Sari la conținut

Ce motor pentru stradă/ adventure înalt


Adrian.gegea
 Share

Postări Recomandate

Vizitator _Raul_

Eu ziceam de F850. 

Vad ca is majoritatea la 13-15k pe mobile. Probabil in functie de dotari, nu m-am uitat in detaliu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.05.2022 la 14:09, Adrian.gegea a spus:

Salutare tuturor! După 1 an de permis încă am strâns bănuții și acum m.aș uita la un motor decent... Caut un motor pe care să stau ok ,pe injecție, înalt,  având 190 și 98 kg. Mă gândesc la un Varadero, voi ce spuneți? Aș dori cât mai mare, nu vreau să arate ciudat.  Bugetul ar fii în jur de 4k . Mersi frumos 

Salut

Am avut Varadero si pe carburatie si pe injectie. Recomand motorul mai mult pt touring decat adventure si oras. Consumul la injectie e in jur de 6l, desigur depinde si cum mergi. Saua e mare si lata, la fel si saua pasagerului. Pe drum lung e extrem de comod si ofera si protectie ft buna la vant si ploaie. E greu ca naiba, de asta nu il recomand pt oras, e nasol de parcat/ manevrat pe loc. La fel si pt teren, e greu. Am mers cu el pe trasee ft light, drum de camp sau drum pietruit dar mai mult de atat nu m-am riscat.

 

Preturile pt generatia a 2a sunt mai degraba pe la 5000EUR sau mai ieftin in Italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pmdv nu ar trebui sa te stresezi cu inaltimea seii. Orice de la 800mm in sus e ok pentru tine. Cu cat ajungi mai bine cu picioarele pe asfalt, cu atat mai ok, pentru ca motocicleta mare (care sa nu arate ciudat cu tine pe ea) inseamna si motocicleta putin grea. Tu fiind la inceput, o sa ai niste dificultati la manevratul de pe loc, dificultatea crescand cu cat ai saua mai inalta. Crede-ma ca vei avea momente in care o sa te bagi pe niste teren denivelat, o sa opresti intr-o rampa ciudata, si motorul greu o sa fie aiurea de manevrat daca nu il tii ferm din picioare. Eu am 2 setari la sa - 845mm si 870mm. Prefer 845 tot timpul. Am 1.87 si cracii lungi.
 

Depinde si ce vrei. Personal, dupa 4 ani de hornet am zis ca nu mai vreau niciodata sa ma chinuie vantul si drumurile neasfaltate, asa ca mi-am luat locomotiva off-road. Ti-as recomanda Transalp 700. Am inspectat una mai indeaproape si mi-a placut; are sa de 840mm si nu pare mica deloc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.05.2022 la 14:09, Adrian.gegea a spus:

Salutare tuturor! După 1 an de permis încă am strâns bănuții și acum m.aș uita la un motor decent... Caut un motor pe care să stau ok ,pe injecție, înalt,  având 190 și 98 kg. Mă gândesc la un Varadero, voi ce spuneți? Aș dori cât mai mare, nu vreau să arate ciudat.  Bugetul ar fii în jur de 4k . Mersi frumos 

Varadero e cam greu si destul de puternic pentru un incepator.

 

Eu sunt inalt cam cat tine (1,93m/95 kg) si as alege pentru inceput: Suzuki vstrom 650, Kawasaki versys 650, Honda NC700/750X, Honda transalp 700, Yamaha Tenere XT660Z, Honda CB500X.

Cu nici una dintre modelele enumerate nu ai cum sa dai gres si cu putin efort, gasesti ceva in bugetul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Leon a spus:

Varadero e cam greu si destul de puternic pentru un incepator.

 

Suzuki vstrom 650, Kawasaki versys 650, Honda NC700/750X, Honda transalp 700, Yamaha Tenere XT660Z, Honda CB500X.

Cu nici una dintre modelele enumerate nu ai cum sa dai gres si cu putin efort, gasesti ceva in bugetul tau.

Am avut vstrom 650, ca si finisaje mult sub Varadero, materiale mai proaste, ciclistica buna, motor ok, dar ca si confort pe drumuri mai lungi e groaznic. Carenele si windshield-ul sunt facute ft prost, ma batea vantul pe el mai ceva ca pe chopper pe vremuri. Pe ploaie ma stropea pana la genunchi. Nu a fost pt mine.

Acum am o Honda NC700X/ DCT, dupa parerea mea e mult mai reusit decat vstrom-ul si cu materiale mai de calitate. Are doar 50cp (jumatate fata de Varadero), 220kg, dar nu se simte greu (are centrul de greutate jos), ft manevrabil si trage impresionant avand in vedere ca are doar 50cp. Saua din fata e ok, destul de tare dar comoda, in schimb aia din spate e cam micuta (zici ca e luata de pe speeduri). Se descurca bine si pe drumuri mai rele (soft enduro). Protectia la vant/ ploaie e net superioara fata de vstrom dar desigur mai moderata decat pe Varadero. Consum in jur de 3-3.5.

