Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

Salut !

Am o intrebare:

Am 16 ani si in februarie ma apuc de scoala pt categoria A1.

Este bine sa cumpar o Aprilia RS 250 cu acte de RS 125 sau sa cumpar o Aprilia RS 250 cu acte de RS 250 si sa schimb actele si seriile de pe cadru cu niste serii si acte de la o Aprilia RS 125 de la dezmembrari ?

Este oare in regula ?

Poate observa vreun politist ceva ?

Daca observa si sunt prins cu ce ma aleg ? Cu fals in acte si conducere fara permis ?

Este mai bine sa cumpar o Aprilia RS 125 cu acte de RS 125 si sa stau linistit ?

Din ce in ce mai mici si mai combinetozauri si smecherasi. Lasa ideile astea si ia-o pe aia de 125 cu acte de 125, la 16 ani nu iti trebuie mult. E de ajuns si una in 4 timpi cu 10-13 cai, cat sa dai o tura pe bulevard si sa mai plimbi cate una. Te opreste politia, arati frumos actele in regula, te saluta si el si ai taiat-o inapoi la plimbare. Nu esti cu actele in regula, dai din colt in colt, te mai consumi si cu tot felul de idei sa scapi si nu stiu ce, ca sa ajungi unde zice jagi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din ce in ce mai mici si mai combinetozauri si smecherasi. Lasa ideile astea si ia-o pe aia de 125 cu acte de 125, la 16 ani nu iti trebuie mult. E de ajuns si una in 4 timpi cu 10-13 cai, cat sa dai o tura pe bulevard si sa mai plimbi cate una. Te opreste politia, arati frumos actele in regula, te saluta si el si ai taiat-o inapoi la plimbare. Nu esti cu actele in regula, dai din colt in colt, te mai consumi si cu tot felul de idei sa scapi si nu stiu ce, ca sa ajungi unde zice jagi.

Nu subestima motoarele de 125.

Am vazut o gramada de motociclisti(si de forumisti) care rup Romania cu motoare de 125...varadero,rs125,r125 samd.

Pentru inceput o vmax de 130-140 mi se pare arhisuficient,iar o viteza de 90-100 la mers constant iarasi e super ok.

Oricum daca Cristi pleaca de acum cu mentalitatea asta sigur nu va ajunge nicaieri,probabil la rubrica accidente

 

PS:RS nelimitat e bomba fata de cele in 4timpi asa ca nu inteleg de ce ai vrea 250...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

troll mode: Nu te complica cu 125, aia de 250 e ce trebuie. ON : ceea ce vrei tu sa faci e gresit din multe puncte de vedere: 1. Daca te prine politia, ai bestelit-o, sa vezi pe urma ce frumos iti sta cu un dosar de cercetare penala. 2: fara nici un misto RS-ul de 250 e racheta, e un motor in 2 timpi care mananca jar, mari sanse sa te aunce in primul copac. Asta cu " sunt un tip calculat, nu merg cu viteza " tine-o pentru tine, o sa-mi multumesti mai incolo. Rs125 e ce iti trebuie, cam cel mai nervos 125 iar pana la 18 ani cand poti da de A2 este arhisuficient. Salut!

 

Daca ii spui unuia asta, in subconstientul lui se creaza automat o portita de ocolire : "da, e asa cum zic astia, dar eu sunt altfel, nu ma incadrez in majoritate, eu sigur voi face treaba buna cu racheta si le arat la toti ce potential am. Aia care au patit o erau neatenti, netalentati, ghinionisti etc. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mai baieti mai lasati-o dracu de treaba... Sa isi ia baiatul ce motor vrea si gata, nu-l mai speriati cu expresiile voastre SF. Numai voi sunteti atotputernicii cu suficienta minte, experienta... voi sunteti singurii cumpatati sa conduceti motoare de 600... nimeni altcineva care vrea sa se apuce de motociclism nu trebuie sa conduca ceva mai mare de 49cc... dar si ala sa fie limitat. Eu m-am saturat de acelasi rahat.

@Adrian te simti mai barbat ca ai RSV ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca are 16 ani ce? eu am trecut prin asta si stiu cum e.... tu stii ? Ori ca incepi la 16 ani pe un astfel de motor ori ca incepi mai tarziu... tot dracul ala e.

