Sari la conținut

Cryptomonede si altele prin zona asta?


nike
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ZaiR: Ce vrei tu e cam greu. Fix de aia se orienteaza banii manjiti spre crypto, ca e al naibii de greu sa dovedesti ai cui sunt. Asta face foarte bine sistemul actual: leaga o persoana fizica, cu nume si prenume (sau una juridica, cu actionari si administratori raspunzatori legal) de un portofel in care se acumuleaza moneda. De asta ai nevoie de sisteme complexe de firme fantoma, banci care nu divulga datele clientilor si state care sprijina astfel de banci prin refuzul de a se conforma legislatiei internationale, daca vrei sa speli moneda convertibila. Daca vrei sa speli crypto, tot ce ai de facut e sa-ti faci un portofel nou.

:10:

pacat ca nu am furat sau cantat manele.. N-am ce sa spal, poate doar salariul..

daca nu scriam atat pe aici, poate m as fi dezvoltat acolo..

 

Si eu sper sa ma casatoresc cu un cuplu lesbi..

 

Ihhh...s-ar putea sa iti schimbi parerea daca ai cunoaste cupluri lesbi reale. Alea de pe net is departe departe de realitatea grasa, urata , paroasa , barbatoasa din realitate.

alea nu..mersi!!

cheers:

 

Eu zic sa va grabiti sa vindeti pana nu scade de tot:

 

attachicon.gifbitcoin.jpg

:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ca asa au zis niste baieti pe internet sau avem si o lege care sa nu se aplice? Sunt curios cum o sa dovedeasca Fixul ca veniturile alea provin din tranzactionari de criptomoneda ca sa le poata impozita. Altfel e doar o tranzactie intre doua entitati private care e scutita de impozit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Daca dpdv legal statul nu iti poate lua banii, va pune un militian sa te bata. Orice, doar sa-ti ia ce ai muncit

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca asa au zis niste baieti pe internet sau avem si o lege care sa nu se aplice? Sunt curios cum o sa dovedeasca Fixul ca veniturile alea provin din tranzactionari de criptomoneda ca sa le poata impozita. Altfel e doar o tranzactie intre doua entitati private care e scutita de impozit.

 

Cand statul are nevoie de bani va face orice ca sa mai ciupeasca ceva, sa dovedeasca e ultima lor problema. Pana te judeci tu cu ei vei plati mai intai si pe urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa au zis si cu prima inmatriculare si uite ca se poate. Sunt lucruri pe care poti sa le faci si lucruri pe care daca le faci, baga lumea furca in tine intr-o democratie. Statul incearca sa gaseasca mereu limita intre cele doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa au zis si cu prima inmatriculare si uite ca se poate. Sunt lucruri pe care poti sa le faci si lucruri pe care daca le faci, baga lumea furca in tine intr-o democratie. Statul incearca sa gaseasca mereu limita intre cele doua.

 

Pai tot statul a castigat si cu taxa, castigul lor este ca asa faceau rost de bani fara sa plateasca dobanzi ceea ce pentru un stat inseamna foarte mult. De ce crezi ca au renuntat la procese si returneaza banii in rate? La proces cand pierdeau plateau si dobanzi plus cheltuieli de judecata. Statul e pervers, e mai pervers decat credem noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acolo erau niste hartii/taloane/bunuri, aici e vorba de monezi virtuale pe care daca vrei sa-i arati vreunuia portofelul bine, daca nu... iar bine.

Hai sa vad cum va urmareste fiscul pentru monero sau electroneum :))) (fara tranzactii pe card)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 3 years later...

Merge si cash cum zici tu. :)

Cu cultura stau prost dar am prieteni foarte inteligenti, mate.

 

Vad ca e la moda subiectul (crypto) si pe vremea mea in lumea moto erau multi it-isti. Oare au mai ramas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, foxbat a spus:

unde faci asta ?(site/aplicatie?)

recomandari, adica:)

Sunt pe revolut. Am 2.5% fee pe tranzactie. Pe binance e mai putin dar sunt mai comod. Sunt 2.5lei la 100 lei mi se pare super putin. Nu merita nicio alta moneda chiar daca unele cresc cu 1000% ca nu stii care. Asa ca joc safe pe btc si eth ca si investie, nu trading.

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, marauder a spus:

ce anume te intereseaza legat de crypto?