Pt oras si adventure e minunat, pt drumuri lungi as merge pe ceva mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, zo10000 a spus:

Am avut vstrom 650, ca si finisaje mult sub Varadero...

Ai vazut ca omul e cam incepator?

Ce naiba faci cu Varadero in oras daca faci naveta zilnic la job de exemplu?

6% cred ca ti-a luat la mers linistit in afara localitatii. Mie de exemplu vstrom mi-a consumat 3,8 % cand am fost in Serbia (pe portiuni cu restrictii, atunci era la moda sa iasa militienii din tufis cu pistol radar). Nu mai am Vstrom de cativa ani, asa ca nu incerc sa-i fac reclama.

Vstrom e mai bun la consum,pret  si manevrabilitate decat Varadero. Si iarta mai multe greseli.

 

P.S.: Nu stiu de ce faci comparatie doar cu Vstrom, deoarece am facut mai sus o lista cu mai multe modele... (inclusiv modelul pe care il detii tu NC700X).

Eu vorbesc din proprie experienta (le-am avut sau m-am dat cu ele ca sa imi fac o idee pertinenta). Probabil mai sunt si alte modele, dar la inaltimea lui pe un naked sau vitezana, ar arata ca Piedone pe o tricicleta...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Leon a spus:

Ai vazut ca omul e cam incepator?

Ce naiba faci cu Varadero in oras daca faci naveta zilnic la job de exemplu?

6% cred ca ti-a luat la mers linistit in afara localitatii. Mie de exemplu vstrom mi-a consumat 3,8 % cand am fost in Serbia (pe portiuni cu restrictii, atunci era la moda sa iasa militienii din tufis cu pistol radar). Nu mai am Vstrom de cativa ani, asa ca nu incerc sa-i fac reclama.

Vstrom e mai bun la consum,pret  si manevrabilitate decat Varadero. Si iarta mai multe greseli.

 

P.S.: Nu stiu de ce faci comparatie doar cu Vstrom, deoarece am facut mai sus o lista cu mai multe modele... (inclusiv modelul pe care il detii tu NC700X).

Eu vorbesc din proprie experienta (le-am avut sau m-am dat cu ele ca sa imi fac o idee pertinenta). Probabil mai sunt si alte modele, dar la inaltimea lui pe un naked sau vitezana, ar arata ca Piedone pe o tricicleta...

 

 

 

Asta am zis si eu ca pt oras nu-l recomand tocmai ca e mare si greu. Si nici pt enduro. Dar pt touring e minunat chiar si pt un incepator (mai zdravan). Depinde la ce vrea sa il foloseasca.

Daca faci scoala de soferi pe Hornet care are 100cp si aproape jumatatea greutatii unui Varadero, nu cred ca va fi asa usor de scapat de sub control nici Varadero.

 

Varadero pe inejctie atat imi consuma. Nu era diferenta semnificativa, oras vs afara. Cel pe carburator cam 1-1.5L in plus fata de injectie.

 

Am facut comparatie cu vstrom fiindca ala l-am avut dintre cele enumerate de tine. Mi-am exprimat doar parerea.

Despre celelalte modele nu pot sa zic prea multe fiindca nu le-am avut. Cu unele am mers dar nu indeajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.05.2022 la 14:09, Adrian.gegea a spus:

Salutare tuturor! După 1 an de permis încă am strâns bănuții și acum m.aș uita la un motor decent... Caut un motor pe care să stau ok ,pe injecție, înalt,  având 190 și 98 kg. Mă gândesc la un Varadero, voi ce spuneți? Aș dori cât mai mare, nu vreau să arate ciudat.  Bugetul ar fii în jur de 4k . Mersi frumos 

Daca mai pui un pic, poti sa te uiti si la Versys 1000. 

Ar mai fi si TDM 900, si pe la 4000 4500 iei unul cu abs, in stare ok.

Dar cel mai bine ar fi sa spui ce vrei sa faci cu motorul. Ca Vacadero nu i moto de oras in nici un caz :))))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Leon a spus:

Varadero e cam greu si destul de puternic pentru un incepator.

 

Eu sunt inalt cam cat tine (1,93m/95 kg) si as alege pentru inceput: Suzuki vstrom 650, Kawasaki versys 650, Honda NC700/750X, Honda transalp 700, Yamaha Tenere XT660Z, Honda CB500X.

Cu nici una dintre modelele enumerate nu ai cum sa dai gres si cu putin efort, gasesti ceva in bugetul tau.

CB500x in niciun caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

193, am avut vstrom si imi era unpic mic, dar motoreta mi-a placut. De prima motoreta e buna. Probeaza.

F800gs as zice si eu sa probezi. 

 

Daca vrei inalt inalt si adventure pe coclau, ktm690, crf300, 701, dinastea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...