Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutari tuturor, o mare rugaminte am, care ma poate ajuta : am in vizor modelele TDM 850/900 si V-Strom 650/1000 am nevoie de cateva pareri despre aceste modele fiind intre 2001 si 2005 ca pe acolo ma incadrez cu bani . mulumesc

p.s. am 1,90 h si 80 kg ca idee :)

eu as inclina spre TDM dar v-stromul e foarte misto,pe oricare o alegi sa fie in stare cat mai buna si nu te mai uita inapoi.

Sunt incepator si vreau sa imi cumpar un motor.. parerile sunt impartite,unii spun sa iau Kawasaki Ninja 250R,iar altii Yamaha YZF R125.Ma puteti ajuta sa decid?

ce carnet ai A1 sau A2? daca ai A2 nici nu te uita la 125, mai sunt gs500 carenate pentru A2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut. Am 15 ani si in 30 octombrie implinesc 16. Vreau sa imi cumpar un motor sport. In acest moment am stransi doar 100 euro,dar indata vine vacanta de vara si ma duc sa lucrez undeva cu salariu de 1000 lei pe luna. Pana de ziua mea vreau sa strang banii si sa imi i-au un motor. Intreabrea mea este ce motor sport sa imi aleg avand un raport calitate/pret ok si sa ajunga pana in max 1250 euro? Am vazut ca este honda cbr125, yamaha yzf r 125 si aprilia rs 125. Cam ce sa aleg?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am 15 ani si in 30 octombrie implinesc 16. Vreau sa imi cumpar un motor sport. In acest moment am stransi doar 100 euro,dar indata vine vacanta de vara si ma duc sa lucrez undeva cu salariu de 1000 lei pe luna. Pana de ziua mea vreau sa strang banii si sa imi i-au un motor. Intreabrea mea este ce motor sport sa imi aleg avand un raport calitate/pret ok si sa ajunga pana in max 1250 euro? Am vazut ca este honda cbr125, yamaha yzf r 125 si aprilia rs 125. Cam ce sa aleg?

 

Ce crezi ca inseamna "sport" la 125 cmc? Primele doua au viteza de croaziera de 90 km/h si te chinui sa depasesti un Tir iar ultima e o drujba stricacioasa si cu consum ca de 1300 cmc. . Pozitia e sport, ca stai in maini si ghemuit? Sau carenele?

Succes, oricum, esti baiat serios si harnic, dar sa vedem rezultatul final.

Editat de Kevinn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuter super sport

Cel mai bun pt varsta taAdica de 50 cc

Si nu uita sa dai si de permis

Are mare dreptate colegul. Si eu pana sa ajung sa-mi iau sport m-am chinuit cativa ani cu o chinezarie dar mi-a prins bine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. M-am hotărât. Am început scoală pentru a2. In o luna cred ca am sa iau permisul.

am categoria b de un an. Am 19 ani, cam 105 kg, un metru 85 si nu prea stiu ce motor sa aleg. Motorul o sa îl folosesc prin oras, dar si pentru excursii prin tara, sunt un împătimit al drumetiilor. Va rog ajutati-mă si pe mine. Eu mă gândeam la un naked sau un touring. dar sa fie pana in 35 kw. Va multumesc si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie de multe, e nevoie să fie diferite ca să vezi ce e un chopper şi ce e o vitezană. să te lămureşti cum stai pe un enduro.

Completează profilul ca să găseşti vecini dispuşi să te ajute şi tovarăşi de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chooper este exclus. Este incomod in trafic si am inteles ca iti distruge si coloana ca nu te poti ridica in scari. Un enduro mi se pare inconfortabil la drumuri lungi din cauza seii înguste. Eu mă orientam spre naked sau enduro-touring. Dar e-t nu am văzut de 35kw. Multumesc oricum. Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chopperul mic (250-500cmc) nu e incomod in trafic... eu ma strecor binisor prin aglomeratie. Problema e ca la greutatea ta e cam mic... oricum, in Braila nu cred ca ai mare trafic. Si are suspensii, nu e ca si cum faci enduro cu el si trebuie sa stai in scarite.

Depinde ce vrei sa faci cu mobra... vrei sa mergi in oras, sa iesi la plimbari relaxate, sa pleci la plimbari lungi cu bagaje si pasager, sa mergi pe offroad...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa o folosesc si prin nebunia urbana, sa ies si in ture relaxante, si excursii mai lungi cu ceva bagaje si câteodată si pasager.

 

M-a prins febra si nu prea vreau sa mă despat de ea doar atunci când este neapărată nevoie. Când ploua, când am prea multe bagaje. Etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti un touring atunci, nu stiu ce gasesti pt A2. E mai "spatios", mai mare sa iti accepte dimensiunile, cara si bagaje (bine, si un cruiser/chopper cara), te duce si pe drumuri de tara, si pe asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chooper este exclus. Este incomod in trafic si am inteles ca iti distruge si coloana ca nu te poti ridica in scari. Un enduro mi se pare inconfortabil la drumuri lungi din cauza seii înguste. Eu mă orientam spre naked sau enduro-touring. Dar e-t nu am văzut de 35kw. Multumesc oricum. Asfalt uscat.

Ce inseamna sa nu cunosti si doar sa scrii ? Enduro OK la sosea pozitie in sa f buna , nu te tine c.uru in sa cati km poti sa bagi la fel si touring . Choper , sport, naked exclus pt sosea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inradevar nu cunosc. Nu am mers decât cu un kawa de 600 parca si acum cu motorul de scoală. Un enduro mi se părea inconfortabil pentru un drum de 500 de km. Un enduro touring e alta treaba.

 

Daca mă insel îmi cer scuze. Când o sa am un enduro pe mana am sa vad ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chooper este exclus. Este incomod in trafic si am inteles ca iti distruge si coloana ca nu te poti ridica in scari.

Ridicatul in scari e frecvent la enduro/cross. De ce te-ai ridica frecvent in scari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...