Sari la conținut

Kawasaki Vulcan


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

pai cred ca e mai bine cu 12Ah, nu? parerea mea.

 

NU !!! Tot sistemul eletric,e gândit sa fie cu elementele componente,corelate între ele.Degeaba pui baterie de 12 Ah,dacã alternatorul,n-o poate încãrca la capacitatea asta...Cã pe principiul "mai mare=mai bine" ,îi bagi în coburi,sau pe port-bagaj,o baterie de masinã,care are 60-140 Ah....unsure.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca in cartea tehnica scrie de 12 Ah, apoi de 12 Ah ii pui.

Darian are dreptate in ce priveste capacitatea alternatorului + releul regulator si amperajul bateriei.Nici o baterie de 14 Ah nu va fi incarcata in situatia in care cartea tehnica a motocicletei specifica amperaj de 12 AH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca Senor Morpheus zice ca de 12 e in parametrii recomandati si acceptati...tot zic ca, in acest caz, ”mai mare=mai buna”.

 

copii, nu incercati acasa cu una de 14...sau de 800 Ah, marimea nu conteaza, doar sa fie alternatorul fâșneț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca Senor Morpheus zice ca de 12 e in parametrii recomandati si acceptati...tot zic ca, in acest caz, ”mai mare=mai buna”.

 

copii, nu incercati acasa cu una de 14...sau de 800 Ah, marimea nu conteaza, doar sa fie alternatorul fâșneț.

 

Ce inseamna alternator "fasnet"?

Mai mare= mai buna, e o expresie care nu la baterie se refera, iti spun sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai groasa = mai buna, normal!

Bun, parerile sunt impartite......,si nu fac referire la baterie.

Ce inseamna alternator "fasnet"?

Termenul asta mi-e total necunoscut, nu vreau sa zic ca nu exista, o fi...., ai tu pe VN tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce zici ;) Lunga, groasa, dupa preferinte si dupa puteri :D

 

Cred ca vantul ne poate spune ce inseamna alternator fasnet.

Da, m-a facut curios cu alternatorul asta.Eu is rabdator sa vad ce o sa zica. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pana in vara vreau sa imi cumpar un cruiser, in prima faza am oscilat intre un intruder 1500 si un Sportster ( da stiu, diferenta mare intre ele), dar usor usor si-a facut loc in discutie si un Vn 800 A. Vn-ul este util atat datorita asemanarii cu HD cat si datorita pretului care mai imi lasa niste bani in buget pt o minima customizare.

 

Ma intereseaza sa-i stiu bubele, ce re, ce n-are si sa vad daca merita investitia, intreb deoarece daca il iau, am de gand sa profit de asemanarea cu Softail-ul si sa-l customizez un pic. In principiu un ape, 2 tobe , alta aripa pe spate si poate o curea in loc de lant ar fi de inceput. Multam :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este stantata pe partea inferioara a motorului. chiar dedesubt. pune-l sa caste ochii bine si o va gasi. este pe partea cu pedala de frana parca.

e chiar pe motor, nu pe cadru.

Editat de morpheus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pana in vara vreau sa imi cumpar un cruiser, in prima faza am oscilat intre un intruder 1500 si un Sportster ( da stiu, diferenta mare intre ele), dar usor usor si-a facut loc in discutie si un Vn 800 A. Vn-ul este util atat datorita asemanarii cu HD cat si datorita pretului care mai imi lasa niste bani in buget pt o minima customizare.

 

Ma intereseaza sa-i stiu bubele, ce re, ce n-are si sa vad daca merita investitia, intreb deoarece daca il iau, am de gand sa profit de asemanarea cu Softail-ul si sa-l customizez un pic. In principiu un ape, 2 tobe , alta aripa pe spate si poate o curea in loc de lant ar fi de inceput. Multam :cheers:

Gixu-le tata, musai sa ne vedem la o bere si-ti povestesc eu mai multe despre ce si cum cu VN-ul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este stantata pe partea inferioara a motorului. chiar dedesubt. pune-l sa caste ochii bine si o va gasi. este pe partea cu pedala de frana parca.

e chiar pe motor, nu pe cadru.

rezolvat, corect-seria se gaseste in dreapta(lateral) sub motor in dreptul traversei de la cadru, vizibil doar din spate.

nenea de la ITP nu stia ca acolo este seria motor (nu prea a avut VN-uri), oricum a creat o stare de neliniste.

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pana in vara vreau sa imi cumpar un cruiser, in prima faza am oscilat intre un intruder 1500 si un Sportster ( da stiu, diferenta mare intre ele), dar usor usor si-a facut loc in discutie si un Vn 800 A. Vn-ul este util atat datorita asemanarii cu HD cat si datorita pretului care mai imi lasa niste bani in buget pt o minima customizare.

 

Ma intereseaza sa-i stiu bubele, ce re, ce n-are si sa vad daca merita investitia, intreb deoarece daca il iau, am de gand sa profit de asemanarea cu Softail-ul si sa-l customizez un pic. In principiu un ape, 2 tobe , alta aripa pe spate si poate o curea in loc de lant ar fi de inceput. Multam :cheers:

 

 

Eu il am pe al meu din '97 si nu i-am gasit pana acum bube...mai ales pe plan tehnic . "Bubele" lui sunt pe plan estetic ( parerea mea )si anume...nu permite roata mai lata de 160 pe spate, doar daca schimbi bascula ( dar in aceasi situatie este si sportster-ul), accesorii aftermarket limitate si mai scumpe decat la HD , far chior , sha urata....si isi pierde valoarea la revanzare fata de Harley .

Editat de darkflames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vn-ul suna cel mai apropiat de HD. Partea proasta, din punctul meu de vedere, este ca eu n-am mai avut cruiser. Am mers pe Vrod, Electra,Fat Boy, Vl 1500, Bonnie America, dar de cele mai multe ori totul s-a rezumat la cateva ore sau cateva zile impreuna. De aici si buba, nu vreau sa renunt la motoarele sport si in acelasi timp, mereu mi-au placut chopperele. Anu' asta vreau sa impac si capra si varza. Vn-ul are o linie superba, un sunet f apropiat de HD si un pret accesibil.

 

Vizavi de pret, un sportster sh costa minim 5k, un Vn sh pot sa-mi iau cu 2300-2500 eu de aici. Daca imi place si ne intelegem ok, it's a keeper. Zona unde stau acum detine un chappter HA maricel, iar numarul cruiserelor din zona e urias, mai ales HD, e un mediu f contagios. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre un sportster 883 si un Vn800 toate plusurile sunt de partea Vulcan-ului . Si cum spui tu...Vulcanul are avantajul unui pret corect ... este exagerat sa platesti pt un motor din aceasi categorie dublu doar pentru ca are o istorie in spate ( HD ). Apoi, daca tot iti plac sportivele...Vn-ul de 800 este mai nervos decat un 883...este comparabil cu sportster-ul de 1200...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Marian E. Stefanescu changed the title to Melcul vitezometrului/kilometrajului defect. Ma puteti ajuta sa gasesc unul SH/nou? Kawasaki Vulcan 400A/800A
  • IceLord changed the title to Kawasaki Vulcan

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...