Sari la conținut

Numere rosii si carte de identitate moto nou


AleXzpm
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Vreau sa imi cumpar o motocicleta noua si firma de la care o iau imi cere urmatoarele:

 

"Pretul motocicletei nu include pretul cartii de identitate si al numerelor rosii. Pt obtinerea numerelor rosii costul este de 300 RON, pentru emiterea cartii de indentitate, costul este de 125 eur"

 

Stiu ca poate sunt intrebari idioate dar este prima data cand inmatriculez ceva, asa ca nu ma judecati :-).

 

1. Numerele rosii, nu este ceva ce pot eu sa iau? 

2. Cartea de identitate, nu trebuia sa fie ceva gratis (care vine cu motocicleta ? ), sau nu este ceva de care pot eu sa ma ocup sa o iau de la politie/drpciv ? 

 

Mutlumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vânzător de 2 lei. Ar trebui sa iti vanda cu carte și numere roșii în prețul de vânzare al motocicletei. Fa l de ras, spune cine i. Eu n am avut problema asta, ce i drept, am întrebat din prima. Asta i romanism curat.   

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, john17 said:

De lei poate! 

nu, 125 eur cartea . si 300 RON nr rosii.

27 minutes ago, Adrian M. said:

Vânzător de 2 lei. Ar trebui sa iti vanda cu carte și numere roșii în prețul de vânzare al motocicletei. Fa l de ras, spune cine i. Eu n am avut problema asta, ce i drept, am întrebat din prima. Asta i romanism curat.   

hmm o sa incerc sa negociez

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, AleXzpm a spus:

300 RON nr rosii.

Mai taie din ele, da-le dreq! 17 lei placa moto + 13 lei autorizația provizorie (la care se adauga RCA pe 1-3 luni, altă poveste) https://www.drpciv.ro/document-details/taxe/5aaa78a1a172e07a9b042adf

Și 125 € dacă nu există omologare de tip și tre făcută individuală. 

Câteva sute de LEI, cum spuneam. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum e mentionat in contract. pai un angajat al firmei trebuie sa mearga la serviciul inmatriculari cu actele dupa el si sa scoata numere rosii. apoi alt angajat trebuie sa duca mobra la rar. sunt niste servicii vandute de firma aia la acele preturi. poti opta probabil sa iei moto pe platforma si sa o duci tu tot pe platforma la rar si apoi direct numere negre. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mira-m-as sa fie un set de rosii doar 30 lei. 30 lei e doar asigurarea pe o luna. apoi mai trebe cv placuta nr moto 17 lei, cv autorizatie provizorie 13 lei, si parca mai era ceva. vine 60 lei, de 50 lei o duci cu duba la rar lejer.

cat costa motocicleta, AleXzpm ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, aethys a spus:

mira-m-as sa fie un set de rosii doar 30 lei

Miră-te cu spor! Nu un set ci UN număr provizoriu format moto. Sursa - drpciv, am pus link. Asigurare trebuie oricum ca să circuli pe stradă, o poți face "în vederea înmatriculării" pe 12 luni și, după ce o înmatriculezi, schimbi hârtia cu una pe care e trecut nr de înmatriculare. Oricum nu cred că e 270 lei rca pe un an la moto, poate doar dacă ești dăunaș fruntaș cu malus maxim. Pe un an, nu pe 90 zile cât e perioada maximă pt nr provizoriu! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, taong_mapagbiro a spus:

Daca puneti la bataie / indoiala/ cantar 10-20 lei ...topicul  devine absolut inutil 

Pentru o diferenta de 50 -100 de lei ...ca saracu ma uitam la timp nu la bani ....pfff

 

 

pai de aia am si intrebat cat costa motocicleta. la 15-20.000 euro mai conteaza 200 euro? oricum vin cheltuieli de genul astora de cateva sute de euro cu reviziile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, john17 said:

Mai taie din ele, da-le dreq! 17 lei placa moto + 13 lei autorizația provizorie (la care se adauga RCA pe 1-3 luni, altă poveste) https://www.drpciv.ro/document-details/taxe/5aaa78a1a172e07a9b042adf

Și 125 € dacă nu există omologare de tip și tre făcută individuală. 

Câteva sute de LEI, cum spuneam. 

da, ai dreptate, asta cu numere rosii pot sa o fac eu. Intrebarea mea ramane -  Cartea de "identitate" pt motocicleta, pot sa o fac tot eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu știu să-ți răspund, aș fi tentat să zic că e obligația vânzătorului dar nu stăpânesc zona asta. 

