Sari la conținut

Vaselina rulmenti


Postări Recomandate

Va salut. Urmeaza sa schimb butucul de la roata din spate, iar la de montare vreau sa curat axul de vaselina veche si sa o schimb. In acelasi timp vreau sa ung si rulmentul butucului. Este nevoie de vreo vaselina speciala sau pot folosi una auto obisnuita? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cavaleru a spus:

poti pune vaselina grafitata caci rezista mai bine la turatii si temperaturi mai inalte

Am pus la flex grafitata si a fiert toata in zece minute. Am pus dupa aia una oarecare si e acolo de 2 ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, cinezicealae a spus:

Am pus la flex grafitata si a fiert toata in zece minute. Am pus dupa aia una oarecare si e acolo de 2 ani...

ce turatie are flexul si ce turatie are butucul de la roata :)

la roata merge si vaselina normala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, GoodKat a spus:


Chiar cautam o vaselina buna. Gracias!!

E mega-smechera, mi-am gresat rulmenții basculei, vaselina arată impecabil după 2 ani de frecuș. E cam 20 lei tubul de 100 grame, dar merită. Se lipește de orice și se curăță greu.

 

@patrick1

Rulmenții se pot decapsula cu o șurubelniță plată mai "tocită", nu-i greu de umblat.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, patrick1 a spus:

Nu se pune problema de turații înalte la rulmenți de roată. Temperaturi ”mai înalte” numai dacă se gripează sau se montează strâmb ceva. Sau frână semi-blocată (ar trebui să simți asta).

Însă vaselina grafitată lasă ceva grafit (coloidal) cu proprietăți de ungere chiar dacă partea petrolieră curge sau se evaporă.

 

Dacă tot schimbi butucul (înțeleg) nu ar fi normal să montezi și rulmenți noi?

Bineînțeles. Butucul a venit împreuna cu rulment nou și semering. Are vaselină preaplicata in interior. Pe mine ma interesează sa ung doar partea care face contact cu ax-ul, practic interiorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am montat rulmenții basculei, a ieșit treabă bună. Mă hotărăsc să desfac și oasele, că nu strică să curăț rulmenții de sus (cei montați in basculă). Erau înțepeniți, rugină la greu. Acum vreo 3 ani am pus ceva vaselină cu litiu, o mizerie. Îmi închipui cum arată rulmenții articulațiilor la mobrele la care nu s-a umblat niciodată... Vaselina asta curăță și protejează metalul, iar cea mai importantă chestie e că nu se spală, rezistă la detergenți. Iar de pe mâini se curăță doar cu pastă de aia abrazivă, cu altceva nu iese. Iar de pe haine... succes! 🤣

IMG_20220324_190435.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...