Jump to content

Identificare piesa mica, cazuta de pe CBR F4

Recommended Posts

Salutare!
Am nevoie de putin ajutor, va rog, in a identifica 1 tip piesa cazuta de pe motor.
Nu stiu de unde a cazut, sau cat de importanta este. 
Am atasat imaginile fata / spate.

Multumesc!

20211122_105748.jpg

20211122_105802.jpg

Salut. Piesa in cauza este un semering. Eu daca ma uit la uzura as zice ca este inlocuit si probabil scapat printr-un loc ascuns. Daca a picat de pe moto pe acolo ar trebui sa curga ulei.

4 minutes ago, Ustumic said:

Salut. Piesa in cauza este un semering. Eu daca ma uit la uzura as zice ca este inlocuit si probabil scapat printr-un loc ascuns. Daca a picat de pe moto pe acolo ar trebui sa curga ulei.

Eronat! Piesa din poză pare a fi un simering, semering este între Anina şi Oraviţa.

OIP.thumb.jpg.682ac31c3f45d081f0c00b6200d1e094.jpg

Dar, dacă au început deja să cadă simeringuri, este de aşteptat să mai cadă şi ceva rulmenţi. 

https://dexonline.ro/definitie/semering;)

Corect:

https://dexonline.ro/definitie/simering :)

Nu de altceva, dar se poate interpreta!

Si asa-i...acel simering nu este cazut de pe motor, ci de prin ungherele motorului...altfel, sigur plangea locul pana acum!

Nu stiu de la ce este, dar se monteaza undeva in partea superioara sau inferioara a motocicletei, in pozitie orizontala.

Seamana cu un simering de furca, dar ala nu-l poti pierde. Esti sigur ca e de la motorul tau? Ai avut motorul de curand prin vreun service?

Edited by Edd

Ala este sigur simeringul de la tija ambreiajului, ori (mai putin posibil) de la axul schimbatorului, probabil schimbate de altcineva si lasat printre cotloanele motocicletei.

Motorul a fost inlocuit de curand.
Probabil au ramas de la cel vechi uitate printr-un orificiu si au cazut. 
Acum m-am linistit.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri! 😀

Acum 16 ore, Darzen a spus:

@Lucian_M 
Momentan nu, multumesc! :)

Filtrul de aer OEM costa mai mult decat cel pe care ti-l da @Lucian_M - pe asta il speli, il dai cu ulei, si te va tine mai mult decat motocicleta in sine. Bine, asta daca ii faci reviziile :)...

E original K&N, am comandat filtru hiflo, că nu știam ce e în f4i și oricum nu aveam kit de întreținere. Filtrul ăla nu are mai mult de 5-6000 km, arată foarte bine, nu e murdar. Iar la banii ăia e pomană.

@MotoS Garage
Multam!

On 11/23/2021 at 10:08 AM, GoodKat said:

Filtrul de aer OEM costa mai mult decat cel pe care ti-l da @Lucian_M - pe asta il speli, il dai cu ulei, si te va tine mai mult decat motocicleta in sine. Bine, asta daca ii faci reviziile :)...

Nu contest, e un pret bun. Insa am altele pe lista. 
Revizia o voi face periodic, dupa ce scap de rar in primavara (trebuie reinmatriculat + actualizata serie motor)..