Sari la conținut

Ce benzina bagati?


zapata
 Share

Postări Recomandate

Acum 3 minute, cuki a spus:

 

Explicatii pot fi multe...drumul intins (ca doar nu ai bagat benzina de la MOL HU fix cum ai trecut granita), curatul carbaratorului si altor componente interne...eliminarea calaminei si a altor substante care se depun, dar care pe drumuriile din Romania acelor vremuri...nu ajungeau sa se elimine.

Chiar si un esapament "curatat/desfundat" poate sa ridice relantiul, avand in vedere ca scade presiunea pe evacuare

 

Am spus, posibil sa fie diferente intre carburanti...diferente care sa fie cauzate de procesul de productie/transport/depozitare etc., dar "acele diferente" simtite de "soferii autostiutori romani" defapt se datorau faptului ca in Romania TDI-ul rar vedea +2000rpm...motoarele erau efectiv sugrumate. Iar cand ieseau din tara, normal ca acele motoare aveau parte de alte conditii de functionare.

 

image.thumb.png.e6c20df94cd3c56f116f3480e88bce27.pngExemplu cu admise obturata din cauza mersului subturat, revizii "mai raruretze asa"...si sa nu uitam ca Romania e plina de praf...

 

 

 

Pai masina avea pina in 10.000 km, era nou nouta. Mergeam de la Buc la TM. Am alimentat la Orastie. Ma indoiesc ca avea depuneri de ceva, autostrada plua, si de aici am tras conculzia cu benzina.

In plus cand am ajuns la Buc m-am dus fuguta la MOL si am alimentat. La revedere! Mergea precum inainte 😂.

Si cand am intrebat de originea benzinei: mi s-a spus ca este RO.

Poate ca a curatat benzina HU sistemul de alimentare, dar chiar asa sa il infunde pe loc benzina de RO?🤦‍♂️

Asa am ajuns la concluzia cu benzina HU vs RO.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! De ceva vreme (ani), sa ma orientez pentru moto la benzina dupa continutul de etil.Deci E 5. Cifra octanica oricum este o  < vrajeala informativa > .))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...