Sari la conținut

Transcriere


CatalinBD
 Share

Postări Recomandate

Salut am o problema defapt nu știu dacă e o problema asta vreau sa aflu, am cumpărat un ktm duke și treaba sta în felul următor, în civ și talon este alt nume decât acela de pe fiscal proprietarul între timp s a căsătorit și si a trecut numele după nevasta, e același cnp același prenume doar numele de familie difera, am o declaratie de radiere trimisa de el acolo apare și vechiul nume, el nu a refăcut actele cu noul nume pentru ca nu a mai folosit motorul, întrebarea este o sa am probleme la transcriere? Adică e aceeasi persoana nu e problema de furat sau alte chestii, e același prenume același cnp doar ca difera numele de familie de pe contracte și civ, aceeași adresa, cineva care poate sa îmi dea un răspuns as fi foarte recunoscător ca nu vreau sa pierd timpul degeaba pe la cozi și sa aflu ca trebuie sa mai fac ceva vreau sa știu de dinainte, am fost la acte auto si ei au zis ca normal ar trebui sa nu fie problema dar nu știu ce sa cred vreau sa aud mai multe păreri 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, asta trebuia sa o verifici inainte sa cumperi motorul. 

 

Acum ca hartiile sunt facute mergi cu ele la subrat la politie la biroul de inmatriculari si vezi ce iti zic acestia, este cea mai sigura varianta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mă, asta aduce ca și cum te-ai trezit după o noapte de beție și prafuri cu unu tatuat în pat.

Aseară era fată, era bună și cuminte,  dimineață leopardul.

La 18.04.2022 la 10:02, CatalinBD a spus:

cineva care poate sa îmi dea un răspuns

Uzual răspunsuri de genul afli direct la sursă.

Caută un centru care se ocupă cu acte auto și trimite-le pe mail actele tale.

În București te pot trimite la cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.04.2022 la 10:02, CatalinBD a spus:

...am fost la acte auto si ei au zis ca normal ar trebui sa nu fie problema dar nu știu ce sa cred vreau sa aud mai multe păreri...

Si daca "parerile" iti zic ca ai belit-o, ce faci?
Poate totusi ai o sansa, pentru ca ala si-a scos fiscalul pe "numele de fata" desi CIV si talon-ul sunt "pe numele de baiat". Mie mi se pare o mare manareala ca a reusit sa-l obtina, avand in vedere ca are obligatia sa-si aduca actele la zi, deoarece si-a schimbat numele (de fata, de baiat, cum preferi). Vad ca esti din Vaslui, poate acolo sunt mai indulgenti.
In ceea ce te priveste, singura scuza ar fi ca poate e prima ta achizitie. 
P.S. Catre Administratori: cred ca ati face bani frumosi daca ati vinde servicii juridice. La cum s-au inmultit postarile cu aspecte "penale", ar fi pacat sa ratati o asemenea oportunitate. Parerea mea :D

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.04.2022 la 10:02, CatalinBD a spus:

Salut am o problema defapt nu știu dacă e o problema asta vreau sa aflu, am cumpărat un ktm duke și treaba sta în felul următor, în civ și talon este alt nume decât acela de pe fiscal proprietarul între timp s a căsătorit și si a trecut numele după nevasta, e același cnp același prenume doar numele de familie difera, am o declaratie de radiere trimisa de el acolo apare și vechiul nume, el nu a refăcut actele cu noul nume pentru ca nu a mai folosit motorul, întrebarea este o sa am probleme la transcriere? Adică e aceeasi persoana nu e problema de furat sau alte chestii, e același prenume același cnp doar ca difera numele de familie de pe contracte și civ, aceeași adresa, cineva care poate sa îmi dea un răspuns as fi foarte recunoscător ca nu vreau sa pierd timpul degeaba pe la cozi și sa aflu ca trebuie sa mai fac ceva vreau sa știu de dinainte, am fost la acte auto si ei au zis ca normal ar trebui sa nu fie problema dar nu știu ce sa cred vreau sa aud mai multe păreri 

DPDV legal, daca se modifica date despre proprietar (nume, domiciliu) ai obligatia de a schimba actele vehicolului in 30 zile parca. Teoretic nu poti vinde vinde agregatul daca nu ai actele in regula.

In practica, la noi, depinde de cum ai norocul la primarie, politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e simpla:

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab11465fa4e9422012c2b67

 

Tu trebuie sa ai Contract, 5 exemplare. Il vizezi la taxe si impozite-iei in evidenta vehiculul. Pentru asta ai nevoie de de scoaterea de la impozite din partea vanzatorului. 

 

TU ai cumparat un vehicul trecut pe un nume, ulterior numele schimbat, actele neactualizate. SI fiscalul este scos.... pe numele vechi? sau nou? daca ai un fiscal pe un nume nou, si contract de vanzare cumparare pe numele nou, dar in carte e trecut numele vechi, ai o problema. nu bat actele. Treaba e simpla, cel care ti a vandut utilajul se duce la politie si cere acoperarea modificarii in acte, schimbarea numelui. Nu i mare scofala. Teoretic, daca mergi cu actele cum ai acum, ai o neconcordanta, si iti pot respinde dosarul. Dar asta e doar o supozitie, trebuie mers la inmatriculari, pregatesti toate actele, programare, te faci ca ploua-si vezi ce zic. Incearcarea moarte n are , ca sa zic asa:))

Sau daca au ghiseu de info, intrebi acolo inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Situația e nasoală și prezintă umflături", având în vedere părerile exprimate. 

Dar poate organu' ot Vaslui are altă părere și aprobă pozitiv. Nu vei ști decât dacă încerci. 

P.S. Dacă ești la mai mult de 90 zile de la data tranzacției, ai tras lozul cel mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...