Sari la conținut

Chopper incepatori


Daniel1995
 Share

Postări Recomandate

Salutare lume, ma bate gandul sa imi iau un chopper ( de 125 cc )sau e prea mare capacitatea la inceput, la anul si doresc sa primesc cateva sugestii legate de ce s-ar recomanda pentru un incepator iar la buget ar fii 1200 sau 1300 euro ( daca e cinava care considera ca e putin sa imi zica )

Si ar mai fij a 2 chestie ca am vazut ceva modele de la hyosung dar nu prea am gasit nimic concret despre ei.

Mentionez ca peemisul de motor nu il am acum 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Daniel1995 a spus:

Salutare lume, ma bate gandul sa imi iau un chopper ( de 125 cc )sau e prea mare capacitatea la inceput, la anul si doresc sa primesc cateva sugestii legate de ce s-ar recomanda pentru un incepator iar la buget ar fii 1200 sau 1300 euro ( daca e cinava care considera ca e putin sa imi zica )

Si ar mai fij a 2 chestie ca am vazut ceva modele de la hyosung dar nu prea am gasit nimic concret despre ei.

Mentionez ca peemisul de motor nu il am acum 

Nu ar fi rau sa iti spui varsta, dimensiunile corporale, experienta auto, daca ai, etc. Altfel vorbim degeba...  Desigur,discutia asta ar avea mai mult sens, dupa ce ti-ai luat permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Daniel1995 a spus:

Varsta 27, 70 kg si 1m 80 cm ex auto nu am 

Asadar, poti obtine permisul categoria A, care iti permite sa conduci si motociclete cu cilindree mai mare de 125 cmc. Un 125 s-ar putea sa iti fie prea mic, raportat la inaltimea ta. Ar trebui sa te orientezi spre ceva in jur de 500-750 cmc, pentru inceput. Ia la periat site-ul asta: https://www.motorcyclespecs.co.za/ 

Iti faci o lista scurta cu modelele care te intereseaza si apoi ceri parerea posesorilor respectivelor motociclete, aici pe forum. Aaa.. si ar fi bine sa te poti urca pe ele, ca sa iti faci o idee, despre pozitie, confort, etc. Pana atunci, insa, concentreaza-te pe permis.  Bugetul... cam mic pentru ceva mai serios...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, xt600 a spus:

Asadar, poti obtine permisul categoria A, care iti permite sa conduci si motociclete cu cilindree mai mare de 125 cmc. Un 125 s-ar putea sa iti fie prea mic, raportat la inaltimea ta. Ar trebui sa te orientezi spre ceva in jur de 500-750 cmc, pentru inceput. Ia la periat site-ul asta: https://www.motorcyclespecs.co.za/ 

Iti faci o lista scurta cu modelele care te intereseaza si apoi ceri parerea posesorilor respectivelor motociclete, aici pe forum. Aaa.. si ar fi bine sa te poti urca pe ele, ca sa iti faci o idee, despre pozitie, confort, etc. Pana atunci, insa, concentreaza-te pe permis.  Bugetul... cam mic pentru ceva mai serios...

Thx o sa arunc un ochi.

Legat de buget in cazul asta cat ai zice ca e ok ?

Si un motor de 500 sau 750 mi-se pare cam agresiv pt un noobie dar no hate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Daniel1995 a spus:

Thx o sa arunc un ochi.

Legat de buget in cazul asta cat ai zice ca e ok ?

Si un motor de 500 sau 750 mi-se pare cam agresiv pt un noobie dar no hate

Nu motorul este agresiv, ci pilotul.

E drept ca un motor mai mare iti permite sa te comporti mai agresiv. Dar alegerea este a ta.

Daca vrei musai un A1, dupa ce iti iei carnetul dau un semn si iti dau sa faci o tura cu un Suzuki Intruder 125. Este moto pe care a avut-o fii-miu pana la 18 ani, el fiind fix de gabaritul tau.

Momentan o aranjez pentru ca probabil o sa vand motocicleta la anul.

Asa cum ti s-a mai spus, 1200 - 1300 € este un buget bun daca iti place mecanica si mai ai bani de bagat in moto 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Daniel1995 a spus:

 

Legat de buget in cazul asta cat ai zice ca e ok ?

Si un motor de 500 sau 750 mi-se pare cam agresiv pt un noobie dar no hate

 Arunca un ochi pe site-urile de afara, gen https://www.moto.it/moto-usate 

sau

https://suchen.mobile.de/

Vezi intre ce preturi se invart modelele vizate de tine.

 

Sunt si modele de 250, cum ar fi Yamaha Virago 250, un motor foarte fain de altfel, dar trebuie sa vezi cum iti vine.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, MotoS Garage a spus:

da' nu faci curse cu ciomparu', in schimb cu gasca de dragstar, shadow si alte porcarii te chinui sa depasesti tirul, chestie care nu e tocmai ok! ce ar merge ok ar fi vn-ul (eliminator) 500. ala e destul de fasnet...

Nu stiu frate de unde scoateti aceste gandiri si judecati de mare valoare.

Am si un Shadow, din ala ''lesinat'' de 750 si nu mi s-a parut vreo problema sa depasesc un TIR.

Bineinteles ca este mai incitant, mai placut si mai rapid cand ai putere mai mare, dar da-o in colo de treaba, voua nu va ajung 0,16 CP/Kg (depinde de gabaritul calaretului), care inseamna mai mult decat o masina de 200 CP? Cum naiba va descurcati cu conserva de 100 CP, ca nici asta nu este ''tocmai ok'' la depasit TIR-uri, nu-i asa ?

 

Pai pe vremea lui Ceasca daca vedeati o Mobra, va faceati cruce si scuipati de trei ori in san si fugeati repede, pentru ca avea ''decat'' 5 CP. Cum sa faci motociclism cu asa ceva. Iar CZ. MZ si alte erau la fel de amarate dupa mintea voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...