Jump to content

Recommended Posts

Salutare. M-am gandit la o excursie moto prin tara. Lucrurile ar sta cam asa:

Ziua 1(joi 03.09):buc-brasov-sf. gheorghe-miercurea ciuc- gheorgheni- bicaz. Se viziteaza lacul sfanta ana, lacul rosu, cheile bicazului. Si multa supa gulas la miercurea ciuc.

Ziua 2(vineri 04.09): bicaz-transrarau(chiril-pojorata)-vatra dornei-bistrita (pasul tihuta)-viseul de sus.

Ziua 3(sambata 05.09):viseu-sapanta( cimitirul vesel)-cavic( sa vedem daca " fenomenul de la cavnic " este ceva paranormal sau doar iluzie optica )- jibou-turda.

Ziua 4(duminica 06.09):turda- transalpina(sebes-obarsia lotrului)-voineasa-brezoi-albota. Vizita la salina turda.

Ziua 5(luni 07.09):transfagarasanul (albota-bucuresti)

Dupa calcule ar da un total de aprox. 1700 km                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Perioada e batuta in cuie? Mi se pare inca foarte cald si in plus, as prefera sa vad peisajele in culori de toamna.

Eu am pe lista obiectivele astea:

- Carlibaba - DN17D - Nasaud

- zacut o zi intreaga la Baile Felix

- Huedin - DJ108C - DJ763 - Beius - DJ764A/B - Huedin

- Pestera Ursilor

- Gilau - DJ107P/S/N/M - Turda

Man ...din toate enumerate de tine ....cred ca poti sari salina turda ...este un kisch total ...parerea mea .

Mai bine te abati de acolo 5 minute si te opresti si faci Cheile Turzii .....pe jos pierzi cam 1-2 ore dar merita ...e superb .

Distractie placuta

Acum 14 ore, cio.infinitas a spus:

Uite aici definitia cuvantului kitsch: https://dexonline.ro/definitie/kitsch

Eu nu vad nici o legatura intre semnificatia acestui cuvant si Salina Turda.

Salina Turda a fost o exploatare miniera, amenajata in prezent in scop turistic. In 2017 a fost vizitata de 618.000 de turisti conform wikipedia.

Bun ...se pare ca ai probleme de intelegere , sau tie-ti place . 

Am specificat ...parerea mea

Este amenajata prost si urat . Nu are comparatie cu cea de la slanic ...neam 

Intre a-ti pierde timpul in salina aia si a parcurge cheile turzii .....este o diferenta enorma si prefer a doua varianta oricand si oricum .

Dar repet ...este doar parerea mea ...participantii vor decide . Daca nu au mai fost niciodata ...sa zicem ca se merita ....altfel exclus ...pierdere de vreme . 

Acum 17 ore, MIHAI VARADERO a spus:

Salutare. M-am gandit la o excursie moto prin tara. Lucrurile ar sta cam asa:

Ziua 1(joi 03.09):buc-brasov-sf. gheorghe-miercurea ciuc- gheorgheni- bicaz. Se viziteaza lacul sfanta ana, lacul rosu, cheile bicazului. Si multa supa gulas la miercurea ciuc.

Ziua 2(vineri 04.09): bicaz-transrarau(chiril-pojorata)-vatra dornei-bistrita (pasul tihuta)-viseul de sus.

Ziua 3(sambata 05.09):viseu-sapanta( cimitirul vesel)-cavic( sa vedem daca " fenomenul de la cavnic " este ceva paranormal sau doar iluzie optica )- jibou-turda.

Ziua 4(duminica 06.09):turda- transalpina(sebes-obarsia lotrului)-voineasa-brezoi-albota. Vizita la salina turda.

Ziua 5(luni 07.09):transfagarasanul (albota-bucuresti)

Dupa calcule ar da un total de aprox. 1700 km                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Pentru ziua1 . Brasov- Sampetru -Bod -Baraolt - Cheile Varghiș -Ocland-Lueta- Baile Chirui - M Ciuc. Este drum cu asfalt peisaje super nu regreti nimic !!!!!!!!!!. Gulas in M Ciuc la terasa GAMBRINUS. La Sf Ana. drumul este mizerabil. Mai nou nu mai este permisa coborarea spre lac cu mijloace de transport.Accesul spre lac se face pe jos sau cu tractorasul trenulet,  Costumat moto nu este placut sa mergi la pas, Pentru cazare ...Baile M Ciuc. PIATRA BUFNITEI. Pentru ziua 2 cazare la AGNES ( VISEU). Aici poti pierde aproape o zi pentru o  plimbare cu mocanita daca consideri ca merita. Urmatoarea cazare Sasciori la CASA MAYA. preturi mai umane...la cat te apropii de Transalpina te electrocuteaza toti.

Scuze Baile Harghita nu MC

Aceste locatii sunt apreciate de motociclisti, 

Salutare, tocmai am facut prima parte din traseul vostru ( aprox), v-as recomanda sa ocoliti daca puteti marginea lacului Bicaz (Bicaz-Poiana Largului) intrucat drumul este execrabil, decopertat, in reparatii etc. Poiana Largului - Vatra Dornei este superb in schimb.

La Sf. Ana trebuie sa mergi 15 min pe jos, pentru mine a fost ok, de preferat oricum decat mici bere si aglomeratie ca la Lacul Rosu.

Plimbari placute!

Salut, 

Suna bine, dar cam multi kilometri raportat la timp. Nu e o tura chiar pentru incepatori.