Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ai insirat acolo hornet si bandit. deci probabil iti place naked mai mult. hornetul e mai usor , bandit-ul e mai masiv un pic. la banii aia te incadrezi mai usor la un bandit. Dintre toate 3 eu as alege Banditul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, spre naked ma orientez. Semicarenatele nu.mi plac. iar variantele S, par ok, insa nu sunt prima optiune.

acuma intre hornet si bandit am tot citit avatajele si dezavantajele fiecaruia, dar nu pot sa aleg intre ele. Pentru mine sunt perfecte amandoua :D Cred ca alegerea o sa fie cu sufletul cand vad unul si nu obiectiv cu mintea. Am vazut deja un bandit rosu de 600 aproape tot cu piese originale (mai putin bordul si farul) si arata impecabil. Dar e mai greu si mai lenes ca un hornet.



Ai putea lua asta in considerare. Sunt motociclete bulletproof. http://www.bikeshop.ro/handler.php?act=view&src=db&tip=am&ID=529195

 

da, am uitat de yamaha. e dupa bandit si hornet oricum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca ii nevoie sa fuga ? acuma la inceput ? si lenes... iti spun eu ca pt inceput nu-i deloc lenes. or sa sara unii cu gura imediat. parca vad. dar sa ai 70de cai de inceput nu-i de neglijat. Banditul e motor destul de fiabil si destul de bine vazut.

Fratele meu bandit are si el a inceput tot cu bandit(600 rosu) . (ai grija numa sa nu cazi la inceput cu el - il ridici greu :stuck: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un bandit S de 600 din 2002 ca prima motoreta. A fost foarte ok pentru ca era o motoreta comoda relativ usor de manevrat si iertatoare (puterea relativ mica furnizata de motor). Un minus a fost carburatia care la bandit (nu numai la mine, am citit ca la mai multi) este cu probleme (se infunda/desincronizeaza carburatoarele repede). Daaaar dupa un an am decis sa o dau pentru ca injectia este sfanta si pentru ca am vrut un pic mai multa putere. La partea de vanzare a fost cam trist, am stat cu ea la vanzare cam 4 luni si am primit doar doua telefoane, deci trebuie sa te gandesti si la asta. Daca vrei o motoreta pe care sa o tii mai mult eu recomand Hornetul, daca vrei una cu care doar sa te acomodezi cu mersul pe doua roti recomand Bandit. SV-ul nu imi place si am inteles ca incepe sa pape ulei.

 

Spor la shopping. Motomus sunt super ok, si au mult mai multe motorete la fata locului decat pe site, am fost si eu la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca ii nevoie sa fuga ? acuma la inceput ? si lenes... iti spun eu ca pt inceput nu-i deloc lenes. or sa sara unii cu gura imediat. parca vad. dar sa ai 70de cai de inceput nu-i de neglijat. Banditul e motor destul de fiabil si destul de bine vazut.

Fratele meu bandit are si el a inceput tot cu bandit(600 rosu) . (ai grija numa sa nu cazi la inceput cu el - il ridici greu :stuck: )

 

Sunt de accord cu tine ca 70 de cai e ok pentru inceput, vorba ta, nu vreau sa fuga mai mult decat ma simt eu confortabil.

Greutatea lui ma pune un pic pe ganduri. Nu contesc ca e chestie de obisnuita, dar e de luat in calcul totusi.

 

Eu am avut un bandit S de 600 din 2002 ca prima motoreta. A fost foarte ok pentru ca era o motoreta comoda relativ usor de manevrat si iertatoare (puterea relativ mica furnizata de motor). Un minus a fost carburatia care la bandit (nu numai la mine, am citit ca la mai multi) este cu probleme (se infunda/desincronizeaza carburatoarele repede). Daaaar dupa un an am decis sa o dau pentru ca injectia este sfanta si pentru ca am vrut un pic mai multa putere. La partea de vanzare a fost cam trist, am stat cu ea la vanzare cam 4 luni si am primit doar doua telefoane, deci trebuie sa te gandesti si la asta. Daca vrei o motoreta pe care sa o tii mai mult eu recomand Hornetul, daca vrei una cu care doar sa te acomodezi cu mersul pe doua roti recomand Bandit. SV-ul nu imi place si am inteles ca incepe sa pape ulei.

 

Spor la shopping. Motomus sunt super ok, si au mult mai multe motorete la fata locului decat pe site, am fost si eu la ei.

 

Da, caut ceva pe termen mai lung, nu doar cateva luni sau 1 sezon. De aceea am si pus hornetul pe cap de lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine Banditu consuma in afara (mers 150 - 180) cam 5.5 la suta... maxim. In oras cred ca 7 mers relativ normal. Sport nu m-am dat in oras si nici nu prea am de gand sa o fac. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am vazut la anunturi, arata foarte bine insa e peste limita mea de buget momentan. :(

acuma am vazut ultimul reply (cel cu 1500)...iau in calcul varianta daca nu gasesc vreun motor mai aproape de mine.

Editat de reder_marius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma am vazut ultimul reply (cel cu 1500)...iau in calcul varianta daca nu gasesc vreun motor mai aproape de mine.

ia-o in calcul repejor ca pretul ala il tin pana dispare de la vanzare ce vreau sa iau eu, iar pretul ala in tin in cateva conditii,, dar daca te hotarasti, le discutam pe privat.

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,As vrea citeva pareri si sfaturi din partea celor experimentati in legatura cu doua modele de moto:Honda CB 600 F Hornet si Yamaha XJ6 SI XJ6 Diversion, an 2009-2010.

Imi plac amindoua dar una are 102 CP iar cea din urma 74.

Ce a-ti alege voi dintre modelele astea?As vrea daca se poate si motive.

Editat de coky 15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,As vrea citeva pareri si sfaturi din partea celor experimentati in legatura cu doua modele de moto:Honda CB 600 F Hornet si Yamaha XJ6 SI XJ6 Diversion, an 2009-2010.

Imi plac amindoua dar una are 102 CP iar cea din urma 74.

Ce a-ti alege voi dintre modelele astea?As vrea daca se poate si motive.

Estetic, e chestie de gusturi, tehnic..., o diferenta de 10-15 cai cu + sai -, nu prea mai este de luat in seama in jurul valorii de 100.

Cel mai bine ar fi sa rogi posesori ale modelelor vizate de tine sa te lase sa testezi jucariile lor, apoi vei decide singur

 

Bafta la "cules"

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...