La 16 ani esti destul de dezvoltat fizic sa stapanesti o astfel de motoreta.... daca esti prost, ramai asa toata viata nu te destepti pe masura ce inaintezi in varsta. Eu cred foarte mult in selectie naturala

Sincer: daca ar fi fiul meu, l-as cunoaste si l-as urca pe ce motor cred eu.

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@Adrian te simti mai barbat ca ai RSV ?

 

 

Da. Nu stiai ca marimea e invers proportionala cu cilindreea motocicletei detinute?

Noroc de RSV ce ma face sa ma simt mai...barbat:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca nu conteaza varsta ci indemanarea,adica nu iti ei un motor fie el si de 125 si incepi sa mergi cu el pe drum.eu de la 13 ani am avut scuter dupa care un moped mobra 50 si la 16 ani mi-am luat primul motor de 125,deja stiam cat de cat sa merg,aidica aveam habar sa schimb vitezele frana fata si altele,insa au fost si mici incidente.am vazut si cazuri cand la 22 de ani si-a luat cineva deodata cu mine suzuki gsx-r 750 motor mare puternic frumos etc.insa a fost "motociclist" timp de doua luni si doua accidente el trecand de la bicileta la super sport sa zic asa.poti sa incepi si de la 16 insa da dai dovada de responsabilitate.si la treaba cu schimbatul actelor stai linistit ca nu is asa prosti politisti,daca ceva nu li se pare in neregula or sa faca ei anchete si o sa iasa la iveala ca ai motor de 250.am vazut aprilia rs de 250 si este destul de mare,slabe sanse sa ii prostesti,plus ca pentru 2 ani de A1 nu se merita riscu,mai bine incet si sigur.e doar un sfat decizia e a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

esti un cocalar si chiar te mandresti cu asta !

 

 

nu m3n, eram ironic (la adresa ta)

 

oricum esti hilar.... tu nu esti puradelu ala calare pe un scuter care facea 'burn' uri cu el prin cartier? Nu tot tu esti ala cu cadru stramb care postai la sectiunea de R6?

 

Eu in locul tau m-as face mic si m-as ascunde intr-o tufa undeva (Dar ai grija in care tufa, sa nu te pishe careva din greseala) :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu erai ironic, tu chiar ai o problema cu motocicleta pe care o conduce fiecare. Ti-ai luat si tu o basina de RSV si ai impresia ca nu mai e nimeni ca tine. Rs125 e pentru fatalai, Honda Deauville e maxiscuter... dar RSV`u tau e mai barbat ca tine.


Acum ca sa clarificam treaba cu filmarea.. eram un copil ce-si cumparase cauciucuri noi la motoreta (era un 125... nu un scuter) si la insistentele colegilor l-am "sacrificat" pe cel vechi.

Referitor la cadru stramb, poate e, poate nu e... si care-i problema ta? Iti place tie sa mori de grija altuia.. ca prostul. Te invit sa-mi analizezi si hartia igienica... poate observi ce-am mancat si ma ataci si cu asta.

 

Lasand gluma la o parte, eu inchei aici ca nu am de gand sa ma cobor la nivelul tau...

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ahhahahahahah tu atingi culmi inimaginabile ale penibilului...

 

deci tu ai luat-o de buna pe aia cu 125 pt fatalai si aia cu honda / maxiscuter cat de frustrat tre sa fii ?:))

 

hahaha cum explica el burnout urile de 'carter' :))

PS: basina aia de RSV da cercuri in jurul R6 ului tau , ca tot ai adus vorba de comparatii :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e usor sa o sucesti spunand ca glumeai. ideea e ca si gluma daca era parca prea insisti cu ea.

Probabil ca atata stie sa faca... cercuri :)).

Am supranumit-o "basina" pentru ca iti da senzatia ca trage in ture mici si in turatii mari se cacao pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ai dreptate, nu glumeam :( ai fost foarte perspicac si m-ai desconspirat :( dar nu zi si la altii,mizez pe faptul ca ceilalti s-au prins ca e doar o gluma

 

PS: Ai dreptate, a ta are nevoie de 13-14 000 RPM ca sa faca si ea niste caluti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu subestima motoarele de 125.

Am vazut o gramada de motociclisti(si de forumisti) care rup Romania cu motoare de 125...varadero,rs125,r125 samd.

 

PS:RS nelimitat e bomba fata de cele in 4timpi asa ca nu inteleg de ce ai vrea 250...

