Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

» Post actualizat in 16 Sep 2015 09:27

Nu-iproblema de ani (41) dar sigur o sa caut pe cineva care are sv de ceva vreme. Orice sfat e bun. ;)

 

Daca doresti informatii legate de SV iti pot spune eu orice doresti sa stii. Am facut scoala pe SV si am inceput sa conduc tot un SV dupa ce mi-am luat permisul. Inca am motocicleta si o folosesc zi de zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am 2 prieteni unul cu un sv2003 si celalalt cu un gsx600f 1999.Am mers putin cu amandoua si a fost super dar 2km nu inseamna nimic . Poate gsxf e mai greu in manevre(simple) . Sincer la gsf nu m-am gandit

 

 

Ai intuit bine ca GSX-F e mai dificil de manevrat la viteza mica. Pe langa faptul ca e destul de grea pentru incepatori (240 kg) e si carenata. Nu vrei sa o dai pe jos. Iti recomand ca prima motocicleta un naked. Nu as recomanda SV pentru incepator dar e doar punctul meu de vedere.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am GSX F 750 de 1,5 ani. E greoaie intr-adevar, dar la drum sta bine, consumul este mic si in doi trage bine. Nu as recomanda-o unui incepator, dar daca are statura mare si reuseste sa mearga cumpatat in primele luni ar trebui sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Iti urez bafta. Eu am luat cu 20. Eu am dat miercuri, pe 30. Luni a plouat de a rupt, marți la fel, miercuri noapte la fel. Am ajuns în poligon pe la 8:15 și pictura ușor. Am riscat și am stat pana la 10:30 când a venit politaiul. Se uscase destul de bine. Am dat poligonul și am ieșit pe traseu. Am dat penultimul iar ultimul a terminat la 15.când m-am întors sa iau mașina din poligon a început sa locuire iar. Luni am primit notificare sa merg după permis și azi l-am luat. Foarte repede s-au mișcat.

Iti urez bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. La fel! Dureaza cam mult de la data la care te programeaza pana cand ai de dat examen. "Pe vremea mea" - cand am dat de B in 2007, am dat sala (pe hartie) si ne-au chemat pe platou in aceeasi zi, imediat dupa, Bine, din cauza boului de instructor care m-a tinut in masina (era decembrie, frig), n-am auzit ca se striga prezenta si m-a trecut absent, dar m-am reprogramat peste 2 zile. Acum e mult mai mult de asteptat.

Editat de fredy_rock86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fredy

Si eu am probleme cu coloana, l4,l5,s1 si coccis fisurat. Prima data mi.am luat o yamaha xj ca incepator. E ok mortorul, daca merg pe drum fara denivelari, daca nu dupa 50 de km nu mai sunt bun de nimic vreo 2 zile. Saptamana asta mi.am luat un r6 si pot sa spun ca dupa un drum Bistrita-Sibiu prin Tarnaveni unde 20 km sunt doar petice nu am avut nimic. Poate pentru ca fiind mai aplecat socurile sunt preluate de brate si picioare, nu de coloana. Asa ca incearca sa te dai si pe o vitezana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ajung in sfera asta, prefer carenata :) si de F4 imi e frica, mai mult ca sigur as limita-o in primul an. mai mult ma intereseaza sa fie ok ca si pozitie pentru mine, puterea se poate limita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. O sa incerc. Nici pe SV-ul de scoala nu ma doare, dar n-am cum sa ma pronunt la drum lung. In schimb ma dor mainile

 

 

Eu am făcut basici la prima ședință când am mers pe cb500

parca vad reclama.... "allways.... pentru motociclistul menstrual"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...