Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mor pe astia cand se caca pe ei ...70 cai dabia le ajung ca incepator auzi...toti trag spre mai mult..pe vremea lu Ceasca incepeai cu 4(Mobra)..si erai fericit daca aveai........de parca avem noi drumuri in RO...in fine.

Editat de MZRider18
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam la cursanti cum fac jaloanele , mi se pare ireal cate de strans se pot face jaloanele fara sa cazi pe o parte. De asemenea m-a mirat numarul de doamne si domnisoare la poligon vinerea asta,

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la inceput o sa ti se para greu... o sa vezi dupa aia cand o sa le faci si tu...in ultimele 3 zile cand am avut ore in poligon au venit vreo 4 fete dintre care una era pe la vreo 30 de ani... ii si spuneam instructorului... as vrea sa ma intalnesc cu ea in trafic sa iesim la o cafea :)) arata traznet :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandari?

 

Recomandare : http://blog.producator-ambalaje.ro/folie-cu-bule-de-aer.html . Acum , la subiect : un echipament complet te va feri de lovituri dar trebuie sa fii constient ca nu de toate . In funtie de cum mergi , vei avea sau nu nevoie de protectia echipamentului . Daca nu suporti caldura , ai si alte variante : genunchiere , armura , manusi de vara ( nu recomand modelele textile , subtiri ) , ghete special concepute ptr acest sport , etc . Ideea este sa-ti asiguri un minim de protectie ptr situatiile neprevazute . Este adevarat ca si slapii tanga iti asigura o protectie specifica : nu te vei lovi intre degetele de la picioare . Tricoul este mai ok , are calitatea de a rezista la frecarea cu asfaltul si se poate absorbi in tesuturi . Pantalanii scurti sunt preferatii SMURD-ului - ce mai ramane din ei se taie foarte usor . :) . O zi faina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nam avut acasa nici macar scuter si mam dus la scoala de permise si am facut scoala pe o honda rebel de 125 cc am luat permisu acum 2 luni si mam dus sa imi iau o motocicleta si am gasit un Suzuki gsxr 750 1999 , mia aduso fostu proprietar pana la poarta si pe acolo mam invatat cu ea , acum ma joc cu ea si abea am facut 18 ani

 

vai de capul nostru, tinere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://motorai.ro/casti-moto/integrale/scorpion-exo-500--product--216410?pageNr=3 pt casca? Variante mai ieftine si cu aceleasi "optiuni" exista?

 

Salut ,

eu as vrea sa iti dau un singur sfat... echipamentul meu ( cizme, pantaloni, geaca, manusi, protectii suplimentare spate si solduri) a costat in jur de 200-250 euro, iar pentru casca am platit 300 euro ( http://motorai.ro/casti-moto/integrale/scorpion/scorpion-exo-1000-e11--product--216430 ) . Te`as sfatui sa nu te zgarcesti la un singur lucru , casca !

Nu am stat sa citesc toate specificatiile la modelul acela, dar asta pe care o am sunt f multumit de ea. Cand am cumparat`o statea foarte foarte fix pe cap, acum dupa cateva saptamani de folosit, s`a mai lasat o idee , este mai confortabila. Iar daca vreau sa merg mai repede si sa simt ca casca o sa ma protejeze 100% ( din cat poate ea :) ) are si o pompita care umfla niste pernite de aer in dreptul obrajilor, iar in felul asta sta mai fixa pe capau.

Mult succes in alegerea castii , dar nu uita ca nu trebuie sa cumperi casca de pe net fara sa o probezi si de faptul ca casca este , dupa parerea mea si a politiei, cel mai important accesoriu pentru un motociclist. (scuzati cacofoniile)

 

Edit:

Am vazut acum o diferenta intre cele doua, cea pe care o am eu are cel putin 2 aerisiri in plus. Are aerisire in fata jos (2 trepte), sus, deasupra 2 aerisiri si in spate se poate da drumul sa circule aerul ( care intra prin aerisirile din fatza ).

Eu nu iti recomand neaparat casca aceasta din cauza ca nu am probat foarte multe, dar nu prea am vazut la altele sa aiba acea pompita.

Editat de TsCrazy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa vad ce casca mi se potriveste la poligon si pe masura aia imi comand. Daca nu mi se potriveste o trimit inapoi .

 

Eu zic sa te duci intr`un magazin , sa probezi , vezi si preturi , apoi poti sa iti comanzi cum vrei , ori de la magazin, ori de pe internet (eu mi`am luat de la magazin din respect pentru toate informatiile pe care le`am primit in legatura cu toate produsele :) )

Dar faci cum doresti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.V-am contactat in legatura cu o nelamurire.Eu am acum 16 ani si vreau sa dau de A1 dar nu sunt hotarat ce sa imi cumpar.Adica pot sa imi cumpar o honda cbr 125 sau mai este si rieju acela de 125 . si nu stiu ce sa zic.Eu as opta pentru o honda pentru ca imi place cum arat dar am vazut pestete tot ca ba este buna ba este proasta si mi-am propus sa va intreb si pe voi ce parere aveti.Adica pro si contra.Va multumesc.Cu stima Viorel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde gasesc un magazin cu imbracaminte/casti samd moto in Buc ? Unul bun cu preturi decente



....si m-am intors de la prima sedinta. Foarte foarte foarte tare.. m-am plimbat pe o honda XR 125.

Primele impresii : Pt prima ora am avut tot timpul senzatia ca o sa cad la fiecare curba...creierul/urechea interna urla cazi cazi cazi cazi ..... pozitia pe honda asta la marimea mea este destul de nasoala, incheietura m-a durut aproape tot timpul , ghidon f ingust pt marimea mea ..dupa prima ora cand m-am relaxat durerea a scazut f mult . Omul mi-a explicat de counter-steering si franare..cum sa franez prima oara cu spatele ca sa incarc furca fata si apoi cu fata ..la sfarsit cand m-a pus sa fac jaloane incet incet mi-a disparut senzatia de cadere si aplicam constient treaba cu counter-steering . Ca incheiere in prima ora omul a remarcat ca sunt foarte crispat :rusinica: .

Ce m-a mirat dpdv tehnic e caldura degajata langa piciorul meu drept unde era evacuarea...aproape ca ardea.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la inceput este greu ... si eu ma uitam cu putina invidie la cei care mergeau pe hornet de 600.. si eu mergeam pe un suzuki de gn250... dupa 5 sedinte m-a urcat pe o kawasaki er5 si aproape de final ultimele 2 ore de poligon pe hornetul de 600... spor la treaba in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hah, o faza amuzanta a fost cam in prima ora. Eram cu instructorul in spate si pe exterior ma depaseste un cursant cu un hornet de 600....se uita la noi si zice "cat de misto e asta de 600"..instructorul imi zice.."uita-te la el ce imi zice si ce fericit e..si nici macar nu e elevul meu" :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GNul de 250 este foarte manevrabil,mi-a placut mult,desi sunt chinuite in poligoane..

Editat de MZRider18
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...