Nu subestimez, exact asta voiam sa zic si eu. Si eu am avut 125cc, cand am avut nevoie de ceva de oras si ca o aveam pe aia mare trasa pe dreapta, am tras o fuga si pe la bulgari. Cam nasol in 2 a fost atunci, mai ales ca eu sunt si ceva mai mare, insa pt. un pustan de 16 ani, merge si un 125 4t.

 

 

(Dar ai grija in care tufa, sa nu te pishe careva din greseala) :)))

 

 

Tu nu esti normal baaaiiii!!!! :crack: La multi ani apropo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut , sunt nou in acest domeniu si am citit si eu despre pericolele acestiu sport cu motor .din cate am observat majoritatea accidentelor se produc din cauza vitezei excesive pe strada .totusi off road-ul este la fel de periculos ca si gonitul pe strazi??acolo nu prea poti sa rulzi foarte repede dar se produc tot atatea accidente ca si pe strada.as vrea si eu sa -mi iau un enduro mai mic pentru inceput , numai pentru off road , ce ziceti sunt supus la aceleasi riscuri ca si cei care merg pe strada??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Felicitari tuturor pentru sfaturi!

Sunt si eu viitor incepator...astept un pic sa treaca frigul ca sa fac si eu scoala!

Am B-ul din 2009 si cam 100 000km...si nu chiar strain de pericolele din trafic. Sunt sofer calm si responsabil ,nu sunt vitezan ...imi place sa conduc, sa ma plimb prin orash sau pe drumuri retrase!

Microbul pentru motoare...il am de mult, acum dispun si de cativa bani! Vreau motor ca sa ma simt bine...sa plec la drum unde vad cu ochii si sa uit de mine si de tot! Imi plac mult motoarele vechi ...comuniste si ceva frumuseti de prin 70-80.

Am 1,78 si 70 kg, vitza cu care voi rula 80-90% din timp 50-60km/h ....10% -80-90km/h.

As dori niste pareri despre un motor pe care mi s-a pus pata de ceva vreme...insa nu am avut ocazia nici sa o incalec nici sa o conduc. Motoreta este o Honda CX 500 din '80 si ceva...nu stiu specificatii...dar as vrea sa ma sfatuiti cu privire la cilindree daca nu cumva e prea mare si daca m-as aseza bine in ea. Orice alte impresii, sugestii, sfaturi sau informatii despre motoreta sunt bine venite!

 

Asfatl uscat,

Fanu,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai rezolvat cu achizitia mobrei? Te intreb pentru ca stiu de vanzare 2 mobre ce merita achizitionate (GS500 si Monster)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

sunt nou pe aici, nici macar nu sunt motococlist inca, dar in ultimul timp ma gandesc dince in ce mai mult la asta. De fapt caut o solutie foarte ieftina de a merge zilnic la munca, pentru ca recent m-am mutat in afara orasului si cu masina se cam consuma, bicicleta nu mai e o solutie. By the way, lociuesc langa Oradea.

Deci, am nevoie de o motocicleta (nu-mi plac scuterele) care sa mearga cu 80-90-100, sa consume putin (max 3.5 l/100) si sa nu coste cu inmatriculare mai mult de 1000 euro. Initial am vrut sa o iau pe: http://www.proximaho...QH200GY-III.php , am dat 2 emailuri la nenea pus la contact si nici un raspuns, asa ca incep sa am dubii daca o mai vreau.

M-am gandit si la FB, la 250cc, nimic pe stoc, la 200cc pe stoc doar Formula XF, la 150cc Mega si Impuls (ala de viteza nu-mi place).

Acuma, as vrea si eu cateva pareri de la cei care detin modelele acestea, cum vi s-au parut, sunt asa de proaste pe cat se spune pe forumuri chiar daca le ingrijesti? In principiu mi-ar placea cateva reviewuri de la cei care detin asa ceva, si parerea lor despre cum s-ar comporta cu un tip de 1,85 si aprox 95 kg. Din poze arata destul de mici, si nu mi-ar placea sa stau cu genunchii la gura pe ele...

Am inteles ca e o problema cu piesele in sensul ca se asteapta mult pana ce ajung. Exista posibilitatea de a lua din alta parte? Ca de service la brasov nu cred ca ma intereseaza, mai bine pierd garantia...

Sau daca stiti o alta solutie de genul, m-as bucura sa-mi ziceti.

Vreau moto de genul asta (chinezarie) pentru ca nu vreau nu stiu ce performante, in schimb imi trebuie sa fie piesele ieftine.

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...