Acum 2 minute, AleXzpm a spus:

Cartea de "identitate" pt motocicleta, pot sa o fac tot eu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, taong_mapagbiro said:

Am sj specificat ...grosier ...

Deja la una noua ...pare puieril sa te mai gandesti la 100-200 euro .! 

Uzual , la ceva nou , ( mobret sah masina ) , vanzatorul fave cartea ...

ideea e ca nu vreau sa fiu pacalit, nu-mi place, si cum nu stiu intreb. sincer ma asteaptam sa fie o chestie pe care ti-o da oricum, fara sa o platesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, aethys said:

care 3000 euro, ca initiatorul zice de o mobra noua, de aia am si intrebat cat costa. 

5k eur - e un motor mic de incepatori, 400cc

Just now, taong_mapagbiro said:

Pai , in mod normal , este obligatia vanzatorului, pt ca agregatul este in proprietatea vanzatorului pana trece la tine ...( Banca , dealer ...etc ) 

inteleg, o sa vorbesc cu ei sa cer mai multe explicatii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, taong_mapagbiro said:

Nu are treaba suma ...am pus asa pt exwmplu.

Noaua fiind mobra ...intai trece prin proprietate importatorulii care este obligat sa faca omologare / carte , ca sa poata sa vanda produsul .

inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă există omologare de tip cartea o emite vânzătorul. Cred că mai bine îi întrebi pe ei ce au și te informezi direct la rar despre emiterea cărții dacă trebe omologare individuală. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, john17 said:

Dacă există omologare de tip cartea o emite vânzătorul. Cred că mai bine îi întrebi pe ei ce au și te informezi direct la rar despre emiterea cărții dacă trebe omologare individuală. 

Multumesc de sfat, asa o sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, AleXzpm a spus:

5k eur - e un motor mic de incepatori, 400cc

inteleg, o sa vorbesc cu ei sa cer mai multe explicatii. 

Totuși, nu vrei sa spui ce dealer e?? Ca tare sunt curios, cine iti cere ție bani pentru o vânzare incompleta. Îți mai spun o data, vezi ce ai în contract. Eu nu le as fi dat nici un leu, dacă nu acceptau sa facă ei cartea rar plus numere roșii. Ce i asta, tu dai banu, ei aduc moto ce se poate pune în circulație direct. Nu sa umblii tu după acte și taxe.. 

Asta i măgăria românească, mai, fac ei o ciupeala acum de 200 euro, ca tu n ai fost atent ce ai semnat la achiziție....

Hai,spune de unde o ai luat moto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Adrian M. said:

Totuși, nu vrei sa spui ce dealer e?? Ca tare sunt curios, cine iti cere ție bani pentru o vânzare incompleta. Îți mai spun o data, vezi ce ai în contract. Eu nu le as fi dat nici un leu, dacă nu acceptau sa facă ei cartea rar plus numere roșii. Ce i asta, tu dai banu, ei aduc moto ce se poate pune în circulație direct. Nu sa umblii tu după acte și taxe.. 

Asta i măgăria românească, mai, fac ei o ciupeala acum de 200 euro, ca tu n ai fost atent ce ai semnat la achiziție....

Hai,spune de unde o ai luat moto. 

inca nu am luat, prefer sa nu, negociem. Ca idee e vorba de Husqvarna svartpilen 401 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe repede înainte, dar eu când am luat mobra anul trecut nu mi-au luat nimic, dar rețin ca, după niște întrebări, ca ar fi fost 150 r pt nr roșii. 

Mi se par absurde sumele alea de care spui! Nu costă atât înmatricularea de la zero pana la nr finale, cu drum, cu deranj etc. 

Asta oricum o poți face tu și nu este mare bătaie de cap. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, iulianserban said:

Am citit pe repede înainte, dar eu când am luat mobra anul trecut nu mi-au luat nimic, dar rețin ca, după niște întrebări, ca ar fi fost 150 r pt nr roșii. 

Mi se par absurde sumele alea de care spui! Nu costă atât înmatricularea de la zero pana la nr finale, cu drum, cu deranj etc. 

Asta oricum o poți face tu și nu este mare bătaie de cap. 

da cu inmatricularea ai dreptate, dar cartea aia de identitate, e inutil fara ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...