 

opiniile "localnicilor" Ca sa zic asa. ce mai "face lumea" motociclistica ( DiarM a raspuns super, multumesc).

 

1 oră în urmă, DiarM a spus:

Sunt pe revolut. Am 2.5% fee pe tranzactie. Pe binance e mai putin dar sunt mai comod. Sunt 2.5lei la 100 lei mi se pare super putin. Nu merita nicio alta moneda chiar daca unele cresc cu 1000% ca nu stii care. Asa ca joc safe pe btc si eth ca si investie, nu trading.

Revolut-ul iti da voie sa primesti/trimit btc si eth ? parca era "inchis", doar daca scoti in eur ..sau poate gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai optiunea de send pe ele, dar nu am facut deloc tranzactii intre 2 conturi ca nu am avut nevoie.

eu folosesc oricum revolut pentru concedii si stocks deci cand am nevoie de bani pot sa scot direct din crypto si schimb in euro sa am de benzina

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din 2018 fac trading cu crypto (si inca fac), incercat diferite platforme de tranzactionare (coinbase, bitstamp,kraken, localbitcoins,bitcoin.de).

 Vanzarea de crypto moneda in Romania este foarte dificila, pt ca sunt foarte multe pacaleli (am facut niste topicuri acum cativa ani, cautam niste persoane sa le dau banii inapoi)..din acest acest motiv am renuntat sa mai vand in Romania de cativa ani.

In cazul in care vinzi in strainatate apare alta problema, si anume cum aduci banii (euro/usd) in Romania...sunt multe de povestit.

Una peste alta tradingul nu este chiar asa usor cum pare la prima vedere.

 

Legat de Revolut, l-am folosit la inceput...dupa ce am atins un prag valoric mi s-a blocat contul, cica suspect (cu destui bani in el)...am stat vreo 2 saptamani pana sa ma preia echipa specializata, dupa ce am prezentat hartoagele cerute mi-au deblocat contul...dupa vreo 3 luni iarasi mi-au blocat contul pe acelasi motiv (tot cu bani in el), iarasi stat 2 saptamani la rand sa fiu preluat, prezentat aceleasi hartii (ca doar erau aceeasi bani, acceasi sursa initiala, doar ca ii roteam) iar mi=au deblocat...atunci am zis gata, si am renuntat la ei. Din cate stiu au dat voie la cumparare/vanzare crypto in Revolut doar ca nu poti sa primesti crypto din afara, nu poti sa transferi afara, deci poti doar sa cumperi de la ei si sa vinzi doar la ei (posibil sa se fi schimbat ceva intre timp, am citit ceva cum ca r fi dat drumul sa primeasca/scoata din Rev, cu anumite limite)...daca ne luam dupa principiul "cheia ta-moneda ta" nici nu sunt ale tale monezile din Revolut pt ca nu ai cheia .

 

Am trecut prin multe transformari, multe platforme au bagat chestii de siguranta , chestii de AML si KYC (spalare de bani , finantare terorism). Spre exemplu eu primesc regulat de la ceva organism UE lista cu persoanele non grata cu care nu am voie sa fac transferuri de bani/crypto (cam la 2-3-4 zile se updateaza lista).

Legat de impozite...se plateste 10% impozit din ce castigi (dupa ce se scad eventualele cheltuieli)...daca 1-2-3 ani iesi pe minus se depune declaratia unica cu minus si se regleaza cand iesi pe plus. Daca depasesti un anumit nivel platesti si CASS, , dar chestia faina este ca baza de calcul a CASS este limitata la 10 salarii minime pe economie. Sigur, poti alege sa nu platesti, dar este riscul fiecaruia pt ca bancile dupa un anumit nivel trimit informari la ANAF. 

Legat de fee-uri......fiecare platforma cu - si + ....de exemplu la Kraken eu am comision sub 0.2% si taxa retragere 0.9centi, pe coinbase parca era ceva taxa de retragere de 25 usd...pe localbitcoins exista taxa site*-ului de 1%. Taxele fiecarei platforma se reflecta in pretul monezilor pe platforma respectiva...de exemplu pe Coinbase pretul btc este un pic mai mare decat pe Kraken, pt ca sunt costuri mai mari pe Coinbase.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Cryptomonede si altele prin zona asta?
  • Vizitator pinned this topic
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...