Jump to content

Sur ron

David Andrei Marias
 Share

Recommended Posts

Acum 3 minute, ionutpm a spus:

Salut, nu stiu exact ce e acel sur ron (eu am gasit o bicicleta electrica la peste 4000$) dar iti recomand o bicicleta normala. 

E mai buna pentru sanatate. 

Da dar ma am un montanbike super bun și vroiam și ceva cu care ma pot deplasa ma ușor întrebarea finala as avea voi sa ma plimb cu el prin București nu pe străzi principale pe trotuar

Acum 27 minute, ionutpm a spus:

Salut, nu stiu exact ce e acel sur ron (eu am gasit o bicicleta electrica la peste 4000$) dar iti recomand o bicicleta normala. 

E mai buna pentru sanatate. 

Subscriu si isi mai poate cumpara un manual de gramatica. :)

Nu stiu daca ai voie pe trotuare din moment ce nici trotinetele electrice nu au voie. Eu chiar iti sugerez sa ramai la bicicleta, nu cred ca ai motive sa strabati orasul sau ai drumuri mai lungi de facut.

Acum 1 oră, David Andrei Marias a spus:

Da dar ma am un montanbike super bun și vroiam și ceva cu care ma pot deplasa ma ușor întrebarea finala as avea voi sa ma plimb cu el prin București nu pe străzi principale pe trotuar

Nu ai voie cu nici un fel de vehicul pe trotuar - nici bicicleta normala, nici electrica, nici trotineta electrica.

7 hours ago, AdrianB1 said:

Nu ai voie cu nici un fel de vehicul pe trotuar - nici bicicleta normala, nici electrica, nici trotineta electrica.

Balance-Bikes-Post-5-and-3-years-old-on-bikes-Brunette-on-a-Mission-Blog-1024x1019.thumb.jpg.536c7af40ee7a214571a27766993ba7a.jpg

Numai pe carosabil, echipat corespunzător (cască, vestă anti-impact şi/sau antiglonţ, etc.)  :crack:

Pe trotuar, nu! Pentru că prezinţi pericol social(ist). Poţi "da" peste cineva, Covid ...

eu nu cred ca:

cineva care are 12 ani si a facut cont pe motociclism...

are 4000 euro pentru o bicicleta eléctrica ..fara pedale

si se mai si gandeste...DACA ARE VOIE sa faca asa ceva

ps. nu de alta dar eu la 50 inca nu gandesc asa profund DACA AM VOIE😂😂 

Acum 4 minute, ianachim a spus:

eu nu cred ca:

cineva care are 12 ani si a facut cont pe motociclism...

are 4000 euro pentru o bicicleta eléctrica ..fara pedale

si se mai si gandeste...DACA ARE VOIE sa faca asa ceva

ps. nu de alta dar eu la 50 inca nu gandesc asa profund DACA AM VOIE😂😂 

Poate trebuie sa regasesti copilul din tine. Ala de are 4k sa isi ia moped electric :))))) Eu la 12 ani imi coseam sosetele rupte ,dar na, alte vremuri. Poate e ceva mai norocos tanarul nostru :P

On topic, vad ca exista varianta pentru copii, care, afirma vanzatorul, nu necesita inmatriculare. La fel, exista versiunea full , mai mare, care intra la mopede-si se inregistreaza conform legislatiei, la primarie.

https://surronbike.ro/

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Poate trebuie sa regasesti copilul din tine. Ala de are 4k sa isi ia moped electric :))))) Eu la 12 ani imi coseam sosetele rupte ,dar na, alte vremuri. Poate e ceva mai norocos tanarul nostru :P

On topic, vad ca exista varianta pentru copii, care, afirma vanzatorul, nu necesita inmatriculare. La fel, exista versiunea full , mai mare, care intra la mopede-si se inregistreaza conform legislatiei, la primarie.

merg des la cei de la GNEX care vand asa ceva

chiar am cochetat cu ideea de a lua insa fara a doua baterie cumparata nu merita

nu o poti folosi ca bicicleta are escarie  si nu PEDALE!!!

sunt gandite mult pentru off

iar pretul...ESTE RIDICAT

Uaaaiii, luati-o usor.

Vorbiti cu un copil de 12 ani.

Clar, la 12 ani daca nu se stie cu gramatica in scris pe internet este proscris pe viata.

Eu stiu ca este sezonul muraturilor dar nu stiam ca sunt si gata de consum atat de repede.

Revenind la postarea initiala:

http://www.sur-roniberica.com/

https://surronbike.ro/

99% le vand si cei de la Ktm Varsovia.

Smecherie (vizual vorbind, ca nu le-am testat) dar cred ca as cumpara asa ceva exclusiv pentru off-road.

Nu stiu daca le-ai vazut live, dar nu sunt mici/subtirele.

Din pacate insa, nu stiu sa iti raspund concret la intrebari

* Pe trotuar cu un vehicul capabil de 70kmh - slabe sanse

* La 12 ani in trafic - aceleasi slabe sanse

Nu stiu daca exista categorii de permis pentru varsta ta si, daca exista, ce anume iti permit sa conduci in trafic.

Asta trebuie sa vorbesti tu cu ai tai sa te ajute/sa se intereseze ei.

Pe camp/in zone fara asfalt - nu iti cam are nimeni treaba, cu mici exceptii te care nu cred ca o sa ajungi tu sa te lovesti (rezervatii naturale, proprietati private, fonduri de vanatoare, etc)

Edited by _Raul_

Acum 3 ore, _Raul_ a spus:

Nu stiu daca exista categorii de permis pentru varsta ta si, daca exista, ce anume iti permit sa conduci in trafic.

Nu exista pana la 14 ani. La 14 poate lua AM, dar nu e suficient pentru asa ceva, la 16 poate lua A1, la 18 A2. Nu stiu la ce categorie se incadreaza draciile astea, dar minim A1.

Se incadreaza la mopede , AM putere 4kW, sau A1-15kW putere, 16 ani la ambele, fara 3 luni-cand incepe cursurile.

Daca e sub 4kw, o asimilezi cu trotinete-biciclete electrice, si nu are nevoie de permis.

Nu ai cum sa o asimilezi, ca nu esti Borg, si nu poti sa pretinzi ca e bicicleta electrica pentru ca nu are pedale. Trotineta poate in vis. E clar motocicleta electrica si necesita permis.

Vad ca pe site-ul romanesc spune foarte clar cum sta cu inmatricularea si permisul: una singura e street legal si necesita AM. Celelalte, inclusiv aia de copii, nu sunt inmatriculabile si nu sunt legale pe sosea.

On 10/11/2021 at 1:09 AM, AdrianB1 said:

Nu ai voie cu nici un fel de vehicul pe trotuar

Căruciorul (pentru copii) este cumva vehicul tras sau împins cu mâna care poate circula (şi) pe trotuar?

(35. vehicul - sistemul mecanic care se deplasează pe drum, cu sau fără mijloace de autopropulsare, utilizat în mod curent pentru transportul de persoane şi/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrări;)

Dar dacă copiii nu sunt consideraţi persoane ci ... rele transportate ... nu există prevederi legale (decât pentru bunuri transportate)  🤔