

https://www.facebook.com/Bosleys-Pegs-1329344163774808/

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, vis-a-vis said:

Întârești într-o parte, se rupe în alta... În cazul nostru prinderile scărițelor de cadru/motocicletă. Eu am tot rupt scărițe, și originale și chinezești. Sunt făcute să se rupă. E normal. Bat la 130 de kile și eu am stat cu morcovu' că dacă merg în picioare se rup. Nicio problema cu asta. Așa sunt unele materiale, aliajele de aluminiu, magneziu, fonta, chiar și fibra de carbon. La lovituri se fisurează sau se rup. Eu ori am avut alte scărițe la mine, ori am pus una de la pasager. Dacă rupi însă urechile de pe cadru, nu te văd bine. Mi-am luat 3 perechi de chinezării și am una întotdeauna la mine. Am mai găsit niște pivotante de la chinezi la 2 milioane și ceva. Văd că țin încă, dar nici nu am dat încă cu ele de pământ.

https://www.aliexpress.com/item/33033378712.html

 

Dacă vrei niște scărițe pe comandă, face nenea ăsta din Cehia. Se pot face mai spre spate și mai jos. Dar și prețu-i pe măsură.

https://www.facebook.com/Bosleys-Pegs-1329344163774808/

 

Eu am 70 de kg si inca cateva kg echipamentul..din pricina asta stau linistit.

Si astea ale mele au tot tinut..mai aveau un pic si faceau 1 an. Dar la primul pocinog..a crapat imediat. 

Studiez acu varianta adaptoare a lui @Tankcsapda .  Astea originale nu par sa cedeze usor..iar pana la urechi rupte..mai am de pus cateva kg :)

 

7 minutes ago, vis-a-vis said:

 

 

 

5 minutes ago, Cavaleru said:

nu gasesti sa iei niste scarite SH de la un KX sau orice alta motoreta de enduro/motocross si sa le adaptezi?

 

M-am uitat azi pe mobre la dezmembrat dar nu am gasit nimic .. doar ceva improvizatii.

 

Varianta lui @Tankcsapda nu imi merge.

 

Am desfacut si scarita stanga si am constatat ca si asta suferea de segregare la turnare..deci o chestiune de timp pana ceda.

 

I-am scris si lui Bosley..vedem ce iese. 

defect.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
On 25.02.2020 at 15:34, vis-a-vis said:

Dacă vrei niște scărițe pe comandă, face nenea ăsta din Cehia. Se pot face mai spre spate și mai jos. Dar și prețu-i pe măsură.

https://www.facebook.com/Bosleys-Pegs-1329344163774808/

 

Wow, asta-i next level, super tare ce poate face (dar si pretu-i pe masura :))).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow, asta-i next level, super tare ce poate face (dar si pretu-i pe masura :))).


Avand in vedere ca un set de scarite turnate pentru KLR in cazul meu pleaca de la 480 ron..ce face nenea asta nu e chiar asa scump :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
On 25.02.2020 at 15:34, vis-a-vis said:

 

 

Dacă vrei niște scărițe pe comandă, face nenea ăsta din Cehia. Se pot face mai spre spate și mai jos. Dar și prețu-i pe măsură.

https://www.facebook.com/Bosleys-Pegs-1329344163774808/

 

 

 

 

 

Mno..azi au venit scaritele de la nenea asta, Radan.

Am mers pe varianta de dimensiune standard (ma gandeam la rally dar 11cm este deja prea mare) si polishate.

Cu tot cu transport prin GLS curier am platit 2427 CZK (aprox 90 euro)

Eu nefiind in Bucuresti..le-a ridicat un prieten. La prima vedere..par ce trebuie. 

 

WhatsApp Image 2020-03-18 at 12.59.05.jpeg

WhatsApp Image 2020-03-18 at 12.59.18.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...