Sari la conținut

Postări Recomandate

Lamuriti-ma si pe mine va rog. Fabricantii de lanturi NU recomanda ungerea cu ulei de motor sau ulei de transmisie din cauza ca afecteaza o-ringurile, cu toate astea cei care folosesc metoda asta ajung cu lanturile si la 40.000 de km. WTF?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 45 minute, Tomis a spus:

Lamuriti-ma si pe mine va rog. Fabricantii de lanturi NU recomanda ungerea cu ulei de motor sau ulei de transmisie din cauza ca afecteaza o-ringurile, cu toate astea cei care folosesc metoda asta ajung cu lanturile si la 40.000 de km. WTF?!?!

Nu stiu daca e adevarata faza cu ce NU recomanda fabricantii sau de pe ce site "oficial" ai luat tu informatia.

Tot ce pot sa spun este ca uleiul de motor mi-a prelungit durata de viata la toate kiturile de lant pe care le-am avut pe motocicletele mele (poate a contat si ca eu le ung cam pe la 300 km, nu la 500+ cum cred ca fac majoritatea).

Uneori am pus si ulei uzat (care a rulat putin in motor, pentru ca nu faceam numarul de km cu unul dintre motoare si schimbam uleiul la an nu la nr. de km) cu fix acelasi rezultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce raspuns vrei cinstit. E adevarat ca oringurile pot fi stricate de anumite uleiuri - alea esterice  de ex. Dar alea vor strica probabil si ungatorul automat pentru ca dizolva cauciucul. Cei din manualul motocicletei iti spun clar ce sa folosesti pentru ca atlfel te vei duce la garantie cu ea. Si ce sa nu foloseste pentru ca s-ar putea sa strice oringurile. vezi mai sus lista cu uleiurile, bine, sunt mai mult diluanti decat uleiuri..dar na.

Pe de alta parte sunt multi care folosim si merge. Atat timp cat ai grija sa bagi ulei "normal" - nu ulei hydraulic, lichid (si ala poate fi ulei) de frana DOT, nu cine stie ce avioane. Ulei de cutie, cel mai ieftin. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Tomis a spus:

mai scrie in manualul motocicletei asa:

chain.jpg

Eu am pus de toate felurile de ulei de motor (sintetic, semi, ulei pentru masini diesel sau benzina, de motor, ulei folosit, ulei de cutie, etc) si nu am patit nimic la oringuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Tomis a spus:

Lamuriti-ma si pe mine va rog. Fabricantii de lanturi NU recomanda ungerea cu ulei de motor sau ulei de transmisie din cauza ca afecteaza o-ringurile, cu toate astea cei care folosesc metoda asta ajung cu lanturile si la 40.000 de km. WTF?!?!

Vezi ce scrie pe spatele cutiei lanțurilor DID. ✌️

Bag in ungător doar 80w90, țin lanțurile minim 40.000 km. La ăsta nou îi fac în curând ungător, ghici ce ulei voi folosi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recordul meu a fost de 63000 km cu kitul original la un Suzuki Vstrom din 2004.

Repet, eu ung cam la 300km de obicei (desi am vazut recomandari de la anumiti producatori de motociclete ca ungerea se face la 500-1000km)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la maxim 100 km apăs lung pe pompă, viteză maximă de 70-80/h. Pe ploaie și praf mai des. La asta nu cred să pup 40.000 km cu lanțul, merg în special cu pasager și bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...